Categories: Wywiady

Chcesz wyjść w góry zimą? Już latem rozpocznij przygotowania – druga część rozmowy ze Sławomirem Czubak z GOPR

Z drugiej części rozmowy (pierwszą przeczytacie tutaj) z Panem Sławomirem Czubak, Naczelnikiem GOPR, dowiemy się min. jak przygotować się do wyjścia w góry w okresie zimowym, jak wezwać pomoc w górach, a także co zrobić w przypadku, kiedy to my zostaniemy o pomoc poproszeni.

Jak przygotować się do wyjścia w góry w okresie zimowym?

W odniesieniu do zimy wiadomo, że to pora roku, kiedy turystyka górska wymaga dużo większych umiejętności i świadomości. Polecam i zalecam wszystkim tym, którzy chcą rozpocząć przygodę z górami, aby odpowiednio się do wyjścia przygotowali. Jeśli chcemy wyjść w góry zimą to wypadałoby już latem spróbować swoich sił w niższych partiach tak, aby poznać specyfikę chodzenia po górach, aby na własnej skórze poczuć górski klimat.

Nie możemy absolutnie przeceniać swoich umiejętności. Jeśli wychodzimy w góry grupą to umiejętności te dostosowujemy do najsłabszego uczestnika

Pierwszym i najważniejszym etapem jest planowanie wycieczki i wybieranie celu wyprawy stosownie do swoich umiejętności. Planujemy trasę na mapie. Zabieramy ją ze sobą po to, aby po górach chodzić świadomie. Zawsze musimy wiedzieć w którym miejscu się znajdujemy, na jakim odcinku szlaku. Niestety bardzo często spotykamy się z takimi osobami, które w ogóle nie mają świadomości gdzie się znajdują, nawet nie potrafią określić koloru szlaku, na jakim odcinku tego szlaku są – wiedzą tylko, że wyszli przykładowo z Karpacza lub ze Szklarskiej Poręby.

Czy przed wyjściem na szlak należy zawsze sprawdzać warunki pogodowe?

Tak. To podstawowa informacja jaką powinnyśmy uzyskać przed wyjściem na szlak. Jeżeli wiemy o tym, że pogoda będzie się zmieniała podczas dnia, to szykujemy się adekwatnie do prognozy. Przystosowujemy cały swój ubiór, całe wyposażenie. W okresie jesieni i zimy musimy pamiętać, że te warunki są o wiele gorsze niż w okresie wiosenno-letnim. W górach pogoda jest zmienna i często część szlaków jest zamknięta. Jeżeli szlak jest zamknięty to na niego nie wchodzimy. Wchodząc w miejsca zabronione turyści narażają życie nie tylko swoje, ale również ratowników. Wychodząc zimą w góry pamiętamy o tym, że dzień jest znacznie krótszy, zmrok zapada o wiele szybciej niż w innych porach roku. Zimą, kiedy szlaki są oblodzone lub zaśnieżone, czas przejścia danego odcinak na szlaku znacznie się wydłuża. Oto przykład: jeśli czas przejścia latem danego odcinka szlaku wynosi przykładowe 1,5 godziny, to ten sam odcinek zimą może się zwiększyć trzy, a nawet czterokrotnie, kiedy będziemy musieli brnąc po pas w śniegu. W góry wychodzimy z plecakiem. Oczywiście zapasowa odzież dopasowane powinny być do pory roku w jakiej wychodzimy w góry. Napoje również dostosowujemy do pory roku- latem zabieramy na szlak wodę, zimą termosy z ciepłym napojem.

Jak wezwać ratunek?

Pamiętamy, aby w góry zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią. W przypadku gdy potrzebujemy pomocy dzwonimy na numer alarmowy 985 lub 601 100 300. Dla osób które posiadają smartfony zalecam używanie darmowej aplikacji „Ratunek”. Dzięki niej możemy precyzyjnie zlokalizować osobę wzywającą pomoc, co ułatwi nam logistykę prowadzenia działań ratowniczych.

Co zrobić w przypadku, kiedy to my usłyszymy wołanie o pomoc?

Kiedy odbierzemy sygnał wzywania pomocy należy mniej więcej określić miejsce skąd dochodzi sygnał, należy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących miejsca wypadku i w miarę możliwości samego poszkodowanego. W przypadku podróżowania w grupie, należy jedną osoba pozostawić z poszkodowanym i jak najszybciej wezwać pomoc telefon alarmowy: 985 lub 601 100 300.

Nigdy nie pozostawiamy poszkodowanego samego bez opieki, nawet jeżeli musielibyśmy utrzymać z nim jedynie kontakt głosowy ze względu na trudności terenowe

Planując wyjazd, warto zapoznać się z informacjami na stronę Górskiego Ochotniczego Pogotowia ratunkowego www.gopr.pl, gdzie znajdują się porady jak najlepiej przygotować się do aktywności w rejonach górskich, a także czego można się spodziewać i na co szczególnie zwracać uwagę w sytuacji zagrożenia

Magdalena

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Top temat

Dom pod maksymalną ochroną ubezpieczeniową

Poszukujesz ubezpieczenia, które zapewni kompleksową ochronę Twojego domu? Sprawdź ofertę InterRisk. Flagowy produkt ubezpieczyciela DOM MAX to ochrona i pomoc w przypadku wszelkich…

10 godzin ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie domu z cesją na bank – na czym polega?

Osoby, które biorą kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, zazwyczaj zobowiązane są do cesji praw z ubezpieczenia na bank.…

10 godzin ago
  • Aktualności

Konkurs „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje 2024” – PZU Zdrowie laureatem dwóch kategorii

Wśród laureatów 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” znalazły się projekty PZU Zdrowie. Do finału zakwalifikowano ponad 200 zgłoszeń,…

1 dzień ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie okularów dziecka

Zakup okularów dla dziecka to dosyć spory wydatek – można za nie zapłacić od ok. 500 zł do nawet tysiąca…

1 dzień ago
  • Aktualności

Warta nr 1 w rankingu ubezpieczeń mieszkaniowych „Rzeczpospolitej”

Już po raz kolejny Warta znalazła się na szczycie rankingu ubezpieczeń domów i mieszkań „Rzeczpospolitej”. Ubezpieczyciel zajął pierwszą pozycję, w kategorii…

2 dni ago
  • Aktualności

PZU szuka do współpracy specjalistów i ekspertów z branży IT

Wystartowała trzecia edycja kampanii promującej PZU, jako dobre miejsce do rozwoju zawodowego dla profesjonalistów z branży IT. Ubezpieczyciel zaprasza do…

2 dni ago