Prawo

Białoruś i Rosja zawieszone w Radzie Biur Systemu Zielonej Karty

Zgromadzenie Ogólne Rady Biur (COB) Systemu Zielonej Karty podjęło decyzję o bezterminowym zawieszeniu w prawach członków Biura Białoruskiego oraz Biura Rosyjskiego z dniem 30 czerwca 2023 roku. Przypominamy, że jest to kolejna sankcja nałożona przez państwa członkowskie Systemu Zielonej Karty na Białoruś i Rosję. 

Zawieszenie Rosji i Białorusi Radzie Biur Systemu Zielonej Karty 

Z dniem 30 czerwca 2023 roku wchodzi w życie decyzja podjęta przez Zgromadzenie Ogólne Rady Biur (COB) Systemu Zielonej Karty – dotyczy ona bezterminowego zawieszenia w prawach członków Biura Białoruskiego oraz Biura Rosyjskiego. Decyzja oznacza zawieszenie aktywnego członkostwa obu Biur Narodowych w Radzie, brak możliwości uczestniczenia w jakichkolwiek komitetach i grupach roboczych COB oraz wykluczenie z głosowań, z jednoczesnym zobowiązaniem do bieżącego regulowania zobowiązań finansowych obu Biur Narodowych na rzecz innych członków Systemu Zielonej Karty. 

Zielone Karty tracą ważność na terytorium Białorusi i Rosji 

Należy przypomnieć, że jest to kolejna sankcja nałożona przez państwa członkowskie Systemu Zielonej Karty na Białoruś i Rosję. 1 czerwca 2023 roku rozwiązaniu uległy dwustronne umowy z Białorusią i Rosją o wzajemnym honorowaniu Zielnych Kart zawarte przez wszystkie Biura Narodowe z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz Biuro Szwajcarskie, w tym przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK). W praktyce oznacza to, że osoby kierujące pojazdami zarejestrowanymi na Białorusi i w Rosji, wjeżdżając lub przebywając na terytorium EOG lub Szwajcarii, w celu spełnienia obowiązku ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, są zobowiązanie do wykupienia ubezpieczenia granicznego

Z informacji opublikowanych przez PBUK wynika także, że jednocześnie z dniem 30 czerwca 2023 r. tracą ważność certyfikaty Zielonych Kart dotychczas wystawione przez Biura Białorusi i Rosji w relacji z Członkami Rady Biur spoza EOG i Szwajcarii. 

Zakup ubezpieczenia granicznego 

Należy przypomnieć, że poruszanie się po drogach państw, w których nie obowiązuje Zielona Karta możliwe jest jedynie po wcześniejszym wykupieniu ubezpieczenia granicznego. Z tego powodu kierujący pojazdami zarejestrowanymi na terytorium Polski, wjeżdżając lub przebywając na terytorium Rosji lub Białorusi, by spełnić istniejący w tych państwach obowiązek ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zobligowani są do wykupienia odpowiednio rosyjskich lub białoruskich polis ubezpieczenia granicznego. Taki sam obowiązek spoczywa na kierujących pojazdami z rejestracjami białoruskimi i rosyjskimi, wjeżdżającymi do naszego kraju. 

Źródło: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

O czym warto pamiętać, kupując ubezpieczenie na ferie? 

Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…

3 dni ago

Agro Pakiet od InterRisk – nie tylko ochrona majątku, ale także rolnika i jego bliskich 

Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…

3 dni ago

Dotowane ubezpieczenia upraw – kompleksowa ochrona dla rolników 

Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…

4 dni ago

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na energetykę 

TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…

4 dni ago

Europ Assistance Polska z nową siedzibą 

Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…

6 dni ago

Czy ubezpieczyciele przy kalkulacji składek biorą pod uwagę odmiany upraw? 

Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…

6 dni ago