Carpooling to bardzo popularny na całym świecie sposób podróżowania – kilka osób jedzie jednym samochodem i dzieli się kosztami przejazdu. Na pomysł ten wpadli mieszkańcy Stanów Zjednoczonych 1973 roku, ale rozwiązanie to jest wykorzystywane do dziś. Jak działa ubezpieczenie w przypadku carpoolingu?
Chyba nikogo nie zaskoczy fakt, że z carpoolingu korzystają przede wszystkim mężczyźni (70%). Największą grupę, bo 40 proc., stanowią osoby w wieku od 25 do 34 lat oraz od 19 do 24 lat (25 proc.). Taka forma korzystania z przejazdów jest bardzo popularna zarówno wśród studentów (23 proc.), jak i osób mających stałą pracę (32 proc.). Co nas skłania do korzystania z takich usług? Przede wszystkim:
Warto dodać, że dla niewielkiej części badanych decydujące jest to, że nie posiadają prawa jazdy. Niektórzy wskazali również, że istotnym czynnikiem jest dla nich ekologia.
Jeśli świadczymy usługi carpoolingu powinniśmy pamiętać przede wszystkim o obowiązkowym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej. Akurat ta kwestia dotyczy wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jest to o tyle istotne, że jeśli spowodujemy wypadek, pasażer będzie się domagać odszkodowania, które zostanie pokryte z naszego ubezpieczenia OC. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ochronie ubezpieczeniowej podlegają wszyscy pasażerowie i nie ma tutaj znaczenia, czy mowa o rodzinie, czy też właśnie o osobach, które wspólnie finansowały przejazd. Jednak różnica polega na tym, że jeśli przejazd był darmowy, to pasażer otrzyma odszkodowanie, jeśli udowodni winę kierującego. Z kolei w przypadku odpłatnego przejazdu odpowiedzialność kierowcy opiera się na zasadzie ryzyka. W efekcie pasażer nie musi niczego udowadniać. Oczywiście nie zapominajmy o tym, że zachowanie pasażera może mieć wpływ na wysokość wypłaconego odszkodowania. Jeśli np. pasażer jechał bez zapiętych pasów, to towarzystwo może stwierdzić, że jego zaniedbanie doprowadziło do zwiększenia skali szkód. Tym samym może wypłacić niższą kwotę odszkodowania.
A co się dzieje w sytuacji, kiedy skorzystaliśmy z usługi carpoolingu i doszło do wypadku? Na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego o zasadach odpowiedzialności opisanych w art. 436 za poniesione szkody odpowiada kierowca.
Co ciekawe, w niektórych sytuacjach możliwe jest, że odpowiedzialność względem pasażera będzie solidarna po stronie dwóch kierowców. Może się tak zdarzyć np., jeśli obaj złamali przepisy. W praktyce oznacza to, że pasażer jednego z nich może w określonych sytuacjach żądać świadczenia od każdego z nich.
Źródło: Allianz
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…