Można już śmiało powiedzieć, że ustawa „dystrybucyjna” w końcu weszła w życie. 15 lutego w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Dzisiaj nowela weszła w życie.
Nowela przesuwa na 1 października 2018 termin stosowania ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń, która implementowała dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r., która dotyczyła sprawy związanej z dystrybucją ubezpieczeń.
Dla przypomnienia trzeba wiedzieć, że pierwotnie nowela zakładała termin na 23 lutego 2018 r.
Oprócz przesunięcia terminu zmienia się także przepis epizodyczny, który znajduje się w art. 101 ust. 1 i odnosi się do dodatkowych wymogów dla zakładów ubezpieczeń w zakresie ochrony klientów dotyczących produktów inwestycyjnych opartych na ubezpieczeniu. Zmienia się także przepis przejściowy zawarty w art. 107 ust. 5, który przewiduje termin odbycia pierwszego rocznego szkolenia zawodowego w pełnym wymiarze. Termin ten został przesunięty na dzień 31 grudnia 2019 r. Ta zmiana dotyczy osób wykonujących czynności dystrybucyjne zakładu ubezpieczeń oraz zakładu reasekuracji, brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, agentów ubezpieczeniowych i osób wykonujących czynności agencyjne zakładu ubezpieczeń.
Korekcie uległy również niektóre przepisy ustawy „dystrybucyjnej”. Chodzi tu o błędne odesłania znajdujące się art. 62 ust. 2 pkt 1, art. 68 ust. 3-5 oraz 106 ust. 5.
Źródło: gu.com.pl, Dziennik Ustaw
Wiosenne przymrozki, które nawiedziły Polskę w ostatnich tygodniach, stanowiły poważne wyzwanie dla rolników. VH Polska,…
Grupa Generali opublikowała swoje wyniki finansowe na 31 marca 2025 roku. Spółka w tym okresie…
W obliczu coraz większych wyzwań związanych z dostępem do publicznej służby zdrowia, wiele rodzin poszukuje…
Remont mieszkania wiąże się nie tylko z wyborem właściwych materiałów budowlanych czy też przygotowaniem harmonogramu…
Link4 podsumował swoje wyniki finansowe w pierwszym kwartale 2025 r. Spółka po raz pierwszy od dwóch…
Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC to nie tylko wymóg prawny, ale również realna ochrona przed ogromnymi…