Categories: Aktualności

Wraz z kolejkami do lekarzy rośnie liczba polis zdrowotnych

Dane wskazuję, że wciąż musimy stać w długich kolejkach do lekarzy specjalistów w ramach NFZ. Czas oczekiwania na wizytę u endokrynologa to średnio około 14 miesięcy, okulisty – średnio ponad 9 miesięcy i alergologa – średnio około 7 miesięcy. Z powodu wydłużających się kolejek coraz więcej Polaków szuka rozwiązań, które zapewnią im szybszą opiekę lekarzy specjalistów. 

Wydłużające się kolejki do specjalistów 

Publiczna opieka zdrowotna od lat zmaga się z problemami. Nasiliły się one podczas pandemii, kiedy pacjenci mieli ograniczony dostęp do badań diagnostycznych, wizyt kontrolnych i innych ważnych procedur medycznych. W tym okresie wyraźnie zmniejszył się odsetek wykonywanych badań przesiewowych i profilaktycznych. W efekcie odsetek zdiagnozowanych nowotworów złośliwych spadł o około 20% w porównaniu do poprzednich lat. 

Mimo tego, że problem dotyczy całego kraju, w różnych województwach ma inną specyfikę. Wszystko zależy od liczby dostępnych placówek medycznych i lekarzy poszczególnych specjalności pracujących na danym terenie. Na Dolnym Śląsku na przykład najbardziej brakuje endokrynologów – średni czas oczekiwania na wizytę wynosi 2 lata i 8 miesięcy. W województwie opolskim na wizytę u tego samego specjalisty trzeba poczekać ponad 2 lata i 6 miesięcy. Jednak prywatna opieka medyczna radzi tu sobie o niebo lepiej. 

– Średni czas realizacji wizyty u endokrynologa w województwie dolnośląskim dla ubezpieczonych w TU Zdrowie wynosi 20 dni. W województwie opolskim to już tylko 9 dni, przy czym w obu wypadkach wizyty te mogłyby odbyć się w terminie od 5 do 7 dni, gdyż taką gwarancję daje nasze ubezpieczenie zdrowotne. Należy tu jednak zaznaczyć, że średni czas realizacji w TU Zdrowie to czas oczekiwania z uwzględnieniem preferencji Ubezpieczonego, wizyt planowych i kontrolnych umawianych z dużym wyprzedzeniem. Ubezpieczeni mają komfort wyboru terminu wizyty, który dopasowują do swojego kalendarza, a nie na odwrót – mówi Teresa Domańska, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych TU Zdrowie. 

Ubezpieczenia zdrowotne szansą na szybszą wizytę u specjalisty 

Jak wiadomo, wydłużające się oczekiwanie na wizytę u lekarza specjalisty ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia pacjenta. Choroby układu krążenia są najczęstszym powodem zgonów w Polsce. Tymczasem, aby dostać się do kardiologa w ramach NFZ, trzeba w najlepszym wypadku odczekać ponad 3 miesiące. Pół roku to średnia dla całego kraju, natomiast pacjenci w województwie opolskim muszą zmierzyć się z kolejkami sięgającymi ponad rok i 2 miesiące. 

Z tego powodu klienci coraz przychylniej patrzą w stronę ubezpieczeń zdrowotnych. W podpisywanych przez nas umowach dostęp do internistów, pediatrów i lekarzy rodzinnych zapewniony jest w ciągu jednego dnia. Do najbardziej pożądanych specjalistów w ciągu maksymalnie trzech dni. Wyjątkiem jest kilka rzadkich specjalności, gdzie czas oczekiwania na wizytę może się wydłużyć do siedmiu dni. Tymczasem w ramach NFZ na te same świadczenia pacjent czeka od kilku tygodni do nawet kilkudziesięciu miesięcy– mówi Dariusz Grądziel, Dyrektor Sprzedaży TU Zdrowie. 

Refundacja kosztów wizyty u lekarza 

Ubezpieczyciel podkreśla, że jeśli terminy zapisane w umowie podpisanej z TU Zdrowie nie zostaną dotrzymane, jest on zobowiązany do wypłaty 100% kosztów poniesionych przez ubezpieczonego. Co ważne, standardy dostępności określają też maksymalną odległość miejsca, w którym pacjent będzie przyjęty na konsultację. Pacjent określa też dogodny dla siebie termin lub przedział czasowy, w którym zostanie umówiony na wizytę. 

Dodatkowo umowa ubezpieczenia zdrowotnego w TU Zdrowie standardowo zapewnia refundację kosztów wizyty u dowolnego lekarza. Wysokość świadczenia jest uzależniona od warunków umowy i może wynosić nawet 100% wartości zrealizowanych usług. Oznacza to, że ubezpieczony może sam zdecydować, u którego lekarza i w jakiej placówce będzie się leczył. Aby uzyskać refundację wystarczy wypełnić elektroniczny wniosek i poprzez stronę lub aplikację dołączyć skan albo zdjęcie rachunku. TU Zdrowie dokona wówczas refundacji, a wypłata świadczenia następuje w ciągu kilku dni – mówi Teresa Domańska, Dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych TU Zdrowie. 

Dane Polskiej Izby Ubezpieczeń wskazują, że na koniec 2021 roku Polacy wydali na prywatne ubezpieczenia zdrowotne ponad 1 mld zł. To prawie 15% więcej niż rok wcześniej. PIU podaje, że polisy zdrowotne miało w tym czasie ponad 3,8 mln Polaków, co oznacza wzrost rok do roku o 17%. 

Źródło: TU Zdrowie 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie NNW – na wszelki wypadek

Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…

10 godzin ago
  • Aktualności

Ile zarabiają ubezpieczeni od utraty dochodu? [RAPORT]

Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…

10 godzin ago
  • Aktualności

Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…

10 godzin ago
  • Top temat

Sezon narciarski 2024/2025 – o czym pamiętać wybierając ubezpieczenie?

Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nie ryzykuj! Rekordzista ma do zwrotu prawie pięć milionów złotych

Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…

1 dzień ago
  • Aktualności

Nowa odsłona akcji edukacyjnej PZU Zdrowie „Dla Kolegi Pytam”

Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…

2 dni ago