Aktualności

Zmiany w prawie ułatwią walkę z monopolem

Dzisiaj wchodzi w życie ustawa z dnia 21 kwietnia 2017 r. o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji. Nowe przepisy normują zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez naruszenie prawa konkurencji oraz zasady dochodzenia roszczeń z tego tytułu w postępowaniu cywilnym. 

Akt dostosowuje polskie przepisy do Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/104/UE z 26 listopada 2014 r
.
 
Dyrektywa dotyczy niektórych przepisów regulujących dochodzenie roszczeń odszkodowawczych z tytułu naruszenia prawa konkurencji państw członkowskich i Unii Europejskiej, objętego przepisami prawa krajowego do prawa polskiego. Dyrektywa wprowadziła standardy dochodzenia roszczeń o naprawienie szkody wynikłej z naruszenia prawa konkurencji i uwzględnia orzecznictwo TSUE dotyczące prywatnoprawnych konsekwencji antykonkurencyjnych praktyk.
 
Zmiany mają służyć równowadze między publicznoprawnym i  prywatnoprawnym mechanizmem realizowania prawa konkurencji
 
Regulacje przyjęte w dyrektywie 2014/104/UE mają też zapewnić pełne prawa do naprawienia szkody osobom poszkodowanym naruszeniami unijnych reguł konkurencji. Do tej pory to sprawca naruszenia konkurencji ponosił odpowiedzialność na ogólnych zasadach odpowiedzialności deliktowej. Nowe przepisy normują zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez naruszenie prawa konkurencji oraz zasady dochodzenia roszczeń z tego tytułu w postępowaniu cywilnym.  Bernadeta Kasztelan-Świetlik, wiceprezes UOKiK, wyjaśnia: „Można to porównać do dwóch nóg, których potrzebujemy, żeby stać stabilnie. I tak urząd chroni konkurencję w interesie publicznym. Interes prywatny musi być już chroniony w ramach indywidualnych powództw kierowanych przez poszkodowanych do sądów. Dotychczas jednak, wskutek braku szczegółowych przepisów, była to droga przez mękę”.
 
Zmiany w przepisach mają ułatwić roszczenia poszkodowanych
 
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Marek Niechciał podkreśla, że zmiany w przepisach powinny ułatwić dochodzenie roszczeń tego typu sprawach: „Rokrocznie wydajemy kilkadziesiąt rozstrzygnięć dotyczących praktyk ograniczających konkurencję. Decyzje te nie dotyczą jednak naprawienia szkody poszkodowanym przez nielegalne działania. Dotychczas więc dochodzenie przez nich roszczeń było trudne – wskazuje. Jego zdaniem po wejściu w życie nowych przepisów powinno się to zmienić”.
 
Ciężar dowodu jest przerzucony z powoda na pozwanego
 
Artykuł 7 ustawy wprowadza bowiem domniemanie, że naruszenie prawa konkurencji wyrządza szkodę. Ciężar dowodu będzie więc przerzucony z powoda na pozwanego. Dodatkowo pozwy za zgodą pokrzywdzonych będą mogły składać organizacje zrzeszające przedsiębiorców lub reprezentujące konsumentów. „Nowe przepisy dają poszkodowanym wiele instrumentów, które pomogą im przed sądem. Jednym z nich będzie wniosek o wyjawienie środka dowodowego. Oznacza to, że sąd na wniosek powoda może nakazać pozwanemu przedsiębiorcy okazanie dowodu, który posiada, np. dokumentów czy korespondencji elektronicznej”– wyjaśnia Kasztelan-Świetlik.
 
Ustawa ma obejmować swoim zakresem dochodzenie roszczeń za szkody wyrządzone przez każde naruszenie prawa konkurencji, bez względu na to czy wpływa ono na rynek unijny, czy jedynie na rynek krajowy.
 
Źródło: www.biznes.gazetaprawna.pl

Mateusz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Mateusz

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

4 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

4 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

5 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

7 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

7 dni ago