Ponad 3 lata temu Ukraina była dosyć chętnie wybieranym kierunkiem wyjazdów turystycznych, szczególnie w okresie letnim. Niestety aktualnie, w związku z działaniami zbrojnymi na terenie tego państwa Ministerstwo Spraw Zagranicznych, odradza wszelkie podróże w ten rejon. Jednak, jeśli ktoś wybiera się na Ukrainę, powinien wiedzieć, jakie ubezpieczenie samochodu wykupić i jak obecnie wygląda odpowiedzialność odszkodowawcza ubezpieczyciela.
Jak wspominaliśmy Polskie MSZ odradza wszelkie wyjazdy na Ukrainę. Zaleca także, by osoby, które już tam przebywają lub wybierają się zarejestrowały się w systemie Odyseusz oraz śledziły informacje dla podróżujących na profilach placówek RP w mediach społecznościowych oraz na ich stronach internetowych. A jak wygląda kwestia ubezpieczenia samochodu? Niezależnie od tego, czy poruszamy się po polskich, czy zagranicznych drogach, musimy mieć ubezpieczenie OC. Istotne jest to, że na Ukrainie nie będzie honorowane polskie ubezpieczenie samochodu. Co w praktyce oznacza, że jeśli na jej terenie spowodujemy stłuczkę czy wypadek, szkody naprawimy z własnych środków. Wjeżdżając na Ukrainę własnym samochodem musimy mieć Zieloną Kartę, czyli międzynarodowy certyfikat, potwierdzający, że kierowca ma ważne ubezpieczenie OC w kraju rejestracji pojazdu. Dokument ten wydawany jest przez firmę ubezpieczeniową zazwyczaj bezpłatnie i działa jak standardowa polisa. Ważną kwestią jest to, że działania wojenne na terytorium Ukrainy nie mają wpływu na odpowiedzialność ubezpieczyciela w przypadku OC, czy też Zielonej Karty.
Z uwagi na ryzyko dobrym zabezpieczeniem jest wykupienie ubezpieczenia AC na Ukrainę. Polisa tego typu zapewnia odszkodowanie w przypadku uszkodzenia pojazdu w wyniku winy jego właściciela, np. uderzenia czy też kolizji ze zwierzęciem. Większość polis AC obejmuje nie tylko terytorium Polski, lecz także innych państw europejskich, z tego powodu szkoda powstała na Ukrainie także kwalifikuje się do likwidacji w ramach AC. Pamiętajmy jednak, że z uwagi na dobrowolność tego ubezpieczenia, poszczególne oferty dostępne na krajowym rynku mogą się różnić się wyłączeniami w ochronie. Ponadto żadne ubezpieczenie autocasco nie będzie obejmować odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe wskutek działań wojennych, aktów terrorystycznych, strajków czy zamieszek. Jednak nie każda szkoda w samochodzie na terenie Ukrainy musi być związana z działaniami wojennymi. Jeśli więc nie będzie związku pomiędzy podejmowanymi działaniami militarnymi a szkodą, wówczas ubezpieczenie AC powinno taką szkodę pokryć. Warto zdawać sobie sprawę, że wielu ubezpieczycieli wyłącza z odpowiedzialności kradzieże pojazdów na terenie Białorusi, Mołdawii, Rosji i właśnie na Ukrainie. Chcąc mieć pewność, że autocasco zabezpiecza przed takim zdarzeniem musimy dokładnie sprawdzić zapisy umowy. Zdarza się, że za opłatą dodatkowej składki towarzystwo włącza to ryzyko do ochrony.
Wybierając się na Ukrainę samochodem warto zadbać też o ubezpieczenie Assistance. Produkt ten zapewnia wsparcie na drodze w razie wypadku, stłuczki czy innych stresujących sytuacji z udziałem samochodu. W ramach ubezpieczenia można otrzymać zastępczy samochód, nocleg po wypadku, transport do kraju lub pomoc tłumacza i prawnika. Pakiet ochrony Assistance obejmuje też wsparcie w przypadku zgubionego czy skradzionego dokumentu. Pamiętajmy, że dane usługi zależą od wybranego przez nas wariantu ubezpieczenia.
Oczywiście planując podróż za wschodnią granicę warto zatroszczyć się również o swoje bezpieczeństwo. Polakom na Ukrainie nie przysługuje darmowa opieka medyczna, nawet jeśli posiadamy kartę EKUZ. Dlatego za wszelkie czynności medyczne, np. wizyty w szpitalu, u lekarza pierwszego kontaktu, dentysty, będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni. I o ile ubezpieczenie turystyczne w przypadku podróży zagranicznych stanowi podstawę to z uwagi na to, że Ukraina znajduje się w stanie wojny z Rosją, polisa nie będzie działała. Generalne wyłączenia w polisach turystycznych wskazują, że ochroną ubezpieczeniową nie są obejmowane zdarzenia powstałe w wyniku m.in.:
Źródło: UNIQA
Dosyć często można spotkać się z pytaniem odnośnie tego, czy można mieć dwa ubezpieczenia grupowe lub…
Holowanie samochodu za granicą może wiązać się ze sporym wydatkiem. Jednak możemy uniknąć tego kosztu,…
Jak wiadomo za brak ciągłości w obowiązkowym ubezpieczeniu OC możemy zapłacić karę. Co zatem zrobić,…
Każdego dnia podejmujemy decyzje, które mają wpływ na naszą przyszłość. Czy jednak możemy zrobić coś,…
Wiele osób może zastanawiać się czy zarządca nieruchomości musi mieć OC. Szczególnie, że zarządzanie nieruchomością…
Większość z nas, chociaż raz spotkała się z jakimś mitem na temat ubezpieczeń. Nieporozumienia te…