Zimowa aura zachęca do tego, aby zaplanować wyjazd na narty. Jednak mimo tego, że sporty zimowe bywają ekscytujące, warto zadbać o bezpieczną zabawę na stoku. Dlatego przed podróżą, pamiętajmy o tym, by zabrać ze sobą nie tylko o odpowiedni sprzęt, lecz także kompleksowe ubezpieczenie turystyczne.
Planując wyjazd w góry warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie podróżne. Sporty zimowe, a w szczególności jazda na nartach i snowboardzie dostarczają wielu emocji, ale wiążą się również z ryzykiem wystąpienia licznych urazów, takich jak skręcenia, złamania, uszkodzenia stawów, naderwania czy stłuczenia kończyn i innych części ciała. Niekiedy dochodzi też do znacznie groźniejszych wypadków, które mogą wywołać trwały uszczerbek na zdrowiu albo być przyczyną śmierci. Na szczęście wiele dolegliwości wymaga jedynie jednorazowej interwencji lekarskiej podczas urlopu oraz ewentualnej rehabilitacji po powrocie do domu. Jednak zdarza się, że na miejscu potrzebna jest również pomoc ratownictwa górskiego i pogotowia ratunkowego czy specjalistyczne badania, natychmiastowa operacja i kilkudniowa rekonwalescencja w szpitalu. Jak zatem wybrać ubezpieczenie turystyczne? Przede wszystkim należy zastanowić się, co będziemy robić podczas wyjazdu. Dzięki temu w niespodziewanej sytuacji otrzymamy kompleksowe wsparcie ubezpieczyciela. Pamiętajmy także o tym, że decydując się na uprawianie sportu powinniśmy sprawdzić to, jakie opcje dodatkowe zawiera oferowane nam ubezpieczenie turystyczne.
Z pewnością wyjazd na narty warto potraktować tak, jak każdy inny wyjazd turystyczny. Dlatego powinniśmy zadbać o to, by dobrze zabezpieczyć swoje życie i zdrowie przed skutkami nieszczęśliwych zdarzeń losowych. Tym bardziej, że nie da się przewidzieć choroby, czy wypadku. Dostępne na rynku ubezpieczenia podróżne zazwyczaj w swoim podstawowym zakresie zawierają koszty leczenia i assistance. Ochrona tego typu może okazać się bardzo pomocna, jeśli w grę wchodzi uprawianie sportu, któremu często towarzyszą kontuzje (takiego jak narciarstwo). Z tego powodu zakup ubezpieczenia, które pokryje koszty opieki zdrowotnej, niezbędnej w razie danego zdarzenia jest bardzo ważne. Pamiętajmy o tym, że to właśnie assistance gwarantuje, że nasza polisa pokryje transport medyczny do kraju, jeśli nie będziemy w stanie wrócić o własnych siłach w zaplanowany wcześniej sposób. Dodatkowo, jeśli wypadek, któremu ulegniemy będzie śmiertelny, to właśnie ten komponent ubezpieczenia turystycznego pokryje koszt transportu zwłok do kraju. Co więcej, niektóre pakiety, np. ten oferowany przez Allianz gwarantuje wsparcie w kwestiach organizacyjnych, takich jak pokrycie kosztów wizyty bliskiej osoby, kiedy będziemy hospitalizowani czy pomoc w razie utraty środków płatniczych lub dokumentów.
Ubezpieczenie turystyczne może także posiadać inne opcje dodatkowe, takie jak pokrycie kosztów akcji poszukiwawczej. Wybierając się w góry, zawsze musimy liczyć z tym, że czy to w wyniku nieszczęśliwego wypadku, czy to z powodu nagle zmieniających się warunków atmosferycznych, zgubimy się i będzie konieczne wszczęcie akcji poszukiwawczej, która będzie musiała być prowadzona przez wyspecjalizowane jednostki ratunkowe. Warto podkreślić, że Allianz oferuje tą opcję w każdej polisie bez dodatkowej opłaty.
Przydatnym elementem ubezpieczenia turystycznego będzie także ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) w życiu prywatnym. Tego typu ochrona zapewni nam wsparcie, jeśli w trakcie wyjazdu nieumyślnie wyrządzimy szkodę innej osobie i zostaniemy zobligowani do rekompensaty strat przez nią poniesionych. Co więcej, polisa pokryje wypłatę zadośćuczynienia, a także wydatki poniesione przez nas na poczet obrony w sądzie. Dzięki OC wszelkie szkody (osobiste i rzeczowe), które mogą powstać na skutek zderzenia na stoku, pokryje ubezpieczyciel.
Z kolei ubezpieczenie NNW umożliwi wypłatę świadczeń dla nas, gdy wydarzy się nieszczęśliwy wypadek, a my odczujemy jego skutki w postaci uszkodzenia ciała powodującego trwały uszczerbek na zdrowiu.
Jak już wcześniej wspominaliśmy istotną kwestią przy zakupie ubezpieczenia turystycznego jest to, czy dana polisa posiada rozszerzenie o uprawianie sportów. Jeśli ubezpieczenie nie będzie obejmowało aktywności fizycznej np. narciarstwa, najprawdopodobniej nie otrzymamy pomocy i wypłaty świadczenia w sytuacji, gdy urazy będą spowodowane właśnie uprawianiem sportu.
Dosyć często jako dodatek do polisy możemy dokupić ubezpieczenie bagażu oraz sprzętu sportowego. Dzięki temu elementowi polisy turystycznej, wszystkie rzeczy, które zabieramy ze sobą w podróż, będą objęte ochroną np. przed kradzieżą, zniszczeniem i uszkodzeniem. Co więcej ubezpieczony będzie nie tylko nasz bagaż podróżny, ale także wskazany przez nas sprzęt sportowy (np. narty) oraz specjalistyczne pokrowce do ich przewożenia czy walizki.
Nie zapominajmy także o wsparciu, jakie może nam dać Centrum Alarmowe. Przykładowo w Allianz infolinia działa całodobowo, a po pomoc możemy zwrócić się będąc w dowolnym kraju na świecie. W kryzysowej sytuacji, wystarczy zadzwonić pod numer wskazany na polisie – wówczas ubezpieczyciel udzieli niezbędnego wsparcia.
Źródło: Allianz
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…