Podróż na wakacje własnym samochodem pomimo dużej dostępności lotów to wciąż jedna z najpopularniejszych form podróżowania przez Polaków. Co zrobić w sytuacji, gdy za granicą dojdzie do wypadku? Co z odszkodowaniem? Zdradzamy szczegóły.
Każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu w kraju ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC. Polisę zawiera się na 12 miesięcy i chroni ona przed finansowymi konsekwencjami, gdy jesteśmy sprawcami zdarzenia drogowego. Towarzystwa Ubezpieczeniowe odpowiadają za szkody do określonych sum gwarancyjnych. Od 1 stycznia 2019 roku w Polsce wynoszą one:
Okazuje się, że nie we wszystkich krajach suma gwarancyjna jest taka sama. W Hiszpanii wynosi ona 70 mln euro za szkody osobowe, a we Włoszech 5 mln euro na jeden wypadek. Natomiast we Francji i Wielkiej Brytanii obowiązuje nielimitowana zasada szkód na mieniu.
Wejście Polski do Unii Europejskiej sprawiło, że kierowcy z Polski bez problemów mogą podróżować po krajach Europy. Czy wyjeżdżając za granicę własnym samochodem należy posiadać dodatkową polisę czy wystarczy samo OC? Dokładna odpowiedź znajduje się w art. 25 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z przepisami OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje również zdarzenia, które wydarzyły się na terenie innych państw należących do tzw. Porozumienia Wielostronnego. Należą do nich m.in. wszystkie kraje UE.
Podróżując samochodem do niektórych krajów Europy i poza nią, kierowcy muszą posiadać Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia Komunikacyjnego. Jest to tzw. Zielona Karta. Jest ona wymagana podróżując do takich państw jak
Przypominamy, że podróżując własnym samochodem do Chorwacji, w tym kraju nie potrzeba Zielonej Karty, ale ze względu na to, że trzeba przekroczyć granicę z Bośnią i Hercegowiną, Zielona Karta będzie niezbędna.
Z raportu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wynika, że liczba Polaków, którzy powodujących wypadki za granicą wzrosła. W 2018 roku polscy kierowcy spowodowali za granicą ok. 75,2 tys. szkód. Najwięcej odnotowano w takich krajach jak Niemcy, Francja, Włochy i Wielka Brytania.
Spowodowałeś wypadek za granicą? By poszkodowany mógł uzyskać odszkodowanie powinieneś przekazać mu swoje dane osobowe oraz nazwę Towarzystwa Ubezpieczeniowego i numer polisy.
Warto wiedzieć również, że w przypadku wypadku lub kolizji za granicą podstawą do uzyskania odszkodowania jest dokumentacja z miejsca zdarzenia. W wielu krajach Europy wystarczy spisać oświadczenie ze zdarzenia, a gdy są ranni należy również wezwać policję. Jeżeli sprawca zdarzenia posiadał ważne ubezpieczenie OC to poszkodowany może zgłosić szkodę w kraju, w którym doszło do zdarzenia lub we własnych kraju po powrocie. Drugie rozwiązanie jest popularniejsze ze względu na ominięcie bariery językowej.
Podróż własnym samochodem na zagraniczne wakacje wciąż cieszy się dużą popularnością wśród Polaków. Wyjeżdżając za granicę należy sprawdzić ważność polisy OC i sprawdzić czy podróżując pod danych krajach nie jest wymagana Zielona Karta.
Źródło: dzienikwschodni.pl, PBUK
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…