Działalność rolniczą warto skutecznie ubezpieczyć. Jednak jak wyglądają dopłaty w 2024 roku? I przy jakich ubezpieczeniach obowiązkowych i dobrowolnych obowiązują dotacje? Sprawdź poniżej.
Każdego roku rolnicy mogą liczyć na dopłaty do składki ubezpieczeniowej. Jak zatem wygląda to w 2024 roku? Rolnicy, którzy ubezpieczą swoją produkcję roślinną lub zwierzęcą, mogą pokryć część składki ze środków z budżetu państwa. W tym roku poziom dopłat został ustalony na poziomie 65% składki za polisę ubezpieczeniową. Co istotne, dotyczy to zarówno upraw rolnych, jak i produkcji zwierzęcej. I tak ubezpieczeniem dotowanym objęte są uprawy: zboża, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, ziemniaków, buraków cukrowych oraz roślin strączkowych. W zakresie warzyw i owoców dotacją objęte są plony główne: owoców drzew i krzewów owocowych, drzewa i krzewy owocowe, truskawki (nasadzania i owoce) oraz warzywa gruntowe. Dla produkcji zwierzęcej dotacją objęta jest ochrona takich zwierząt jak: bydło, konie, owce, kozy, drób i świnie.
Warto zauważyć, że dotacje przeznaczone są dla rolników, będących osobami fizycznymi, osób prawnych oraz jednostek, które nie posiadają osobowości prawnej.
Nie każdy wie, że z budżetu państwa dotowane są nie tylko ubezpieczenia obowiązkowe, ale też i dobrowolne. W przypadku upraw polowych rolnych dotacji w ramach ubezpieczenia obowiązkowego podlegają zdarzenia losowe takie jak: grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, powódź i susza. Dla upraw rolnych w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia dotacji podlegają następujące zdarzenia losowe: huragan, deszcz nawalny, uderzenie pioruna, obsunięcie się ziemi oraz lawina. Dla produkcji zwierzęcej dotacji podlegają dobrowolne ubezpieczenia od następujących zdarzeń losowych: huragan, powódź, deszcze nawalny, grad, uderzenie pioruna, obsunięcie się ziemi, lawina oraz ubój z konieczności.
Rolnicy mogą opłacić należną im część składki ubezpieczeniowej za uprawy polowe lub produkcję zwierzęcą poprzez potrącenie jej z dotacji bezpośredniej. Oznacza to, że wspomnianą część składki, mogą opłacić bezgotówkowo. Wystarczy wówczas przedstawić zawartą umowę polisową oraz złożyć w ARiMR stosowny wniosek.
Istotne jest to, że osoby lub firmy prowadzące działalność rolniczą i otrzymujące dotację bezpośrednią, muszą ubezpieczyć przynajmniej połowę powierzchni upraw dotowanych w zakresie co najmniej jednego ryzyka obowiązkowego, takiego jak: grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, powódź lub susza. Uwaga! Brak realizacji tego obowiązku ubezpieczeniowego może spowodować nałożenie kary i zobowiązania do wniesienia opłaty obowiązkowej.
Źródło: WARTA
13 listopada odbyła się gala „Laury społeczne”, podczas której ogłoszono wyniki Konkursu (eS) im. Jacka Kuronia. Od kilku lat partnerem tego wydarzenia…
Generali w ostatnim czasie wprowadziło zmiany w procesie obsługi klienta i pośrednika. Do najważniejszych z nich należy formularz on-line do aktualizacji danych…
Poszukujesz ubezpieczenia, które zapewni kompleksową ochronę Twojego domu? Sprawdź ofertę InterRisk. Flagowy produkt ubezpieczyciela DOM MAX to ochrona i pomoc w przypadku wszelkich…
Osoby, które biorą kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, zazwyczaj zobowiązane są do cesji praw z ubezpieczenia na bank.…
Wśród laureatów 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” znalazły się projekty PZU Zdrowie. Do finału zakwalifikowano ponad 200 zgłoszeń,…
Zakup okularów dla dziecka to dosyć spory wydatek – można za nie zapłacić od ok. 500 zł do nawet tysiąca…