Od lat nieruchomości stanowią bezpieczną formę inwestycji. Coraz więcej osób postanawia zarabiać w ten sposób – np. decydując się na wynajem długoterminowy. Udostępnianie mieszkania najemcy w zamian za ustalony czynsz staje się już powszednie. Co ciekawe, w ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszy się również wynajem krótkoterminowy. Na czym to polega?
Osoby poszukujące nieruchomości do zamieszkania przez dłuższy czas szukają możliwości zawarcia umowy na okres roku czy nawet dłuższy. Natomiast turyści czy też osoby przyjeżdżające do danej miejscowości w celach biznesowych potrzebują lokalu na dobę czy kilka dni. Coraz częściej, zamiast decydować się na stosunkowo drogie hotele czy hostele, stawiają na skorzystanie z mieszkań dostępnych na krótki okres.
Najem krótkoterminowy to nic innego jak wynajem nieruchomości na doby. Co więcej, nie musimy korzystać z całego mieszkania. Często właściciele lokali udostępniają najemcom tylko jeden pokój, a sami korzystają z pozostałej części nieruchomości. Tego typu rozwiązania spowodowały, że właściciele mieszkań, którzy wynajmują je np. studentom, mogli optymalnie wykorzystać swoje lokale i znaleźć na nie chętnych na okres, w którym żacy nie mają zajęć i pozostawiają je puste.
Wynajem krótkoterminowy jest też bardzo popularny wśród turystów, dlatego na najwyższe zarobki na takiej działalności można liczyć, jeśli posiadamy nieruchomość w mieście, które jest znane wśród podróżnych.
Jeśli jesteśmy posiadaczami nieruchomości, którą chcemy udostępniać na doby musimy zdawać sobie sprawę z obowiązków, których należy dopilnować. Przede wszystkim pamiętajmy, że jest to zarobkowa działalność wykonywana w sposób ciągły, zatem powinniśmy mieć zarejestrowaną firmę. Możemy tego uniknąć wówczas, gdy np. udostępniamy lokal wyłącznie na kilka tygodni w roku. Jednak biorąc pod uwagę wprowadzany w naszym kraju od początku 2021 roku Polski Ład i wynikające z tego zmiany, przed podjęciem decyzji o formie opodatkowania czy rejestracji działalności gospodarczej skonsultuj się z ekspertem z tej dziedziny. W ubiegłym roku zarówno osiągający przychody z najmu prywatnego, jak i z najmu w ramach działalności gospodarczej mogli płacić zryczałtowany podatek – 8,5 proc. przy przychodach do 100 tys. zł. Warto upewnić się, jakie zasady będą obowiązywać w 2022 roku.
Z całą pewnością należy zadbać o to, by każda nasze nieruchomość była ubezpieczona. Dzięki temu możemy uniknąć ponoszenia finansowej odpowiedzialności za przeróżne zdarzenia – dotyczy to również lokali, które są oferowane na wynajem. Jeśli posiadamy taką nieruchomość, to powinniśmy brać pod uwagę zakup ubezpieczenia mieszkania. Zazwyczaj tego typu polisa obejmuje ochroną mury i elementy stałe, a także wyposażenie wynajmowanego lokalu.
Źródło: AVIVA
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…