Categories: Aktualności

UFG: Startują indywidualne programy powrotu do zdrowia

Indywidualne programy powrotu do zdrowia – wprowadził dla poszkodowanych Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To efekt przeglądu i weryfikacji ponad tysiąca spraw rentowych wypłacanych ofiarom wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieznanych sprawców. Rocznie UFG przeznacza na ten cel ponad 14 milinów złotych.

 

Sława Cwalińska-Weychert, wiceprezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wyjaśnia na czym polega pomoc w przywróceniu do zdrowia: „Podczas przeglądu portfela rentowego zwróciliśmy uwagę na to jak poszkodowani radzą sobie po kilku miesiącach czy latach od wypadku – mówi.  Zauważyliśmy, że mimo świadczeń otrzymywanych z UFG, niektórzy popadają w bezradność wobec pojawiających się z czasem problemów. Dlatego, by nie pogłębiać dysfunkcji poszkodowanego – oferujemy mu pomoc w przywróceniu do najlepszego, w jego sytuacji, stanu”.

 

Co obejmuje indywidualny program powrotu do zdrowia?  

 

Zindywidualizowany, bezpłatny dla poszkodowanych, program ich powrotu do zdrowia obejmuje m.in.: rehabilitację, protezowanie, wsparcie psychiatryczne i psychologiczne (również pod kątem powrotu do pracy). Istnieje ponadto możliwość weryfikacji sprzętu specjalistycznego, o który występuje osoba poszkodowana: czy w jej sytuacji ma on uzasadnienie, czy może rzeczywiście pomóc. Dodatkowo oferowane jest wsparcie np. w sytuacji niemożności dojechania na rehabilitację. Wszystko to na podstawie bezpośredniego badania osoby poszkodowanej i zapoznania się z jej pełną dokumentacją medyczną, jak również wywiadu rodzinnego – które pozwolą ustalić aktualny stan poszkodowanego oraz określić perspektywy poprawy.

 

Programy przeznaczone są nawet dla osób w ciężkim stanie

 

Program przeznaczony jest min.: dla  osób wybudzonych ze śpiączki – w przypadkach takich osób, szybko przeprowadzona specjalistyczna rehabilitacja daje duże szanse na poprawę, a nawet do powrotu do zdrowia.  „W obecnej sytuacji polskiej służby zdrowia poszkodowani w wypadkach rzadko traktowani są kompleksowo. Najczęściej otrzymują oni jedynie pojedyncze zabiegi, a później niejednokrotnie pozostawiani zostają samym sobie. A tymczasem właśnie szybka i dedykowana pomoc dla kogoś w bardzo ciężkim stanie, czy nawet beznadziejnym, może wiele zdziałać” – podkreśla Agnieszka Świetlikowska, wicedyrektor Biura Likwidacji Szkód UFG.

 

W 2018 roku UFG wypłacił ponad 14 mln złotych tytułem świadczeń rentowych

 

W roku 2018 Fundusz przeprowadził weryfikację swojego portfela rentowego, zawierającego 1053 spraw. Największy udział w tym portfelu (41 procent) mają renty na tzw. zwiększone potrzeby. Pojawiają się one po wypadku (wydatki na leki, zabiegi rehabilitacyjne, wizyty lekarskie, środki medyczne etc.) Kolejną grupę stanowią renty uzupełniające (37 procent). Są trenty z tytułu utraty możliwości zarobkowania, a następnie renty alimentacyjne (22 procent). Proces weryfikacji wszystkich rent obejmował m.in. zapytanie o dokumentację aktualnego stanu zdrowia, aktualną sytuację materialną czy osiągane dochody, a także ich weryfikację uzupełnioną badaniami i wywiadami.

 

Źródło: www.ufg.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Polacy coraz częściej podziwiają naturę z perspektywy… drona

Wraz z nadejściem wiosny na polskim niebie pojawia się coraz więcej dronów. Średnio od maja do lipca odbywa się aż…

2 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie czworonoga może być receptą na drogie leczenie

Ile kosztuje RTG psa po wypadku, ile leczenie złamania. Czy rachunek można pokryć z polisy?  W Polsce mieszka ok. 8…

2 dni ago
  • Aktualności

Doradcy Nationale-Nederlanden dołączają do elitarnego stowarzyszenia Million Dollar Round Table

W tym roku 75 przedstawicieli Nationale-Nederlanden zostało przyjętych do Million Dollar Round Table (MDRT) – prestiżowego, międzynarodowego stowarzyszenia, które zrzesza…

2 dni ago
  • Aktualności

Polacy na majówkę zaciskają pasa – w domu zostanie 60% z nas

Tegoroczna majówka będzie wyjątkowo długa – biorąc 3 dni urlopu możemy przedłużyć weekend aż do 7 dni. Jednak nie wszyscy…

2 dni ago
  • Aktualności

Polisy komunikacyjne w pierwszym kwartale 2024 r. OC i AC droższe we wszystkich województwach.

Inflacja spada, ale kierowcy nadal muszą się liczyć ze wzrostem cen. Mimo to od stycznia do marca 2024 roku zarejestrowano…

2 dni ago
  • Aktualności

Zdalna weryfikacja tożsamości w UNIQA: bezpieczeństwo i wygoda dzięki mojeID

UNIQA wdrożyła cyfrowe potwierdzanie tożsamości podczas składania wniosku o zawarcie umowy ubezpieczenia. Usługę mojeID dostarcza ubezpieczycielowi hub technologiczny KIR.  Dzięki…

2 dni ago