Działalność rolniczą warto skutecznie ubezpieczyć. Jednak jak wyglądają dopłaty w 2024 roku? I przy jakich ubezpieczeniach obowiązkowych i dobrowolnych obowiązują dotacje? Sprawdź poniżej.
Każdego roku rolnicy mogą liczyć na dopłaty do składki ubezpieczeniowej. Jak zatem wygląda to w 2024 roku? Rolnicy, którzy ubezpieczą swoją produkcję roślinną lub zwierzęcą, mogą pokryć część składki ze środków z budżetu państwa. W tym roku poziom dopłat został ustalony na poziomie 65% składki za polisę ubezpieczeniową. Co istotne, dotyczy to zarówno upraw rolnych, jak i produkcji zwierzęcej. I tak ubezpieczeniem dotowanym objęte są uprawy: zboża, kukurydzy, rzepaku, rzepiku, chmielu, tytoniu, ziemniaków, buraków cukrowych oraz roślin strączkowych. W zakresie warzyw i owoców dotacją objęte są plony główne: owoców drzew i krzewów owocowych, drzewa i krzewy owocowe, truskawki (nasadzania i owoce) oraz warzywa gruntowe. Dla produkcji zwierzęcej dotacją objęta jest ochrona takich zwierząt jak: bydło, konie, owce, kozy, drób i świnie.
Warto zauważyć, że dotacje przeznaczone są dla rolników, będących osobami fizycznymi, osób prawnych oraz jednostek, które nie posiadają osobowości prawnej.
Nie każdy wie, że z budżetu państwa dotowane są nie tylko ubezpieczenia obowiązkowe, ale też i dobrowolne. W przypadku upraw polowych rolnych dotacji w ramach ubezpieczenia obowiązkowego podlegają zdarzenia losowe takie jak: grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, powódź i susza. Dla upraw rolnych w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia dotacji podlegają następujące zdarzenia losowe: huragan, deszcz nawalny, uderzenie pioruna, obsunięcie się ziemi oraz lawina. Dla produkcji zwierzęcej dotacji podlegają dobrowolne ubezpieczenia od następujących zdarzeń losowych: huragan, powódź, deszcze nawalny, grad, uderzenie pioruna, obsunięcie się ziemi, lawina oraz ubój z konieczności.
Rolnicy mogą opłacić należną im część składki ubezpieczeniowej za uprawy polowe lub produkcję zwierzęcą poprzez potrącenie jej z dotacji bezpośredniej. Oznacza to, że wspomnianą część składki, mogą opłacić bezgotówkowo. Wystarczy wówczas przedstawić zawartą umowę polisową oraz złożyć w ARiMR stosowny wniosek.
Istotne jest to, że osoby lub firmy prowadzące działalność rolniczą i otrzymujące dotację bezpośrednią, muszą ubezpieczyć przynajmniej połowę powierzchni upraw dotowanych w zakresie co najmniej jednego ryzyka obowiązkowego, takiego jak: grad, przymrozki wiosenne, ujemne skutki przezimowania, powódź lub susza. Uwaga! Brak realizacji tego obowiązku ubezpieczeniowego może spowodować nałożenie kary i zobowiązania do wniesienia opłaty obowiązkowej.
Źródło: WARTA
PZU właśnie wystartował z kampanią promującą nową ofertę specjalną dla rowerzystów. Ubezpieczenie PZU Rowerzysta to…
Dane pokazują, że w Polsce liczba osób posiadających ubezpieczenie dla psa lub kota wciąż jest…
Zdjęcie tablic rejestracyjnych i numer telefonu – to wystarczy, by wezwać pomoc assistance w InterRisk.…
PZU ruszył z nową kampanią rekrutacyjną skierowaną do osób zainteresowanych pracą agenta wyłącznego. Jest ona…
PZU wprowadził asystenta AI dla wszystkich swoich pracowników. Rozwiązanie oparte na generatywnej sztucznej inteligencji działa…
PZU ponownie otrzymało tytuł Najlepszego Ubezpieczyciela w Polsce. Wyróżnienie, które przyznano firmie w konkursie portalu…