Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PAP), Narodowy Fundusz Zdrowia wydłużył ważność Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Dla dużej części ubezpieczonych osób będzie ona ważna aż 3 lata, a nie jak dotąd 18 miesięcy. Zarządzenie ma wejść w życie od 1 czerwca.
Jak wyjaśnia NFZ – w związku ze zwiększającym się zainteresowaniem EKUZ zdecydowano o wydłużeniu okresu ważności karty do trzech lat dla grupy wnioskodawców, dla której wydawane jest około 44 proc. wszystkich kart w ciągu roku.
NFZ podkreśla, że wydłużenie okresu ważności pozwoli na zmniejszenie częstości składania wniosków przez zainteresowanych, nie zwiększając znacznie ryzyka związanego z nieuprawnionym posługiwaniem się kartami. Każdorazowo w przypadku ustalenia przez oddział wojewódzki NFZ krótszego okresu uprawnień, okres ważności EKUZ zostanie skrócony.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo osób ubezpieczonych do korzystania z opieki zdrowotnej. Chodzi o sytuacje niezbędne z medycznego punktu widzenia w krajach Unii Europejskiej i EFTA na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego kraju.
Dotyczy to m.in. osób zatrudnionych, rozumianych jako pracownicy; członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych; funkcjonariuszy służb mundurowych; funkcjonariuszy ABW, AW, CBA, SKW, SWW; posłów i senatorów; sędziów, prokuratorów i ławników, jak również osób prowadzących działalność gospodarczą (rolniczą lub pozarolniczą). Chodzi o osoby, które wyjeżdżają w związku z pobytem czasowym w celu innym niż związany z pracą lub nauką, i których obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego uważa się za spełniony w rozumieniu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Narodowy Fundusz Zdrowia podnosi, że będzie ponosił, tak jak dotychczas, koszty związane z udzieleniem świadczeń zdrowotnych osobom, którym wydał Europejskie Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. W przypadku posługiwania się dokumentem przez osobę, która utraciła prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, jako postępowanie nieuprawnione będzie skutkować dochodzeniem przez Narodowy Fundusz Zdrowia zwrotu wydatków.
Wniosek o EKUZ można złożyć osobiście w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ. Można wniosek wysłać e-mailem lub pocztą albo za pośrednictwem ePUAP do właściwego ze względu na miejsca zamieszkania oddziału wojewódzkiego. Karta EKUZ jest wydawana bezpłatnie i dla każdego członka rodziny odrębnie.
Informacja prasowa Źródło: www.pap.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…