Niestety w ostatnim czasie gwałtowne opady deszczu są dosyć powszechnym zjawiskiem. W efekcie często dochodzi do lokalnych powodzi. Jak wiadomo zalanie domu wodą może spowodować uszkodzenia niemal każdego elementu konstrukcji. Jak zatem doprowadzić nieruchomość do stanu, który umożliwia jego użytkowanie? Może nam w tym pomóc ubezpieczenie.
Od tragicznej w skutkach powodzi, która miała miejsce w 1997 roku minęło już wiele lat. W okresie tym wielokrotnie dochodziło do tego typu zdarzeń, ale nigdy ich skala nie była aż tak duża, jak wówczas. Warto przypomnieć, że w 1997 roku wielu poszkodowanych nie miało ubezpieczenia domu od zalania bądź zupełnie nie ubezpieczali swoich nieruchomości. Co istotne, ryzyko zalania dotyczy nie tylko domu, ale też i mieszkania. Do takiego zdarzenia może dojść z takich przyczyn, jak:
Jak widać ryzyko wystąpienia zalania jest dosyć duże. Co zatem zrobić, gdy dojedzie do takiej sytuacji? Jak uzyskać odszkodowanie po zalaniu domu lub mieszkania?
Kwestia uzyskania odszkodowania jest bardzo istotna. Pamiętajmy jednak, że w przypadku zalania domu lub mieszkania kluczowe znaczenie ma czas działania. Z tego powodu, o ile oczywiście będzie to możliwie, powinniśmy reagować natychmiast. W pierwszym kroku należy koniecznie skontrolować stan budynku, a jeśli nie będziemy mogli ocenić tego sami, to warto skorzystać z usług specjalisty. Trzeba sprawdzić ściany (czy nie pękły), fundamenty (czy nie są np. podmyte), okna i drzwi (czy się nie odkształciły), więźbę dachową (czy nie została uszkodzona). Niestety w przypadku poważnych uszkodzeń konieczne może być złożenie zgłoszenia do powiatowego instruktora nadzoru budowlanego, który oceni, czy obiekt nadaje się do użytkowania. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że osuszanie po zalaniu, wiąże się z pewnymi kosztami. Np. w przypadku zalanego mieszkania konieczne może być użycie sprzętu do osuszania ścian. A w skrajnych sytuacjach będzie trzeba zdemontować podłogę. Co istotne, po osuszaniu zalanego domu czy mieszkania należy przeprowadzić dezynfekcję. Zminimalizujemy wówczas ryzyko takich problemów jak rozwijająca się pleśń.
Z pewnością dużo łatwiej będzie nam przywrócić mieszkanie lub dom do użytkowania, jeśli otrzymamy wsparcie ubezpieczyciela. Zazwyczaj standardowe ubezpieczenie nieruchomości obejmuje mury – elementy stałe. Jednak podczas zalania szkodzie mogą ulec również sprzęty gospodarstwa domowego, podłogi, meble czy inne ruchomości. Dlatego to, czy i w jakiej wysokości otrzymamy odszkodowanie za zalany dom będzie zależało przede wszystkim od tego co wchodzi w zakres naszego ubezpieczenia. Przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznajmy się z warunkami umowy. Zwróćmy także uwagę, że nie każda polisa zabezpieczająca nas na wypadek powodzi obejmuje także zalanie mieszkania. Dlaczego? Ubezpieczyciele traktują tego typu sytuacje jako dwa oddzielne ryzyka. I tak powódź to zalanie terenu w wyniku wystąpienia wód płynących lub stojących, natomiast zalanie to m.in. napływ opadów atmosferycznych, uszkodzenie wężyka pralki, awaria rur wodociągowych czy nawet nieumyślne pozostawienie niedokręconego kranu.
Źródło: UNIQA
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…