Categories: Prawo

UOKiK: kolejne Towarzystwa Ubezpieczeniowe zobowiązały się do obniżenia opłat likwidacyjnych

Cztery Towarzystwa Ubezpieczeniowe, Aegon, Compensa, Generali i Open Life, zobowiązały się do obniżenia opłat likwidacyjnych. W efekcie prowadzonych postępowań przez UOKiK szesnastu ubezpieczycieli dobrowolnie zobowiązało się do znaczącego obniżenia opłat likwidacyjnych, które istniały w umowach i wyeliminowania ich z nowych wzorców umownych.

Przypomnijmy, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zarzucił siedemnastu towarzystwom, że stosując opłaty likwidacyjne, przerzucają koszty początkowe ubezpieczenia na klientów. Koszty te, w ocenie urzędników, powinny być zaliczone w ryzyko działalności, a odpowiedzialność tego ryzyka powinno spoczywać na przedsiębiorstwach. Wcześniej UOKiK przyjął zobowiązania od: Allianz, Aviva, Nationale Nederlanden, MetLife, PKO Życie (d. Nordea Życie), PZU Życie, Axa, Europa, Pramerica i Sopockiego TUnŻ Ergo Hestia, UNIQA TUnŻ oraz TUnŻ WARTA. Obecnie do tej grupy dołączyły cztery towarzystwa ubezpieczeniowe:
– Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Aegon SA, które zobowiązało się do wycofania 
z obrotu kwestionowanych produktów, a także do przedstawienia konsumentom propozycji zmiany opłat w wykonywanych umowach.
 
– Compensa Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA zobowiązało się obniżyć opłaty w trzech rodzajach wykonywanych umów ubezpieczenia UFK ze składką regularną. Wysokość opłaty likwidacyjnej nie będzie przewyższać dwadzieścia pięć procent wartości rachunku.
 
– Generali Życie TU SA zobowiązało się obniżyć opłaty pobierane od konsumentów na podstawie osiemnastu zakwestionowanych wzorców umów. W przypadku polis opłacanych składką regularną koszty nie przekroczą pięć procent wartości umowy, natomiast klienci, którzy zdecydują się na wcześniejsze zakończenie umowy ze składką jednorazową poniosą koszty nie wyższe niż sześć procent.
 
– Open Life Towarzystwo Ubezpieczeń Życie SA zobowiązało się do obniżenia kosztu wykupu w dziewięćdziesięciu produktach ubezpieczeniowych. Dla polis opłacanych składką regularną będą one wynosiły maksymalnie dwadzieścia pięć procent wartości rachunku udziałów.
 
Urząd nadal pracuje nad sprawą pobierania opłat likwidacyjnych przez Skandia Życie TU SA. Jeśli zakład nie przyjmie zobowiązań do podjęcia działań usuwających skutki niezgodnych z prawem praktyk, UOKiK nałoży na zakład kary finansowe. W ocenie urzędu bowiem, zakłady ubezpieczeń powinni umożliwić konsumentom bezkosztowe odstąpienie od umowy zawartej w wyniku nieuczciwej sprzedaży – bez ponoszenia opłat likwidacyjnych.
 
Źródło: www.uokik.gov.pl

Magdalena

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Magdalena

Recent Posts

Jakie świadczenie w razie zachorowania na nowotwór złośliwy? 

W przypadku zachorowania na raka ogromne znaczenie ma szybka diagnoza i rozpoczęcie właściwego leczenia, które niestety…

25 minut ago

Klienci Pekao mogą korzystać z nowego programu gwarancji 

Bank Pekao rozbudowuje swoją ofertę dla firm, które szukają możliwości sfinansowania inwestycji w zieloną transformację.…

28 minut ago

Jak leczyliśmy się w 2024 roku ramach prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych? 

Analizy SALTUS Ubezpieczenia wskazują, że osoby posiadające prywatne ubezpieczenie zdrowotne korzystają średnio z 12,5 świadczeń…

30 minut ago

Jak ubezpieczyć garaż? 

Ubezpieczenie garażu nie zawsze wydaje się oczywiste. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że na rynku…

33 minuty ago

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

4 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago