Top temat

Ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich – co warto wiedzieć?

Działalność rolniczą warto skutecznie ubezpieczyć. Jednak jak wyglądają dopłaty w 2024 roku? I przy jakich ubezpieczeniach obowiązkowych i dobrowolnych obowiązują dotacje? Sprawdź poniżej. 

Dopłaty do składki ubezpieczeniowej – do jakiej wysokości? 

Każdego roku rolnicy mogą liczyć na dopłaty do składki ubezpieczeniowej. Jak zatem wygląda to w 2024 roku? Rolnicy, którzy ubezpieczą swoją produkcję roślinną lub zwierzęcą, mogą pokryć część składki ze środków z budżetu państwa. W tym roku poziom dopłat został ustalony na poziomie 65% składki za polisę ubezpieczeniową. Co istotne, dotyczy to zarówno upraw rolnych, jak i produkcji zwierzęcej. I tak ubezpieczeniem dotowanym objęte są uprawy: zboża, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, ziemniaków, buraków cukrowych oraz roślin strączkowych. W zakresie warzyw i owoców dotacją objęte są plony główne: owoców drzew i krzewów owocowych, drzewa i krzewy owocowe, truskawki (nasadzania i owoce) oraz warzywa gruntowe. Dla produkcji zwierzęcej dotacją objęta jest ochrona takich zwierząt jak: bydło, konie, owce, kozy, drób i świnie. 

Warto zauważyć, że dotacje przeznaczone są dla rolników, będących osobami fizycznymi, osób prawnych oraz jednostek, które nie posiadają osobowości prawnej. 

Przy jakich ubezpieczeniach obowiązkowych i dobrowolnych obowiązują dotacje? 

Nie każdy wie, że z budżetu państwa dotowane są nie tylko ubezpieczenia obowiązkowe, ale też i dobrowolne. W przypadku upraw polowych rolnych dotacji w ramach ubezpieczenia obowiązkowego podlegają zdarzenia losowe takie jak: grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, powódź i susza. Dla upraw rolnych w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia dotacji podlegają następujące zdarzenia losowe: huragan, deszcz nawalny, uderzenie pioruna, obsunięcie się ziemi oraz lawina. Dla produkcji zwierzęcej dotacji podlegają dobrowolne ubezpieczenia od następujących zdarzeń losowych: huragan, powódź, deszcze nawalny, grad, uderzenie pioruna, obsunięcie się ziemi, lawina oraz ubój z konieczności. 

Opłaty za dotowane polisy – jak są realizowane? 

Rolnicy mogą opłacić należną im część składki ubezpieczeniowej za uprawy polowe lub produkcję zwierzęcą poprzez potrącenie jej z dotacji bezpośredniej. Oznacza to, że wspomnianą część składki, mogą opłacić bezgotówkowo. Wystarczy wówczas przedstawić zawartą umowę polisową oraz złożyć w ARiMR stosowny wniosek. 

Istotne jest to, że osoby lub firmy prowadzące działalność rolniczą i otrzymujące dotację bezpośrednią, muszą ubezpieczyć przynajmniej połowę powierzchni upraw dotowanych w zakresie co najmniej jednego ryzyka obowiązkowego, takiego jak: grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, powódź lub susza. Uwaga! Brak realizacji tego obowiązku ubezpieczeniowego może spowodować nałożenie kary i zobowiązania do wniesienia opłaty obowiązkowej. 

Źródło: WARTA 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

PZU z nową ofertą ubezpieczeniową dla rowerzystów 

PZU właśnie wystartował z kampanią promującą nową ofertę specjalną dla rowerzystów. Ubezpieczenie PZU Rowerzysta to…

9 godzin ago

Ubezpieczenie zwierząt domowych nadal mało popularne 

Dane pokazują, że w Polsce liczba osób posiadających ubezpieczenie dla psa lub kota wciąż jest…

9 godzin ago

Automatyczna ścieżka zgłoszeń assistance w InterRisk 

Zdjęcie tablic rejestracyjnych i numer telefonu – to wystarczy, by wezwać pomoc assistance w InterRisk.…

9 godzin ago

PZU z nową propozycją dla agentów wyłącznych 

PZU ruszył z nową kampanią rekrutacyjną skierowaną do osób zainteresowanych pracą agenta wyłącznego. Jest ona…

9 godzin ago

Asystent AI dla wszystkich pracowników PZU 

PZU wprowadził asystenta AI dla wszystkich swoich pracowników. Rozwiązanie oparte na generatywnej sztucznej inteligencji działa…

1 dzień ago

PZU z tytułem „Najlepszego Ubezpieczyciela w Polsce” 

PZU ponownie otrzymało tytuł Najlepszego Ubezpieczyciela w Polsce. Wyróżnienie, które przyznano firmie w konkursie portalu…

1 dzień ago