Jesteśmy jedynym państwem w Europie, gdzie ratownictwo górskie jest całkowicie bezpłatne. We wszystkich pozostałych rejonach górskich na Starym Kontynencie akcje w celu ratowania życia są odpłatne, a ich koszt może sięgać do kilku tysięcy euro. Planując wyjazd zadbaj o ubezpieczenie kosztów ratownictwa górskiego.
Ubezpieczenie kosztów ratownictwa górskiego jest częścią ubezpieczenia turystycznego, które pokryje ewentualne koszty ratownictwa. Im więcej ratowników i sprzętu zaangażowanych jest w akcję – tym wyższe są jej koszty. Biorąc pod uwagę fakt, że często do akcji zaangażowany jest helikopter – koszty mogą opiewać od kilku do kilkunastu tys. euro. Ekspert z Superubezpieczenia.pl, Mariusz Lewaszow, potwierdza znaczenie tego typu ochrony: „O ile w Polsce akcje związane z ratownictwem górskim są nieodpłatne, o tyle w innych częściach Europy koszty te są bardzo wysokie. Zawsze podkreślam naszym Klientom, że nie warto oszczędzać na składce. Oszczędność ta bowiem może być bardzo pozorna. Wystarczy podać tu przykład osób, które, zbaczając ze szlaku, wychodzą po słowackiej stronie Tatr. Przypadki te nie należą do rzadkości, ale my Polacy nadal nie wyciągamy z nich żadnych wniosków. Zbyt duża pewność siebie i brak doświadczenia może zakończyć się tragicznie. W „najlepszym” przypadku dostaniemy rachunek opiewający na kilka tys. złotych za akcję ratowniczą. Warto?”.
„Przy ustalaniu limitów w tego rodzaju ubezpieczeniu, zalecam daleko idącą roztropność. Biorąc pod uwagę fakt, że koszty te są niezmiernie wysokie, należy dobrać tu odpowiednią sumę ubezpieczenia. W związku z tym, iż nikt z nas nie może przewidzieć co go w górach spotka – nawet najbardziej doświadczeni – są narażeni na mniejsze lub większe ryzyko. Wyjście w góry nie koniecznie musi zakończyć się wypadkiem. Wystarczy, że zabłądzimy i zjedziemy ze szklaku ( a w górach szybko robi się ciemno) i już niezbędna jest akcja poszukiwawcza”- tłumaczy ekspert z Superubezpieczenia.pl
Koszty ratownictwa nie są specjalnie skomplikowaną formą ochrony. Niemniej jednak, zapoznanie się z warunkami umowy pozwoli na unikniecie rozczarowań po ewentualnym wypadku. Warto też sprawdzić jakiego rodzaju pomoc otrzymamy w razie niefortunnych wydarzeń. Koszty ratownictwa górskiego można podzielić na : akcję poszukiwawczą – w przypadku zabłądzenia lub zejścia ze szlaku. Akcję ratowniczą – w przypadku konieczności udzielenia pomocy medycznej. To wiąże się ze zniesieniem rannego w dół i przetransportowanie go do szpitala. Transport medyczny – jeśli zniesienie jest niemożliwie, ratownicy wzywają śmigłowiec medyczny. To również przewiezienie chorego specjalistycznym transportem medycznym do kraju z którego turysta pochodzi.
Oczywiście w zależności od ofert, zakres pomocy może się od siebie różnić. Jak radzi ekspert z Superubezpieczenia.pl: „ Im więcej opcji ochrony zawiera polisa, tym lepszą uzyskamy pomoc w razie nieszczęśliwych wydarzeń”.
Źródło: www.superubezpieczenia.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…