Aktualności

Czy brak „zimówek” wpływa na wysokość odszkodowania?

Kierowcy coraz częściej zastanawiają się nad sensem wymiany opon na tak zwane „zimówki”. Jak jednak zauważają eksperci – zaniechanie zmiany opon nie jest dobrym pomysłem. Co prawda za jazdę na letnich oponach podczas zimy mandatu nie dostaniemy – jednak w przypadku kolizji możemy mieć duże problemy z odszkodowaniem z polisy Autocasco.

Polskie przepisy nie nakazują używania zimą sezonowych opon

W wielu krajach europejskich wymóg wymiany opon dostosowanych do pogody zaczyna obowiązywać 1 listopada. Brak wypełnienia tego obowiązku kierowcy z Austrii, Chorwacji, Czechach, Estonii, Finlandii, Niemczech, Norwegii, Rumunii, Słowenii, Szwecji oraz na Litwie, Łotwie i Słowacji mogą zapłacić wysokie kary. W Polsce takiego obowiązku nie ma. Kierowcy sami decydują o tym, czy wymieniać opony, a mając na uwadze ostatnie ocieplenie – robią to coraz rzadziej.

Nie masz „zimówek”? Ubezpieczyciel obniży wysokość odszkodowania z polisy Autocasco

O ile brak opon dostosowanych do warunków na drodze nie grozi mandatem – w przypadku kolizji lub wypadku, ubezpieczyciel może znacznie zaniżyć wysokość odszkodowania z polisy autocasco, uznając to za rażące niedbalstwo ze strony kierowcy.  Warunki jakie zawieramy z ubezpieczycielami są kluczowe dla wypłaty odszkodowania. W związku z tym warto przed podpisaniem dokumentu zapoznać się z warunkami na podstawie których zakład ubezpieczeń weźmie na siebie finansową odpowiedzialność.

W przypadku obowiązkowej polisy OC zakłady ubezpieczeń nie mają swobody w ustalaniu zasad wypłaty odszkodowania

Ubiegając się o odszkodowanie z tytułu posiadania obowiązkowej polisy OC powołujemy się na ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych. Wobec braku stosownych uregulowań prawnych w zakresie obowiązkowego stosowania zimowego ogumienia, nie ma podstaw do odmowy wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia OC z tego powodu, ani pomniejszania jego wysokości. W przypadku assistance jest podobnie. W ramach pomocy komunikacyjnego assistance, kierowca może liczyć na wsparcie ubezpieczyciela.  Pomoc ta należy się nawet jeśli przyczyną uszkodzenia auta będzie brak opon dostosowanych do panujących na drodze warunków pogodowych.

Źródło: www.auto-swiat.pl  www.votum-sa.pl

Mateusz

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Mateusz

Recent Posts

Przewidywania się sprawdziły. Cena OC przekroczyła kolejną barierę 

Stało się. Średnia cena OC w kwietniu przekroczyła granicę 700 zł. Od lutego 2023 roku…

1 godzinę ago

Pakiet Auto+ w podróży służbowej – jakie korzyści niesie? 

W wielu firmach codziennością są wyjazdy służbowe, nie tylko krajowe, ale też i zagraniczne. Jednak bez…

23 godziny ago

Trzy najlepsze fundusze akcji polskich to fundusze TFI PZU 

W kwietniowej edycji rankingu funduszy akcji polskich (uniwersalnych) Analiz Online aż trzy fundusze PZU inwestujące…

23 godziny ago

Kompleksowa ochrona auta w PZU 

PZU wystartował z nową kampanią w ramach, której zachęca kierowców do kompleksowego ubezpieczania samochodu. Ubezpieczyciel…

4 dni ago

Ubezpieczenie dla pracowników w firmie – jak wygląda oferta InterRisk? 

Doświadczenie pokazuje, że w obecnych czasach ubezpieczenie grupowe dla firm stanowi nie tylko standard w większych organizacjach, ale również skuteczne…

4 dni ago

Rezygnacja z wycieczki a zwrot przedpłaty 

Część z nas z dużym wyprzedzeniem rezerwuje wyjazdy turystyczne na urlop. Niestety na długo przed…

5 dni ago