Decydując się na ubezpieczenie mieszkania często nie wiemy jakie opcje wybrać, tak by polisa w pełni zabezpieczała nasze mienie i zadziała we wszystkich trudnych sytuacjach. Co zatem powinno być objęte ubezpieczeniem? Jakie warianty ochrony wybrać?
Każdy z nas zawierając umowę ubezpieczenia chce zyskać pewność, że zakupiona polisa mieszkaniowa będzie przydatna we wszystkich trudnych sytuacjach np. wówczas, gdy zaleje nas sąsiad (albo, gdy my go zalejemy), wybuchnie pożar lub złodziej włamie się do naszego mieszkania. I również w takich, których zarówno my, jak i ubezpieczyciel nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Z tego powodu ubezpieczenie powinno zawierać szeroki zakres ochrony, a najlepiej, jeśli będzie oparte na tzw. formule all-risk. Wówczas w przypadku każdej szkody, która nie została wyraźnie wykluczona w ogólnych warunkach ubezpieczenia zostaną nam wypłacone pieniądze. Dzięki temu możesz mieć gwarancję tego, że cokolwiek się stanie, dostaniemy odszkodowanie.
A co powinno być objęte ochroną w ramach ubezpieczenia? Przede wszystkim wyposażenie, które znajduje się naszym mieszkaniu, czyli meble, sprzęt RTV i AGD, komputery, laptopy, sprzęt sportowy, biżuterię, odzież i inne ruchomości domowe oraz podłogi, instalacje, parkiet, glazurę, armaturę (stałe elementy). Warto także zweryfikować to czy ubezpieczyciel umożliwia nam ubezpieczenie torebki, telefonu lub roweru np. od rabunku poza miejscem ubezpieczenia. Istotną kwestią jest to, by w przypadku całkowitego zniszczenia mieszkania wypłacone nam odszkodowanie zapewniło możliwość zakupu innej nieruchomości o takim samym standardzie. Dobrze jest też sprawdzić, czy nasza polisa pokrywa koszty poszukiwania przyczyny szkody. W tym przypadku będziemy mogli liczyć na specjalistów, którzy znajdą źródło usterki, a następnie zajmą się jej naprawą.
Zazwyczaj zawierając ubezpieczenie mieszkania mamy także możliwość ubezpieczenia się w zakresie OC w życiu prywatnym. Dzięki tego typu ochronie ubezpieczeniowej ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, jeśli my lub nasi bliscy nieumyślnie wyrządzimy szkodę innej osobie. Polisa może nam pomóc np. gdy nasz pies ugryzie przechodnia, nieumyślnie zniszczymy łóżko w wynajętym pokoju hotelowym lub zalejemy sąsiada i zniszczymy jego mieszkanie.
W nagłych sytuacjach losowych przydatne mogą okazać się usługi assistance. Jak działa takie ubezpieczenie? Wystarczy zadzwonić na specjalny numer, by ubezpieczyciel zorganizował pomoc. Na przykład, gdy zepsuje nam się pralka albo zmywarka, towarzystwo wyśle do nas specjalistę i zapłaci za jego pomoc oraz za części zamienne zepsutego sprzętu. Albo załatwi pomoc medyczną: np. zorganizuje i pokryje koszty wizyty lekarskiej w placówce medycznej lub koszty dojazdów i wynagrodzenia lekarza lub pielęgniarki. Szczegółowe informacje o zakresie usług assistance znajdziemy w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Pamiętajmy, by się z nimi zapoznać przed zawarciem umowy.
Źródło: UNIQA
13 listopada odbyła się gala „Laury społeczne”, podczas której ogłoszono wyniki Konkursu (eS) im. Jacka Kuronia. Od kilku lat partnerem tego wydarzenia…
Generali w ostatnim czasie wprowadziło zmiany w procesie obsługi klienta i pośrednika. Do najważniejszych z nich należy formularz on-line do aktualizacji danych…
Poszukujesz ubezpieczenia, które zapewni kompleksową ochronę Twojego domu? Sprawdź ofertę InterRisk. Flagowy produkt ubezpieczyciela DOM MAX to ochrona i pomoc w przypadku wszelkich…
Osoby, które biorą kredyt hipoteczny na zakup mieszkania lub domu, zazwyczaj zobowiązane są do cesji praw z ubezpieczenia na bank.…
Wśród laureatów 7. edycji Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje” znalazły się projekty PZU Zdrowie. Do finału zakwalifikowano ponad 200 zgłoszeń,…
Zakup okularów dla dziecka to dosyć spory wydatek – można za nie zapłacić od ok. 500 zł do nawet tysiąca…