Aktualności

Ubezpieczenie upraw rolnych do poprawki

We wtorek 18 września  Rada  Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Zmiany przewidują, że producenci rolni, którzy będą chcieli się ubezpieczyć od suszy, będą sami mogli wybrać poziom zmniejszenia odszkodowania o: 20, 25 albo 30 proc. sumy ubezpieczenia w zamian za niższą składkę.
 

Rolnicy sami określą poziom zmniejszenia odszkodowania w zamian za niższą składkę

 
Projekt  – przygotowany przez resort rolnictwa przewiduje, że producenci rolni, którzy będą chcieli się ubezpieczyć od suszy, będą sami mogli wybrać poziom zmniejszenia odszkodowania o: 20, 25 albo 30 proc. sumy ubezpieczenia w zamian za niższą składkę.
 

Udział własny rolnika nadal zachowany

 
Projekt nie przewiduje zmian co do zachowania udziału własnego rolników. Nadal będzie on utrzymywał się na poziomie 10 proc. wartości szkody w przypadku ubezpieczeń od wszystkich ryzyk, z wyłączeniem suszy.
 

Dopłaty z budżetu państwa do ubezpieczeń będą na dotychczasowym poziomie w wysokości 65 proc. składki ubezpieczeniowej

 
W komunikacie CIR czytamy: „Nowe przepisy powinny przyczynić się do większego zainteresowania producentów rolnych zawieraniem umów ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka suszy – przez możliwość ubezpieczenia w dostępnej cenie – co w praktyce powinno prowadzić do zwiększenia powierzchni ubezpieczonych upraw”. Jak podkreślają autorzy zmian: „Propozycje nie spowodują skutków dla budżetu państwa – dopłaty z budżetu państwa do ubezpieczeń będą na dotychczasowym poziomie w wysokości 65 proc. składki ubezpieczeniowej”.
 

Rolnicy mają obowiązek ubezpieczenia co najmniej połowy powierzchni swoich upraw, na które otrzymuje on dopłaty bezpośrednie

 
Krajowe przepisy zobowiązują rolnika do ubezpieczenia co najmniej połowy powierzchni swoich upraw, na które otrzymuje on dopłaty bezpośrednie. W Polsce jest ponad 14 mln hektarów gruntów ornych; w 2017 r. ochroną ubezpieczeniową objęto 3,3 mln ha upraw rolnych.
 

Zmiany mają zwiększyć powierzchnie ubezpieczonych upraw

 
Projekt zmian zakłada, że wprowadzenie proponowanej zmiany wpłynie na zwiększenie powierzchni ubezpieczonych upraw w 2018 r. Oznacza to, że ubezpieczeniem zostanie objęte ponad 50 proc. gruntów rolnych w Polsce.
 

Kiedy nowe przepisy wejdą w życie

 
Znowelizowana ustawa ma obowiązywać z dniem następującym po dacie ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Nowe rozwiązania zostaną wprowadzone  po uzyskaniu pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej  w sprawie zmiany programu pomocowego dotyczącego stosowania dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczenia.
 
Źródło: www.agropolska.pl   www.premier.gov.pl

Bartosz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Bartosz

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago