Aktualności

UNIQA w sprawie kopiowania dowodów

Departament Generalny UNIQA w odpowiedzi na nasze zapytanie dotyczące zmian Ustawy o dokumentach publicznych, wyjaśnia kwestię kopiowania dokumentów przez agentów.

UNIQA oraz jej agenci nie wytwarzają, nie oferują, nie zbywają lub nie przechowują w celu zbycia replik dokumentów publicznych

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych wykonanie ksera lub skanu dokumentu publicznego przez zakład ubezpieczeń lub jego pozyskanie od agenta nie stanowi naruszenia przepisów Ustawy o dokumentach publicznych. Tym samym nie skutkuje odpowiedzialnością karną z art. 58 ww. Ustawy. UNIQA oraz jej agenci nie wytwarzają, nie oferują, nie zbywają lub nie przechowują w celu zbycia replik dokumentów publicznych.

Kopiowanie i kserowanie dokumentów nie spełnia definicji repliki

Kopiowanie i kserowanie dokumentów nie spełnia definicji repliki, o której mowa w art. 2 ust. 1 pkt. 6 Ustawy, ponieważ takiej kopii brakuje cech autentyczności. Definicja repliki nie obejmuje kserokopii lub wydruku komputerowego dokumentu publicznego wykonanego do celów urzędowych, służbowych lub zawodowych określonych na podstawie odrębnych przepisów lub na użytek osoby, dla której dokument publiczny został wydany.

Kopie dowodów osobistych czy dowodów rejestracyjnych jest dopuszczalne przez UNIQA tylko w przypadku przepisów szczególnych lub gdy jest to niezbędne do realizacji obowiązków wynikających z działalności zakładu ubezpieczeń (uzasadniony cel).

Podstawą prawną do kopiowania dokumentu tożsamości przez agentów UNIQA Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie jest Ustawa z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzm w celu udokumentowania stosowania środków bezpieczeństwa finansowego przez zakład ubezpieczeń na życie w stosunku do ubezpieczających, uprawnionych do odbioru świadczenia oraz osób reprezentujących te osoby. Sporządzenie kopii zasadne jest wyłącznie, gdy agent nie ma możliwości spisania danych z oryginału okazanego dokumentu.

Realizacja obowiązków wynikających z przepisów szczególnych nie powoduje naruszenia przepisów Ustawy o dokumentach publicznych

W kwestii kopiowania dowodu rejestracyjnego przez agentów UNIQA Towarzystwa Ubezpieczeń nowe przepisy nie wprowadziły zmian. UNIQA w tym zakresie stosuje zasady wynikające z przepisów dotyczących ochrony danych osobowych oraz RODO, ponieważ nie ma przepisów szczególnych zezwalających na sporządzanie ich kopii. Zakres danych zawartych na kopii dowodu osobistego, czy dowodu rejestracyjnego  powinien być adekwatny oraz ograniczony do zakresu niezbędnego do realizacji celu przetwarzania, zgodnie z zasadą minimalizacji danych określoną w art. 5 RODO. Kopiowanie dokumentu przetwarzanie wszystkich zawartych na dokumencie danych może wykraczać poza ten zakres, dlatego należałoby zakryć daną nadmiarową jaką jest wizerunek widniejący na dokumencie tożsamości lub prawie jazdy.

Kopiowanie przez agentów UNIQA Towarzystwa Ubezpieczeń dokumentów publicznych (w tym dokumentów tożsamości czy dowodu rejestracyjnego) może znaleźć uzasadnienie w celu przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego

Jeżeli zakres danych zawartych na dokumencie jest niezbędny do ustalenia stanu faktycznego zdarzenia losowego, zasadności zgłoszonych roszczeń i wysokości świadczenia (art. 29 Ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej).

Podsumowując w przypadku braku wyraźnej podstawy prawnej do kopiowania dokumentów, agent powinien kierować się zasadą czy zebranie kopii będzie uzasadnione z celem przetwarzania danych. W szczególności dotyczy to dokumentów tożsamości, prawa jazdy, dowodów rejestracyjnych.

Źródło: materiały prasowe UNIQA, Departament Generalny UNIQA

Magdalena

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Magdalena

Recent Posts

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie NNW na wakacjach? 

Do wakacji zostało już niewiele czasu. Planując wakacyjny wyjazd niewątpliwie warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.…

18 godzin ago

Nowa oferta Allianz – Leczenie Szpitalne w Polsce 

W odpowiedzi na potrzeby klientów Allianz Polska wprowadziło do swojej oferty nowy produkt – Leczenie…

18 godzin ago

Jak działa OC w życiu prywatnym? 

O ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym wielu z nas słyszało, jednak czy mamy świadomość…

2 dni ago

Ubezpieczenie mieszkania na wynajem? Jakie będzie najlepsze? 

Wynajmowanie nieruchomości to inwestycja, na którą decyduje się wiele osób. Jednak działalność tego typu wiąże się…

2 dni ago

Przewidywania się sprawdziły. Cena OC przekroczyła kolejną barierę 

Stało się. Średnia cena OC w kwietniu przekroczyła granicę 700 zł. Od lutego 2023 roku…

2 dni ago

Pakiet Auto+ w podróży służbowej – jakie korzyści niesie? 

W wielu firmach codziennością są wyjazdy służbowe, nie tylko krajowe, ale też i zagraniczne. Jednak bez…

3 dni ago