Categories: Aktualności

Wypadek z udziałem obcokrajowca – jak zgłosić szkodę?

Wielu z nas w obliczu zdarzenia drogowego spowodowanego przez kierowcę prowadzącego pojazd zarejestrowany w innym kraju niż Polska ma problem ze zgłoszeniem szkody. Niestety w niektórych przypadkach wydłuża czas likwidacji. Dlatego dziś przypominamy, co zrobić w razi wypadku z udziałem obcokrajowca.

Zdarzenie z udziałem pojazdu, dla którego obowiązuje ubezpieczenie OC

Na początku warto wyjaśnić, że kierujący pojazdami zarejestrowanymi w państwach EOG, Andory, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Serbii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii nie mają obowiązku posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Co zatem zrobić w razie wypadku? W przypadku zdarzenia drogowego z tego typu kierowcą należy spisać numer rejestracyjny, markę pojazdu sprawcy szkody oraz jeżeli to możliwe, wykonać zdjęcie tablic rejestracyjnych tego pojazdu i zdjęcie polisy (jeżeli kierujący posiada ją przy sobie), spisać jej numer i nazwę ubezpieczyciela. Jeśli nie wzywaliśmy policji powinniśmy sporządzić wspólne oświadczenie o okolicznościach zdarzenia (druk wspólnego zgłoszenia szkody). Co dalej?

Jeżeli wiemy, w jakim towarzystwie ubezpieczony jest pojazd sprawcy, możemy samodzielnie sprawdzić, czy dane towarzystwo posiada na terenie Polski swojego przedstawiciela (tzw. korespondenta) oraz sprawdzić w wyszukiwarce korespondentów, gdzie należy zgłosić szkodę. Co istotne, jeśli odnajdziemy nazwę zagranicznego towarzystwa, ale pojawi się komunikat „Nie znaleziono korespondenta spełniającego powyższe kryteria”, powinniśmy skontaktować się z PZU lub Wartą i tam zgłosić szkodę, prosząc o przyjęcie zgłoszenia szkody w charakterze Agenta PBUK.

Natomiast, jeżeli nie wiemy w jakim towarzystwie ubezpieczony jest pojazd sprawcy, skontaktujmy się z PZU lub Wartą. Zgłośmy a ich pośrednictwem szkodę, podając numer rejestracyjny i państwo rejestracji pojazdu sprawcy (ważne: liczą się tablice rejestracyjne, a nie obywatelstwo lub narodowość kierowcy). Na mocy porozumień zawartych z PBUK, towarzystwa te wykonają oględziny i wycenę szkód w naszym samochodzie oraz zawiadomią PBUK o szkodzie, a następnie Biuro podejmie się ustalenia danych ubezpieczyciela sprawcy szkody.

Wynik ustaleń dotyczący ubezpieczyciela wraz z informacją, z jakim towarzystwem należy się kontaktować w sprawie dalszej obsługi szkody otrzymamy bezpośrednio od PBUK lub od PZU, bądź Warty.

Zdarzenie z udziałem pojazdu, dla którego obowiązuje Zielona Karta

Kierujący pojazdami zarejestrowanymi w krajach innych niż państwa EOG, Andory, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Serbii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii mają obowiązek posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego zawarcie ubezpieczenia tzw. Zielonej Karty. Jeśli jest to możliwe, w razie kolizji lub wypadku należy spisać numer rejestracyjny (pole nr 5 na Zielonej Karcie) i markę pojazdu sprawcy szkody (pole nr 7 na Zielonej Karcie) oraz wykonać zdjęcie tablic rejestracyjnych i zdjęcie Zielonej Karty, a także spisać jej numer (w prawym górnym rogu zaczynający się od kodu kraju, pole nr 4 na Zielonej Karcie) i nazwę ubezpieczyciela (pole nr 10 na Zielonej Karcie). Podobnie jak wcześniej, jeśli na miejscu zdarzenia nie interweniowała policja należy sporządzić o okolicznościach szkody. Analogicznie też możemy zgłosić zdarzenie. Jeśli wiemy, w jakim towarzystwie ubezpieczony jest pojazd sprawcy, sprawdźmy w wyszukiwarcehttps://www.pbuk.pl/lista-korespondentow, czy wspomniany ubezpieczyciel ma korespondenta na terenie Polski. To jemu powinniśmy zgłosić szkodę. Jeśli, nie znajdziemy takiego towarzystwa szkodę zgłośmy za pośrednictwem PZU lub Warty.

Z kolei, jeżeli nie wiemy, w jakim towarzystwie ubezpieczony jest pojazd sprawcy, skontaktujmy się za pośrednictwem formularza z PBUK. Biuro podejmie się ustalenia odnośnie ubezpieczyciela, który wystawił dokument Zielonej Karty, a po jego ustaleniu otrzymamy informację, gdzie należy zgłosić szkodę.

Zdarzenie z udziałem pojazdu, którego kierowca posiadał ubezpieczenie graniczne 

Na stronie UFG możemy samodzielnie sprawdzić, w jakim towarzystwie posiadacz pojazdu sprawcy posiadał ubezpieczenie graniczne. Jeśli to ustalimy zgłośmy tam szkodę. Może się zdarzyć, że ubezpieczenie graniczne będzie nieważne w chwili wypadku. Wówczas szkodę należy zgłosić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń wykonującego działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Źródło: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

„Laury społeczne” i rozstrzygnięcie Konkursu (eS) im. Jacka Kuronia

13 listopada odbyła się gala „Laury społeczne”, podczas której ogłoszono wyniki Konkursu (eS) im. Jacka Kuronia. Od kilku lat partnerem tego wydarzenia…

1 dzień ago
  • Aktualności

Generali wprowadza kolejne narzędzia samoobsługowe dla klientów i pośredników

Generali w ostatnim czasie wprowadziło zmiany w procesie obsługi klienta i pośrednika. Do najważniejszych z nich należy formularz on-line do aktualizacji danych…

1 dzień ago
  • Top temat

Dom pod maksymalną ochroną ubezpieczeniową

Poszukujesz ubezpieczenia, które zapewni kompleksową ochronę Twojego domu? Sprawdź ofertę InterRisk. Flagowy produkt ubezpieczyciela DOM MAX to ochrona i pomoc w przypadku wszelkich…

2 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie domu z cesją na bank – na czym polega?

Osoby, które biorą kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, zazwyczaj zobowiązane są do cesji praw z ubezpieczenia na bank.…

2 dni ago
  • Aktualności

Konkurs „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje 2024” – PZU Zdrowie laureatem dwóch kategorii

Wśród laureatów 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” znalazły się projekty PZU Zdrowie. Do finału zakwalifikowano ponad 200 zgłoszeń,…

3 dni ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie okularów dziecka

Zakup okularów dla dziecka to dosyć spory wydatek – można za nie zapłacić od ok. 500 zł do nawet tysiąca…

3 dni ago