Na niedawnych targach SacroExpo w Kielcach przedstawiciele TUW PZUW podkreślali, że najsolidniejsze zabezpieczenia nie wystarczą, gdy brakuje przezorności. Ubezpieczyciel od 2020 roku wypłacił prawie 130 tysięcy złotych odszkodowań z powodu kradzieży. 

Kradzieże w kościołach 

Podczas tegorocznych targów SacroExpo w Kielcach przedstawiciele TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych podkreślali, że posiadanie polisy ubezpieczeniowej nie zwalnia z odpowiedzialności i przestrzegali przed złodziejami. 

– Najgroźniejsza jest beztroska. Niestety, zdarza się zbyt często. Do jednego z klasztorów złodzieje dostali się przez furtkę, którą raz w tygodniu pozostawiano otwartą, aby pracownicy zakłady oczyszczania miasta mogli wywieźć śmieci. Włamywacze musieli to zaobserwować. Dalej poszło im równie łatwo – klucz do szafy, w której była kasetka z pieniędzmi, leżał na blacie recepcji – relacjonował Andrzej Walkowiak z TUW PZUW. 

Wspólna odpowiedzialność 

Od 2020 roku ubezpieczyciel wypłacił prawie 130 tysięcy złotych odszkodowań z powodu kradzieży. Niestety w niektórych sytuacjach, jak przy kradzieży pieniędzy ze szkatułki z kluczem w zamku, firma musiała odmówić wypłaty. Wynika to z warunków ubezpieczenia, a te są ustalane w interesie grupy ubezpieczonych – brak przezorności i beztroska jednych nie może obciążać drugich. Ubezpieczone w TUW PZUW instytucje kościelne tworzą Związek Wzajemności Członkowskiej św. Antoni. W efekcie wspólnie się rozliczają i ponoszą wspólną odpowiedzialność. Dlatego w ich finansowym interesie leży unikanie zagrożeń, a tym samym obciążeń dla całego związku, które wynikają z wypłaty odszkodowań. 

Ważne zasady bezpieczeństwa 

 Ubezpieczyciel zaznacza, że im mniej szkód, tym niższa składka, a nawet możliwość zwrotu jej części. 

– Aby uniknąć problemów, wystarczy trzymać się paru zasad bezpieczeństwa. Odpowiednie zabezpieczenia utrudnią zadanie złodziejowi, a gdyby nawet je pokonał – nie będzie problemów z odszkodowaniem. Dostępu do budynków muszą chronić drzwi zamykane na co najmniej dwa zamki albo z dwoma kłódkami na osobnych skoblach. Muszą być solidnie zamocowane, aby nie można ich zdemontować ani wypchnąć. Oszklone drzwi nie mogą być wyposażone w zamek, który daje się otworzyć po zbiciu szyby – wyjaśniał Tomasz Krysta z TUW PZUW. 

Warto także zadbać o właściwe zabezpieczenie pieniędzy. Jeśli jest ich więcej niż 70 tysięcy złotych, muszą być przechowywane w kasetach czy sejfach, które są zabezpieczone nie tylko zamkiem, lecz także solidnie przymocowane do podłoża (o ile nie ważą ponad tonę). Natomiast klucze muszą być przechowywane w taki sposób, by uchronić je przed kradzieżą i dostępem osób postronnych. 

Źródło: TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych