Czerwiec jest zwiastunem wakacji. Większość z nas planuje letni wypoczynek nie myśląc o tym jakim zagrożeniem może być pozostawienie mieszkania bez opieki. Niestety, statystyki mówią, że zagrożenie jest spore. Tylko w ubiegłym roku liczba kradzieży z włamaniem w ubiegłym roku wyniosła ponad 94 tysiące.
Jak powszechnie wiadomo, wakacje to okres „najbardziej wytężonej pracy” złodziei, którzy w tym czasie zbierają największe żniwo. Zwyczaje Polaków (zostawianie kluczy pod wycieraczką, czy w doniczce) tylko zwiększają ryzyko kradzieży. Jak wskazują jednak eksperci, zwyczaje te nie tylko zwiększają one ryzyko włamania, ale również wpływają na wypłatę świadczenia z polisy. Szczególnie w sezonie urlopowym, kiedy pozostawiamy mieszkanie bez opieki, warto pamiętać o zachowaniu odpowiednich środków ostrożności.
Bardzo często zdarza się, że wyjeżdżając na wakacje, zostawiamy uchylone okna lub chowamy klucze pod wycieraczkę. Niestety zapominamy o tym, że takie działania nie tylko sprzyjają przestępcom, ale też mogą negatywnie wpłynąć na wypłatę odszkodowania. Jakich zachowań powinniśmy unikać i do czego jesteśmy zobowiązani, jeśli ubezpieczyliśmy nasz dom lub mieszkanie? Odpowiedzi na te pytania najlepiej szukać u agenta ubezpieczeniowego lub samodzielnie w zapisach OWU.
Należy pamiętać, że ubezpieczyciele jasno interpretują zdarzenia związane z włamaniem , czy z kradzieżą. Jak wynika z OWU nieruchomość powinna być zabezpieczona tak, by nie ułatwiać złodziejowi dostania się do środka. Dotyczy to zarówno drzwi wejściowych, jak i okien czy okienek piwnicznych.
Małgorzata Skibińska, ekspert Avivy podkreśla: „Ubiegając się o odszkodowanie za szkodę spowodowaną kradzieżą z włamaniem trzeba mieć na względzie warunki, jakie uprawniają nas do jego otrzymania. Do takich należy m.in. posiadanie atestowanych drzwi wejściowych, właściwe ich zamknięcie np. na dwa zamki wielozastawkowe. Właściciele domów z przeszklonymi drzwiami mają dodatkowe zadanie. Powinni zwrócić uwagę, czy konstrukcja wejścia uniemożliwia osobom trzecim przedostanie się do wnętrza w wyniku wybicia szyby i otwarcia zamka bez użycia klucza przez powstały otwór – dodaje Małgorzata Skibińska.
Polisa mieszkaniowa chroni nasze mieszkaniu lub dom nie tylko przed skutkami kradzieży z włamaniem, ale również w sytuacji zaistnienia zdarzeń losowych, takich jak m.in. zalanie, pożar czy uderzenie pioruna. Mając na uwadze możliwość ich wystąpienia, możemy zachować pewne środki ostrożności, np. dbać o stan techniczny budynku. „Jest on również zobowiązany dbać o stan techniczny budynku i w razie potrzeby dokonywać stosownych napraw. W sytuacji, gdy szkoda jest wynikiem naszego działania pod wpływem alkoholu musimy liczyć się z tym, że jej usunięcie będzie leżało w naszej gestii. Do wykluczeń zalicza się również przeprowadzanie przebudowy mieszkania bez stosownych pozwoleń” – dodaje Skibińska.
Źródło: prnews.pl
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…