Do kradzieży auta może dojść wszędzie, nawet jeśli wydaje nam się, że zaparkowaliśmy samochód w bezpiecznym miejscu. Czy istnieją zatem urządzenia, które zapewniają nam 100% ochronę pojazdu? Jak zabezpieczenia przeciwkradzieżowe wpływają na ubezpieczenie AC?
Ubezpieczenie autocasco chroni właściciela pojazdu między innymi na wypadek jego utraty. Jednak każdy z nas dodatkowo powinien zrobić wszystko, by zminimalizować ryzyko kradzieży auta. Do najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia samochodu przed kradzieżą należą:
Niewątpliwie, jeśli posiadamy dobrej klasy, drogi samochód, powinniśmy zainwestować w dodatkowe zabezpieczenie samochodu. Pamiętajmy też, że pomimo tego, że powyższe sposoby na zabezpieczenie pojazdu przed kradzieżą nie stanowią zawsze dużego wyzwania dla niektórych złodziei, to mimo wszystko mogą przynajmniej utrudnić kradzież.
Jak wiadomo ubezpieczenie AC jest polisą dobrowolną i o tym, jaki pakiet ochronny kupimy decydujemy sami – możemy np. wybrać pełną ochronę lub wersję okrojoną, czyli tzw. mini AC. Ten drugi wariat ochrony chroni przed kradzieżą, ale zazwyczaj nie pokrywa szkód związanych z innymi wydarzeniami, jak np. kolizja na parkingu, zderzenie ze słupkiem chodnikowym, ogrodzeniem czy znakiem drogowym. Z produktu tego typu korzystają przede wszystkim młodzi kierowcy, którzy nie są jeszcze uprawnieni do korzystnych zniżek obowiązujących przy pełnym AC (mini AC jest zwykle znacznie tańsze). Mini AC to dobre rozwiązanie dla osób, które rzadko jeżdżą samochodem. Jeśli jednak zależy nam na kompleksowym zabezpieczeniu na wypadek kradzieży i uszkodzeń wybierzmy pełny wariant ubezpieczenia AC.
W razie kradzieży pojazdu mamy zazwyczaj maksymalnie 7 dni na to, by o tym fakcie poinformować towarzystwo, w którym mamy zawarte AC. Jednak nie jest to regułą – niektóre firmy ubezpieczeniowe wymagają poinformowania o kradzieży samochodu w ciągu 2-3 dni lub niezwłocznie po zdarzeniu. Wszelkie informacje dotyczące terminu zgłoszenia szkody znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia autocasco. Oczywiście, im szybciej zgłosimy szkodę, tym lepiej. Nie zapominajmy też, że w pierwszej kolejności powinniśmy powiadomić policję, a czas liczymy od powzięcia informacji o kradzieży.
Jak już wspominaliśmy autocasco ma za zadanie m.in. zabezpieczyć samochód przed kradzieżą. Jednak, by uniknąć problemów przy likwidacji szkody musimy wywiązać się z zapisów umowy (zapoznajmy się szczegółowo z OWU). Może się, bowiem zdarzyć, że ubezpieczyciel uzna, że doszło do zaniedbania z naszej strony i możemy mieć problem z uzyskaniem pieniędzy z polisy. Ubezpieczyciel może odmówić nam wypłaty odszkodowania, gdy:
W przypadku kradzieży pojazdu możemy nie otrzymać odszkodowania, jeśli w czasie trwania umowy AC zgubiliśmy kluczyki do samochodu, a dorobiliśmy nowe i nie poinformowaliśmy o tym ubezpieczyciela. Powyższe sytuacje stanowią jedynie przykłady. Pamiętajmy o tym, że każda polisa zawierana między kierowcą a towarzystwem ubezpieczeniowym opiera się na indywidualnych ustaleniach (warunkach), które są zaakceptowane przez obie strony. Dlatego przed zawarciem umowy dobrze zapoznajmy się OWU danego produktu ubezpieczeniowego.
Źródło: UNIQA
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…