Prawdopodobieństwo wypadku z udziałem osób nieubezpieczonych jest od 3 do 4 razy większe niż w przypadku kierowców posiadających polisę. Z najnowszej analizy UFG wynika, że sprawcy wypadków, którzy nie posiadają obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego – zabijają co roku na polskich drogach około 100 osób, a ponad 1700 ranią.
Fundusz wskazuje, że o ile spośród ponad pięciuset ubezpieczonych kierowców tylko jeden (1/510) spowoduje wypadek, w którym będą ranni, to w przypadku kierowców bez polisy OC już jeden na stu dwudziestu pięciu (1/125) doprowadzi do podobnego zdarzenia. To oznacza, że ryzyko spowodowania przez nieubezpieczonego kierowcę wypadku z rannymi jest czterokrotnie większe niż w przypadku kierowcy ubezpieczonego.
Podobnie jest w przypadku osób powodujących wypadki śmiertelne. Wśród osób nie podsiadających polisy OC ryzyko spowodowania wypadku śmiertelnego jest ponad trzykrotnie większe niż w przypadku ubezpieczonych właścicieli pojazdów. Na blisko siedem tysięcy ubezpieczonych posiadaczy pojazdów jeden zabije kogoś na drodze (1/6770). Z kolei wśród nieubezpieczonych – jeden na tysiąc dziewięćset (1/1875).
Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes UFG analizuje badania: „Szczególnie często sprawcami takich wypadków są nieubezpieczeni młodzi kierowcy w wieku 21-25 lat. Ekspertka podkreśla również, że 20% nieubezpieczonych sprawców wypadków, których ofiary odniosły ciężkie obrażenia, to właśnie kierowcy z tej grupy wiekowej: „Twarde liczby pokazują, że ci najbardziej niebezpieczni kierowcy, którzy przede wszystkim powinni się ubezpieczać, niestety najczęściej tego nie robią. Być może gdyby wcześniej odpowiedzialnie zadbali o swoje ubezpieczenie, to później zachowywaliby się również odpowiedzialnie na drodze”.
Agnieszka Świetlikowska, wicedyrektor Biura Likwidacji Szkód UFG zauważa: „Niestety młodzi kierowcy, kupując swój własny pojazd, często wybierają auta o dużej pojemności silnika. A ta mieszanka: młody wiek i duża moc silnika – jest najbardziej ryzykowna, skutkująca wysoką ceną polisy OC. Niestety młodzi kierowcy często wpadają w pułapkę własnego irracjonalnego zachowania i rezygnują z ubezpieczenia OC. A być może gdyby kupili auto z nieco mniejszym silnikiem – stać by ich było nie tylko na tańszą polisę OC, ale i na bezpieczniejsze zachowanie na drogach”.
Fundusz szacuje, że po polskich drogach może poruszać się około 90 tysięcy nieubezpieczonych pojazdów. Tylko w 2017 roku szkody przez nich spowodowane kosztowały innych kierowców kupujących obowiązkowe OC ponad 100 mln zł świadczeń wypłaconych poszkodowanym*.
*UFG: Dotyczy to tylko ok. 60% kwot wypłaconych przez UFG; pozostała część wypłat dotyczy nieznanych sprawców wypadków.
Źródło: www.ufg.pl
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…