Kolejny rok z rzędu Warta znalazła się w prestiżowym gronie firm z najwyższym wskaźnikiem Organizational Health Index (OHI) badanym przez firmę konsultingową McKinsey. Wskaźnik ten reprezentuje szeroko rozumianą jakość funkcjonowania i procesów firmy w ocenie jej pracowników.
Jak możemy przeczytać ocena „zdrowia organizacji” uwzględnia szereg różnych obszarów, takich jak m.in kultura i klimat (wartości, standardy pracy, promowane postawy), motywacja (poziom zmotywowania pracowników i ich entuzjazm), podejście do innowacji i nauki (wdrażane usprawnienia i angażowanie pracowników w tworzenie nowych rozwiązań), koordynacja i kontrola (jak mierzone są efekty i jakość pracy) a także kompetencje i odpowiedzialność samych pracowników. Na zdrowie organizacji wpływ ma także przywództwo (jakość i styl zarządzania, umiejętności i postawy menedżerów, stopień wspierania podwładnych) oraz zorientowanie firmy na zewnątrz – w tym relacje z klientami i poziom ich lojalności, współpraca z partnerami, monitorowanie konkurencji.
Z opublikowanych informacji wynika, że badanie OHI przeprowadzane jest w Warcie od 4 lat. Tegoroczne wyniki firmy uplasowały się na poziomie 85 p.p. Oznacza to, wzrost względem ubiegłego roku o 2 p.p. Dzięki temu Warta znalazła się w gronie 10% najlepszych firm na świecie pod względem zdrowia organizacji.
– Wyjątkowy wynik OHI osiągnęliśmy dzięki długoletniej pracy i rozwojowi, chcąc m.in. zapewnić zespołowi stabilność i wyjątkowe warunki pracy. Budujące jest, że uzyskaliśmy go w okresie tak dużych kryzysów na świecie, jak pandemia czy wojna w Ukrainie, i zrozumiałej niepewności ludzi o swoją przyszłość. Pomimo to nasi pracownicy wskazali Wartę, jako organizację budowaną na niezwykle silnych i zdrowych fundamentach, posiadającą skuteczną strategię dalszego rozwoju i wyróżniającą się na tle firm na całym świecie – mówi Jarosław Parkot, prezes zarządu Warty.
Okazuje się, że poziom OHI ma również swój wymiar ekonomiczny. Z analiz firmy McKinsey wynika, że organizacje, które cechuje wysoki wskaźnik zdrowia, osiągają nawet trzykrotnie lepsze wyniki niż firmy z niskim OHI. Dbałość o zdrowie organizacyjne przekłada się na wyniki finansowe. Wynika to z tego, że firmy przyjazne dla swoich pracowników nie tylko tworzą lepszą atmosferę pracy, ale także odnotowują namacalny wzrost efektywności i wyższą rentowność. Przykładem tego typu sytuacji jest Grupa Warta, która w 2021 r. łącznie osiągnęła 627,8 mln zł zysku netto i niemal 8,2 mld zł składki przypisanej brutto.
Źródło: WARTA
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…