Wyłudzanie świadczeń za jedno zdarzenie od kilku towarzystw nie należy w naszym kraju do rzadkości. W związku z tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ma nowe zadanie ustawowe – zbudowanie bazy zdarzeń ubezpieczeniowych dla polis innych niż komunikacyjne. Ma ona zawierać zarówno dane o ubezpieczeniach majątkowych, jak i o ubezpieczeniach na życie.
Ubezpieczenia komunikacyjne OC i AC są identyfikowane na podstawie bazy danych o zawartych ubezpieczeniach, a także na podstawie danych o odszkodowaniach wypłacanych z tytułu różnych zdarzeń. Taki zbiór informacji jest bardzo przydatny, zapobiega bowiem próbom wyłudzenia wielokrotnych roszczeń za jedno zdarzenie. W przypadku ubezpieczeń majątkowych, oraz ubezpieczeń na życie taka baza nie istnieje – co skrzętnie wykorzystują wyłudzacze. Proceder ten ma zostać ukrócony na podstawie nowych zadań ustawowych, jakie ma do wykonania UFG. Budowa bazy ma nastąpić jeszcze w tym roku.
Aleksandra Biały, rzecznik prasowy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dodaje: „Głównym celem tej, dobrowolnej dla ubezpieczycieli, bazy będzie identyfikacja przypadków wielokrotnych roszczeń dotyczących potencjalnie tego samego zdarzenia ubezpieczeniowego. Chodzi o zapobieganie sytuacjom, gdy dochodzi do wyłudzenia świadczenia przez zgłoszenie tej samej szkody do kilku różnych ubezpieczycieli”.
W chwili obecnej prowadzone są intensywne prace projektowe nad struktura bazy: „Dla wypracowania optymalnych rozwiązań Fundusz konsultuje się z ubezpieczycielami majątkowymi i życiowymi oraz wykorzystuje swoje wieloletnie doświadczenia w budowaniu i zarządzaniu ogólnopolską bazą ubezpieczeń komunikacyjnych. Szczególnie istotne jest, zarówno w procesie zasilania, jak i udostępniania danych, skonsolidowanie informacji ze zbiorów danych o bardzo różnych stadiach rozwoju i zaawansowania technologicznego w zakładach ubezpieczeń”.
W ramach prac nad nową bazą, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zorganizował we współpracy z firmą Ernst & Young warsztaty, które poprzedzone były ankietą skierowaną do wszystkich zainteresowanych towarzystw. Odbyły się one na przełomie 2015 i 2016 roku i uczestniczyło w nich łącznie kilkadziesiąt firm życiowych i majątkowych.
„Wyniki tych warsztatów posłużyły do wypracowania funkcjonalnego modelu bazy opartego na ustawowej dobrowolności i – postulowanej przez zakłady ubezpieczeń – zasady wzajemności. Oznacza to, że każdy z zakładów ubezpieczeń będzie mógł korzystać ze wspólnych danych tylko w takim zakresie, w jakim je sam przekaże . Obsłudze nowej bazy zapowiadany jest przez UFG już na drugą połowę tego roku. Jeżeli w ciągu miesiąca Ministerstwo Finansów opublikuje stosowne przepisy wykonawcze, to już w drugiej połowie 2016 roku chcemy przeprowadzić pilotaż narzędzi dedykowanych obsłudze tej nowej bazy”– zapowiada rzecznik UFG.
Źródło: www.bankier.pl
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…