Zgodnie z aktualnymi badaniami rynkowymi przeprowadzonymi przez zespół Custom Market Insights (CMI) globalny rynek ubezpieczeń OC zawodowej w tym roku osiągnął wartość 288,7 mld dolarów. Dzięki prognozowanemu średniorocznemu wzrostowi 6,2%, za 10 lat będzie wart 435,3 mld dolarów. Z przewidywań wynika, że to Europa będzie największym rynkiem.
Wykupując polisę zabezpieczającą przed błędami, profesjonaliści chronią się przed potencjalnymi roszczeniami lub procesami sądowymi wynikającymi z ich błędów i uchybień w czynnościach zawodowych. Ochroną mogą być objęte bardzo specjalistyczne zawody jak: pisarze, artyści, fotografowie, trenerzy fitness, organizatorzy imprez i specjaliści od urody. Produktów OC zawodowego przybywa, zwiększa się również zakres profesji.
– Z uwagą śledzimy trendy wynikające z raportu CMI, bo sami również zauważamy wzrost zapotrzebowania na ubezpieczenie OC dla specjalistów różnych branż. Cieszy nas także fakt, że w zawodach objętych obowiązkiem posiadania polis OC oferowanych przez Leadenhall (księgowi, doradcy finansowi, zarządcy i pośrednicy nieruchomości) coraz częściej klienci decydują się na sumę ubezpieczenia znacznie wyższą od wymaganej ustawowo i na fakultatywne rozszerzania wymaganego prawem zakresu ochrony. Świadczy to o szybkim wzroście świadomości roszczeniowej tak Ubezpieczonych, jak i ich klientów. Trzeba też zauważyć, że w ostatnich latach powstała długa lista nowych zawodów, które również potrzebują ochrony polis OC. Dynamiczny rozwój obserwujemy przede wszystkim w szeroko pojętej branży kreatywnej, doradczej, IT czy ‘Beauty’ i 'Weel-beingu’. Rynek ubezpieczeń powinien wychodzić naprzeciw potrzebom tych profesjonalistów. Szczególnie że z upływem czasu Ustawodawca zdecyduje zapewne o nałożeniu obowiązku ubezpieczenia przynajmniej dla niektórych z tych zawodów, czyniąc zebrane wcześniej doświadczenia z ubezpieczeniami dobrowolnymi bezcennymi – mówi Rajmund Rusiecki z Leadenhall
Polisa Leadenhall obejmuje koszty obrony nie tylko w postępowaniu cywilnym, ale również karnym, karno–skarbowym i administracyjnym, co jest istotne w przypadku sporu z urzędem skarbowym lub ZUS. W ramach polisy ubezpieczyciel przejmuje na siebie finansowe konsekwencje roszczeń o wartości nawet do 2 mln zł.
– Minimalna składka za roczną polisę zaczyna się od 400 zł. Kwota zależy oczywiście głównie od charakteru działalności, przychodów oraz wysokości sumy gwarancyjnej. W Leadehall Insurance dostępne są warianty dobrowolnego ubezpieczenia OC zawodowej dla ponad 250 profesji i kilka dla zawodów objętych ubezpieczeniem obowiązkowym. –Wśród zawodów, które mogą skorzystać z dobrowolnej ochrony, są m.in. mediator, grafolog, konsultant IT, trener personalny, pisarz, dziennikarz, dietetyk, rzeczoznawcy kilku dziedzin, specjaliści od cyberbezpieczeństwa i danych wrażliwych, a nawet twórca filmów czy likwidator szkód. Spektrum jest bardzo szerokie. To dopiero początek sprzedaży, będziemy słuchali głosów z rynku, a lista zawodów na pewno będzie ewoluować. – dodaje Rajmund Rusiecki.
W raporcie CMI wyszczególniono kilka kluczowych czynników, które mają wpływ na zwiększone zainteresowanie ubezpieczeniem OC zawodowym i najpewniej będą rzutować na rozwój tej oferty na rynku. Oto lista najważniejszych czynników:
PZU wystartował z nową kampanią w ramach, której zachęca kierowców do kompleksowego ubezpieczania samochodu. Ubezpieczyciel…
Doświadczenie pokazuje, że w obecnych czasach ubezpieczenie grupowe dla firm stanowi nie tylko standard w większych organizacjach, ale również skuteczne…
Część z nas z dużym wyprzedzeniem rezerwuje wyjazdy turystyczne na urlop. Niestety na długo przed…
Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób to produkt, który gwarantuje nam wypłatę pieniędzy np. na leczenie…
Już po raz trzeci ochotnicy z Europ Assistance Polska brali udział w akcji Operacja Czysta…
Każdego dnia jesteśmy narażeni na różne wyzwania i zagrożenia. Niestety do nieszczęśliwego wypadku może dojść…