Wielu z nas w obliczu zdarzenia drogowego spowodowanego przez kierowcę prowadzącego pojazd zarejestrowany w innym kraju niż Polska ma problem ze zgłoszeniem szkody. Niestety w niektórych przypadkach wydłuża czas likwidacji. Dlatego dziś przypominamy, co zrobić w razi wypadku z udziałem obcokrajowca.
Na początku warto wyjaśnić, że kierujący pojazdami zarejestrowanymi w państwach EOG, Andory, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Serbii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii nie mają obowiązku posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia OC. Co zatem zrobić w razie wypadku? W przypadku zdarzenia drogowego z tego typu kierowcą należy spisać numer rejestracyjny, markę pojazdu sprawcy szkody oraz jeżeli to możliwe, wykonać zdjęcie tablic rejestracyjnych tego pojazdu i zdjęcie polisy (jeżeli kierujący posiada ją przy sobie), spisać jej numer i nazwę ubezpieczyciela. Jeśli nie wzywaliśmy policji powinniśmy sporządzić wspólne oświadczenie o okolicznościach zdarzenia (druk wspólnego zgłoszenia szkody). Co dalej?
Jeżeli wiemy, w jakim towarzystwie ubezpieczony jest pojazd sprawcy, możemy samodzielnie sprawdzić, czy dane towarzystwo posiada na terenie Polski swojego przedstawiciela (tzw. korespondenta) oraz sprawdzić w wyszukiwarce korespondentów, gdzie należy zgłosić szkodę. Co istotne, jeśli odnajdziemy nazwę zagranicznego towarzystwa, ale pojawi się komunikat „Nie znaleziono korespondenta spełniającego powyższe kryteria”, powinniśmy skontaktować się z PZU lub Wartą i tam zgłosić szkodę, prosząc o przyjęcie zgłoszenia szkody w charakterze Agenta PBUK.
Natomiast, jeżeli nie wiemy w jakim towarzystwie ubezpieczony jest pojazd sprawcy, skontaktujmy się z PZU lub Wartą. Zgłośmy a ich pośrednictwem szkodę, podając numer rejestracyjny i państwo rejestracji pojazdu sprawcy (ważne: liczą się tablice rejestracyjne, a nie obywatelstwo lub narodowość kierowcy). Na mocy porozumień zawartych z PBUK, towarzystwa te wykonają oględziny i wycenę szkód w naszym samochodzie oraz zawiadomią PBUK o szkodzie, a następnie Biuro podejmie się ustalenia danych ubezpieczyciela sprawcy szkody.
Wynik ustaleń dotyczący ubezpieczyciela wraz z informacją, z jakim towarzystwem należy się kontaktować w sprawie dalszej obsługi szkody otrzymamy bezpośrednio od PBUK lub od PZU, bądź Warty.
Kierujący pojazdami zarejestrowanymi w krajach innych niż państwa EOG, Andory, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Serbii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii mają obowiązek posiadania przy sobie dokumentu potwierdzającego zawarcie ubezpieczenia tzw. Zielonej Karty. Jeśli jest to możliwe, w razie kolizji lub wypadku należy spisać numer rejestracyjny (pole nr 5 na Zielonej Karcie) i markę pojazdu sprawcy szkody (pole nr 7 na Zielonej Karcie) oraz wykonać zdjęcie tablic rejestracyjnych i zdjęcie Zielonej Karty, a także spisać jej numer (w prawym górnym rogu zaczynający się od kodu kraju, pole nr 4 na Zielonej Karcie) i nazwę ubezpieczyciela (pole nr 10 na Zielonej Karcie). Podobnie jak wcześniej, jeśli na miejscu zdarzenia nie interweniowała policja należy sporządzić o okolicznościach szkody. Analogicznie też możemy zgłosić zdarzenie. Jeśli wiemy, w jakim towarzystwie ubezpieczony jest pojazd sprawcy, sprawdźmy w wyszukiwarcehttps://www.pbuk.pl/lista-korespondentow, czy wspomniany ubezpieczyciel ma korespondenta na terenie Polski. To jemu powinniśmy zgłosić szkodę. Jeśli, nie znajdziemy takiego towarzystwa szkodę zgłośmy za pośrednictwem PZU lub Warty.
Z kolei, jeżeli nie wiemy, w jakim towarzystwie ubezpieczony jest pojazd sprawcy, skontaktujmy się za pośrednictwem formularza z PBUK. Biuro podejmie się ustalenia odnośnie ubezpieczyciela, który wystawił dokument Zielonej Karty, a po jego ustaleniu otrzymamy informację, gdzie należy zgłosić szkodę.
Na stronie UFG możemy samodzielnie sprawdzić, w jakim towarzystwie posiadacz pojazdu sprawcy posiadał ubezpieczenie graniczne. Jeśli to ustalimy zgłośmy tam szkodę. Może się zdarzyć, że ubezpieczenie graniczne będzie nieważne w chwili wypadku. Wówczas szkodę należy zgłosić Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń wykonującego działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.
Źródło: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…
28 listopada w siedzibie Generali Polska w Warszawie odbyła się konferencja, która podejmowała tematykę kluczowych wyzwań…
Końcówka roku dla wielu rolników wiąże się z koniecznością ubezpieczenia gospodarstwa rolnego. Właśnie teraz jest…
TUW „TUW” wprowadziło do ubezpieczenia „Bezpieczna Zagroda” klauzulę dotyczącą ubezpieczenia OC, która obejmuje ochroną ryzyko związane ze sprzedażą…
Strategia rozwoju PZU Zdrowie na lata 2025-2027 zapowiada inwestycje sięgające miliarda złotych oraz podwojenie przychodu…