Większość Polaków jadąc na zagraniczne wakacje wybiera podróż prywatnym samochodem. Dopełniając formalności związanych z wyjazdem należy zadbać nie tylko o EKUZ i indywidualne ubezpieczenie turystyczne, ale również o Zieloną Kartę – której brak może nas sporo kosztować.
Ponad 60 lat temu opracowano system, który zapewnia ochronę osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych poza granicami swojego kraju. Dzięki ochronie jaka daje kierowcom Zielona Karta podróżujący nie mają potrzeby nabywania ubezpieczenia OC na granicy każdego z odwiedzanych przez nich krajów.
Kraje członkowskie osiągają ten cel poprzez system dwustronnych umów na mocy których Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy (tzw. zielona karta) uznawany jest przez wszystkie kraje – bez dodatkowych formalności i opłat – za dowód istnienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zgodnie z prawem ubezpieczeniowym obowiązującym w ich kraju.
Do systemu zielonej karty należą obecnie prawie wszystkie europejskie rynki ubezpieczeniowe oraz te z Iranu, Izraela, Maroka i Tunezji. Podstawowymi warunkami przystąpienia do Systemu jest istnienie w państwie, którego Biuro Narodowe jest kandydatem, obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz ustanowienie Biura Narodowego reprezentującego dany rynek ubezpieczeniowy.
W ramach systemu Zielonej Karty funkcjonuje Porozumienie Wielostronne, zgodnie z którym kierowcy pojazdów zarejestrowanych w zrzeszonych państwach mogą poruszać się po terytoriach tych państw bez konieczności posiadania zielonej karty. W ich przypadku domniemywa się posiadanie ważnego ubezpieczenia OC, o czym świadczy ważna tablica rejestracyjna pojazdu. Do Porozumienia Wielostronnego należy 34 spośród 48 członków Systemu Zielonej Karty, w tym Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.
Zieloną Kartę można wykupić na granicy z krajem, w którym jest ona wymagana, jednak zakup na granicy jest relatywnie drogi. Jeśli zawczasu zadbamy o dokument (dostaniemy go u naszego ubezpieczyciela)- otrzymamy ją za darmo. W przypadku braku Karty w kraju, w którym jest ona wymagana, musimy liczyć się musieli z kosztami wykupienia ubezpieczenia granicznego. Przykładowy koszt tego typu ubezpieczenia wynosi np. w Maroko 57 euro, a w Albanii – 49 euro.
Źródło; www.wp.pl
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…