Zarówno wojna cenowa, gorsza koniunktura na rynkach kapitałowych jak i wzrost szkodowości w ubezpieczeniach komunikacyjnych miały bardzo duży wpływ na wynik PZU w III kwartale 2015 roku.
Zysk netto Grupy wyniósł 1,83 mld zł i był niższy od wyniku z ubiegłego roku o 28,5%. Pomimo niesprzyjających warunków, rekordowa pozostała sprzedaż polis. Składki zebrane przez PZU w ciągu 9 miesięcy 2015 roku urosły do sumy 13,46 mld zł i były wyższe o 8,5% niż w analogicznym okresie roku 2014. Szacunkowa kalkulacja wymogu kapitałowego i środków własnych dla Grupy PZU wg zasad Solvency II bazująca na danych na 31 grudnia 2014 roku daje wskaźnik pokrycia na poziomie 303,4%. Wynik ten sprawia, że PZU znajduje się w czołówce europejskich ubezpieczycieli.
Na działalność Grupy PZU w trzecim kwartale 2015 roku największy wpływ miały w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku:
– Wzrost składki przypisanej brutto, dzięki rozwojowi działalności na rynkach zagranicznych, składce pozyskanej przez Link4 oraz rozwojowi ubezpieczeń grupowych ochronnych;
– Niższa rentowność w segmencie ubezpieczeń grupowych i indywidualnie kontynuowanych związana głównie z wyższą szkodowością produktów ochronnych;
– Spadek rentowności w segmencie ubezpieczeń masowych związany głównie ze wzrostem szkodowości w ubezpieczeniach komunikacyjnych;
– Jednorazowy wynik na sprzedaży PZU Litwa;
– Niższy wynik segmentu ubezpieczeń emerytalnych związany ze skutkami reformy OFE;
– Spadek dochodów z działalności lokacyjnej, w szczególności na skutek wzrostów rentowności polskich obligacji skarbowych oraz gorszej koniunktury na rynkach kapitałowych.
Andrzej Klesyk, prezes zarządu PZU SA podkreśla: „po dziewięciu miesiącach 2015 roku Grupa PZU może pochwalić się świetną sprzedażą i utrzymaniem zadowalającego poziomu rentowności. Na rekordowy przypis składek brutto wpływ miały w szczególności nowo nabyte spółki ubezpieczeniowe, którym należą się duże słowa uznania. Niestety ciężkie warunki rynkowe oraz kiepska koniunktura na giełdzie nie pozwoliły na utrzymanie tak dobrych wyników w pozostałych segmentach. Przykładowo, zyski z działalności inwestycyjnej PZU zmalały w porównaniu z poprzednim okresem blisko o jedną trzecią. Z podobnymi problemami musi mierzyć się dziś cały rynek ubezpieczeniowy. Mniej satysfakcjonujące wyniki nie stoją jednak na przeszkodzie realizacji strategii PZU 3.0 zakładającej utrzymanie przez Grupę pozycji lidera w kluczowych obszarach biznesowych PZU: ubezpieczeniach, zdrowiu i inwestycjach. Naszym najnowszym przedsięwzięciem jest zaangażowanie w polski sektor bankowy, rozpoczęte zakupem kontrolnego pakietu akcji Alior Banku. Wierzymy, że w nadchodzących latach bankowość stanie się równie solidnym fundamentem działalności PZU, co pozostałe obszary”.
Należy też dodać, że na porównywalność wyników wpłynęło rozszerzenie działalności zarówno w Polsce jak i w krajach bałtyckich w 2014 roku.
Źródło: www.pzu.pl
Podróże to czas relaksu, jednak nieprzewidziane sytuacje mogą zakłócić nam długo wyczekiwany urlop. Dlatego kluczowe…
Stłuczka na parkingu? Kolizja na drodze? A sprawca po prostu odjechał? Tego typu sytuacja to…
Choć obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia szeroką ochronę w razie szkód wyrządzonych osobom trzecim, nie działa…
Niepewność wobec diagnozy lub sposobu leczenia to codzienność wielu pacjentów. Jednak druga opinia medyczna daje…
Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła zmianę formy prawnej TUZ Ubezpieczenia z towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych na spółkę…
Warszawa, Lublin i Olsztyn to liderzy najnowszego rankingu jakości życia PZU Lokalnie. Wyniki opracowane we…