Od 1 czerwca kierowcy przekraczający granicę z Białorusią i Rosją będą musieli wykupić lokalne ubezpieczenie graniczne. Wynika to z tego, że 31 maja o godzinie 23:59 Zielone Karty stracą ważność na terytorium tych krajów. To największa zmiana w 65-letniej historii obecności polskiego rynku w Systemie Zielonej Karty. 

Zielone Karty nieważne na terytorium Białorusi i Rosji 

Z informacji opublikowanych przez Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wynika, że dokładnie 31 maja 2023 r. o godz. 23:59 czasu środkowoeuropejskiego polskie Międzynarodowe Karty Ubezpieczenia Samochodowego (Zielone Karty) stracą ważność na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi. Co istotne, dokumenty te będą nieważne nawet, jeśli oznaczenia literowe tych państw, tj. RUS i BY, znajdujące się w rubryce nr 8 certyfikatu, nie będą przekreślone. 

– Oznacza to, że od 1 czerwca 2023 r. kierujący pojazdami zarejestrowanymi na terytorium Polski, wjeżdżając lub przebywając na terytorium Rosji lub Białorusi, w celu spełnienia istniejącego w tych państwach obowiązku ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, zobowiązani będą do wykupienia odpowiednio rosyjskich lub białoruskich polis ubezpieczenia granicznego – mówi Mariusz Wichtowski, prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. 

Jak możemy przeczytać, zawarcie stosownych ubezpieczeń będzie możliwe na przejściach granicznych. Co ważne, kontrola polis będzie prowadzona zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe z Białorusi i Rosji. Należy mieć na uwadze również wzmożone kontrole na terytorium obu państw. 

Zmiana w Systemie Zielonych Kart 

Warto przypomnieć, że jest to efekt wypowiedzenia przez PBUK dwustronnych umów z Białorusią i Rosją o wzajemnym honorowaniu Zielnych Kart. Były one rozwiązane niespełna rok temu, z zachowaniem 12-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Na analogiczne działania zdecydowały się wszystkie Biura Narodowe z Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Biuro Szwajcarskie. 

– To bez wątpienia największa zmiana w całym Systemie w XXI wieku, a być może w całej jego 70-letniej historii i 65-letnim okresie przynależności do niego polskiego rynku – zauważa Mariusz Wichtowski. 

Jak już wspominaliśmy wyżej, umowy przestaną obowiązywać z dniem 1 czerwca 2023 r. Co oznacza, że zobowiązania dotyczące wzajemnego honorowania certyfikatów Zielonych Kart wystawionych zarówno przez PBUK, jak i Biuro Białoruskie oraz Rosyjskie, wygasną. 

– Po tym terminie Zielone Karty nie będą wystawiane przez Członków PBUK, a istniejące certyfikaty stracą swoją ważność na terytorium Białorusi i Federacji Rosyjskiej. Pozostaną jednak nadal ważne w pozostałych krajach Systemu Zielonej Karty, o ile symbol danego kraju nie został wykreślony na certyfikacie – dodaje Mariusz Wichtowski. 

Konieczność zakupu ubezpieczenia granicznego 

Poruszanie się po drogach państw, w których nie obowiązuje Zielona Karta jest możliwe jedynie po wcześniejszym wykupieniu ubezpieczenia granicznego. Taki sam obowiązek spoczywać będzie na kierujących pojazdami z rejestracjami białoruskimi i rosyjskimi, wjeżdżającymi do naszego kraju. Ubezpieczenie graniczne to polisa OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ważna na terytorium państwa wjazdowego, która zawierana na krótki czas – zazwyczaj 30 dni. Jej potoczna nazwa związana jest z miejscem zakupu, czyli przejściem granicznym. 

Źródło: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych