Wybierając się w zagraniczną podróż własnym autem warto zdawać sobie sprawę, że ubezpieczenie OC nie w każdym kraju będzie honorowane. Wiele państw wymaga Zielonej Karty, a niektóre narzucają obowiązkowy zakup ubezpieczenia granicznego. W jakich krajach potrzebne są te dokumenty?
Na początku warto wyjaśnić, że Zielona Karta to Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, który potwierdza to, że jej posiadacz objęty jest ubezpieczeniem OC pojazdów mechanicznych w Polsce. W praktyce oznacza to, osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym za granicą otrzyma odszkodowanie od ubezpieczyciela sprawcy. Dokument ten, przeważnie nieodpłatnie wydawany jest przez towarzystwo, w którym mamy zawartą polisę OC. Zdarza się, że niektórzy ubezpieczyciele wyłączają z ochrony wybrane państwa albo pobierają za niektóre kraje wyższe opłaty. Ma to związek z wyższym ryzykiem związanym z przebywaniem na danym terytorium.
Na terenie Unii Europejskiej, a także m.in. w Andorze, Czarnogórze, Islandii, Norwegii, Serbii i Szwajcarii uznawane jest polskie ubezpieczenie OC. Jeśli jednak podczas podróży będziemy przejeżdżać przez inne kraje, powinniśmy zadbać o Zieloną Kartę, co pozwoli nam uniknąć zakupu kosztownego ubezpieczenia granicznego. Na przykład PZU Auto Zielona Karta jest ważna w Albanii, Azerbejdżanie, Macedonii Północnej , Maroku, Mołdawii, Turcji, Tunezji, i na Ukrainie. Co istotne, od 1 stycznia 2024 roku Certyfikat Zielonej Karty nie jest honorowany w Iranie, dlatego w tym kraju potrzebne jest ubezpieczenie graniczne.
Zakup ubezpieczenia granicznego konieczny jest, jeśli na naszej trasie podróży znajduje się Kosowo – nie należy ono do Systemu Zielonej Karty. Oznacza to, że Zielona Karta ani polska polisa OC nie wystarczą, aby towarzystwo pokryło koszty odszkodowań w razie wypadku lub kolizji. Jedynym rozwiązaniem jest zakup takiego obowiązkowego ubezpieczenia na kosowskiej granicy. Cena zależy od długości pobytu i rodzaju polisy, ale wynosi nie mniej niż 30 euro za 15 dni obowiązywania ochrony ubezpieczeniowej. Wyjeżdżającym do tego kraju warto również zdecydować się na zakup ubezpieczenia medycznego, które zrekompensuje koszty opieki medycznej w szpitalach, leczenia i transport medyczny.
Pamiętajmy o tym, że ceny ubezpieczeń granicznych różnią się w zależności od państwa. Dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, ile kosztuje polisa i jak można ją kupić.
Jeśli będziemy chcieli wjechać na terytorium danego kraju bez Zielonej Karty, prawdopodobnie zostanie to wykryte w trakcie kontroli granicznej i nie dostaniemy zgody na przekroczenie granicy. Zazwyczaj jednak wystarczy, by wykupić ubezpieczenie OC graniczne, aby móc kontynuować podróż. Dużo większy problem pojawia się wówczas, gdy wjedziemy do kraju, w którym obowiązuje Zielona Karta, ale jej nie posiadamy. W takim przypadku w razie spowodowania wypadku lub kolizji będziemy musieli pokryć koszty szkody z własnych środków. Jak widać, warto odpowiednio wcześnie zadbać o Zieloną Kartę. Tym bardziej, że wyrobienie tego dokumentu może być bezpłatne.
Źródło: PZU SA
W seminarium zorganizowanym przez Euresa Association, które odbyło się pod koniec października w Madrycie uczestniczyli pracownicy Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”. Podczas wydarzenia…
Rozpoczęła się kampania kinowa Allianz Polska, której celem jest promocja ubezpieczeń na życie i zdrowie oraz wzmocnienie wizerunku marki. Działania…
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…