Aktualności

UFG: Planujesz wykupić imprezę turystyczną? Sprawdź organizatora 

Tuż przed feriami UFG podpowiada co zrobić, by nie stracić pieniędzy wpłaconych na poczet rezerwacji imprezy turystycznej. Wyjaśnia także, jak sprawdzić czy wybrany organizator spełnił wszystkie wymagane prawem wymogi i działa legalnie. Z pewnością informacje te przydadzą się nie tylko w trakcie planowania zimowego wyjazdu, ale też i wakacji. 

Jak sprawdzić organizatora turystyki? 

Na mocy obowiązujących przepisów organizatorzy turystyki zobligowani są do spełnienia kilku wymogów (m.in. konieczność posiadania zabezpieczenia na wypadek niewypłacalności), dzięki którym ich klienci mogą czuć się bezpiecznie. Jednak dosyć często można spotkać się z doniesieniami mówiącymi o tym, że na rynku turystycznym wciąż funkcjonują podmioty niespełniające ustawowych wymogów (tzw. szara strefa). Z pewnością korzystanie z ich usług nie jest dobrym pomysłem i może skończyć się utratą wpłaconych pieniędzy. Dlatego dla własnego dobra warto zrezygnować z tego typu obsługi. 

Nie każdy wie, że biuro podróży lub inny podmiot, który organizuje imprezę turystyczną, można szybko sprawdzić. Wystarczy: 

  • wejść na: ewidencja.ufg.pl
  • wpisać dane firmy (wystarczy wypełnić jedno pole np. nazwa lub NIP) i wyszukać ją w bazie, 
  • sprawdzić status działalności (powinna być „Aktywna”) oraz zabezpieczenia finansowe wraz z zakresem terytorialnym (powinien obejmować kierunek, który chcemy wybrać). 

A co zrobić, jeśli nie znajdziemy w ewidencji wybranej firmy. Możliwie, że wprowadziliśmy niepoprawne dane – może to być np. literówka lub wpisanie błędnej nazwy np. agenta, który pośredniczył w sprzedaży wycieczki. Jednak brak podmiotu w ewidencji powinien być dla nas sygnałem ostrzegawczym – tylko nieliczne przypadki, pozwalają na organizację imprez turystycznych bez wpisu do rejestru. 

Co istotne, w ewidencji znajdziemy także informację, jeśli np. wybrany przedsiębiorca jest objęty zakazem wykonywania działalności turystycznej lub toczy się wobec niego postępowanie o wykreślenie z rejestru. 

Wpis do ewidencji to potwierdzenie, że przedsiębiorca turystyczny działa legalnie, spełnia wszystkie wymagane prawem wymogi. Przepisy dotyczą wszystkich podmiotów, które organizują imprezy turystyczne co w praktyce oznacza, że organizatorzy takich imprez powinni stosować się do odpowiednich przepisów. Istnieje jednak kilka wyjątków, które są ściśle określone przepisami prawa. Dotyczą one: 

  • imprez turystycznych organizowanych okazjonalnie, na zasadach niezarobkowych i wyłącznie ograniczonej grupie podróżnych (wszystkie te warunki muszą być spełnione łącznie), 
  • imprez turystycznych trwających krócej niż 24 godziny i nieobejmujących noclegu, 
  • imprez nabywanych na podstawie umowy generalnej o organizowanie podróży służbowych. 

Niewypłacalność organizatora imprezy – jak odzyskać pieniądze? 

Korzystając z usług legalnie działających organizatorów podlegamy pod system ochrony podróżnych obowiązujący w naszym kraju. Dzięki temu w razie niewypłacalności organizatora odzyskamy100% wpłaconych pieniędzy. W pierwszej kolejności zostaną one wypłacone z zabezpieczenia, które posiada organizator. A jeśli okaże się ono niewystarczające, to pozostałe kwoty wypłaci Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. 

UFG podpowiada, by w razie problemów organizatora kontaktować się z marszałkiem województwa, w którym siedzibę ma dany organizator. Niestety w przypadku korzystania z usług firm, które nie działają zgodnie z prawem i nie są wpisane do ewidencji przedsiębiorców turystycznych, pozostaje dochodzenie roszczeń w sądzie. 

System chroni nas także na wypadek masowego odwoływania podróży przez organizatorów z powodu wystąpienia nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności (np. pandemia, wybuch konfliktu zbrojnego, trzęsienie ziemi, powódź itp.). Wówczas organizator zobligowany jest do zwrotu pieniędzy swoim klientom. W szczególnych przypadkach, określonych w przepisach, wpłaty mogą być zwrócone podróżnym z Turystycznego Funduszu Pomocowego. 

Rezygnacja z wycieczki a zwrot pieniędzy 

Planując wyjazdy i rezerwując je bardzo często robimy to z dużym wyprzedzeniem. Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co może wydarzyć się do czasu wyjazdu. Jeśli z przyczyn losowych nie będziemy w stanie wyjechać na opłacony już wyjazd biuro podróży nie ma obowiązku przyjąć takiej rezygnacji i zwrócić pieniędzy. Z tego powodu dobrym rozwiązaniem może okazać się ubezpieczenie obejmujące rezygnację z wycieczki. Pamiętajmy jednak, by wnikliwie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia i sprawdzić, w jakich okolicznościach towarzystwo zwróci nam pieniądze. 

Wybierając się w podróż nie zapominajmy też o odpowiednim ubezpieczeniu turystycznym. Polisa tego typu powinna nie tylko odpowiadać na nasze potrzeby czy też brać pod uwagę ewentualne ryzyka (np. aktywności typu nurkowanie czy jazda na nartach), ale też posiadać adekwatne sumy ubezpieczenia (uwzględniające koszty leczenia w danym kraju). 

Źródło: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

Czy aktywne linki zostaną zakazane? Jakie zmiany wprowadzi DORA? 

W ostatnich latach temat cyberbezpieczeństwa nabiera znaczenia. By chronić dane klientów wprowadzane są nowe przepisy,…

2 godziny ago

Nowa odsłona serwisu Mój Allianz 

Pod koniec roku Allianz Polska wprowadził zmiany w serwisie dla klientów – Mój Allianz. Nowe…

2 dni ago

TUW „TUW” zaangażowany społecznie 

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” wsparło 9. edycję świątecznej gali „Gwiazdka z Fantazją”, która odbywała się w grudniu…

2 dni ago

Ubezpieczenie OC – do ilu lat obowiązuje zwyżka za wiek? 

Jak wiadomo ubezpieczyciele, dokonując wyliczeń dotyczących wysokości składki za ubezpieczenie OC biorą pod uwagę wiele…

5 dni ago

Wybierasz ubezpieczenie turystyczne? Uważaj na te błędy 

Ferie to dla większości z nas czas wyjazdów. Jednak nieprzewidziane zdarzenia mogą popsuć je w…

5 dni ago

Ubezpieczenie podróżne od AGRO Ubezpieczenia 

Planujesz zimowy wypoczynek? A może wyjeżdżasz na narty za granicę? Niezależnie od celu i kierunku…

6 dni ago