Prawo

Co powinno zwierać oświadczenie sprawcy kolizji?

Kolizja lub wypadek drogowy to bardzo stresujące doświadczenie dla kierowców. Niekiedy konieczne jest wezwanie odpowiednich służb. Jednak czasami można dojść do porozumienia bez interwencji policji. Wówczas niezbędne będzie oświadczenie sprawcy kolizji. Co powinien zawierać ten dokument? 

Oświadczenie sprawcy kolizji – czym jest? 

Oświadczenie sprawcy kolizji to dokument spisany przez obie strony zdarzenia drogowego, zawierający przyznanie się sprawcy do spowodowania kolizji. Dzięki temu rozwiązaniu poszkodowany zyskuje pisemne potwierdzenie roszczeń i ma możliwość naprawy odniesionej szkody (ubezpieczenie OC sprawcy). Jest to korzystne dla obu stron – pozwala na szybkie porozumienie i nie wymaga wzywania na miejsce zdarzenia policji. Kiedy możemy spisać taki dokument? Np. w przypadku zdarzenia drogowego, w którym nie zostały poszkodowane żadne osoby (nie ma rannych lub ofiar), a efektem takiej kolizji są jedynie niewielkie uszkodzenia pojazdu. Oświadczenie o kolizji drogowej świetnie sprawdzi się w sytuacji, gdy zarówno sprawca, jak i poszkodowany są zgodni co do tego, kto zawinił oraz chcą dojść do porozumienia. Rozwiązanie to pozwala nie tylko zaoszczędzić czas, ale także zmniejsza stres i przyspiesza proces wypłaty odszkodowania z OC. 

Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji? 

Warto zaznaczyć, że oświadczenie sprawcy kolizji można przygotować na zwykłej kartce papieru. Jednak pamiętajmy, by zrobić to prawidłowo. Dokument ten powinien przede wszystkim zawierać: 

  • Dane sprawcy i poszkodowanego, w tym: imiona, nazwiska, adresy zamieszkania i korespondencyjne, serie i numery dowodów osobistych, kategorie, numery oraz serie prawa jazdy. 
  • Dane pojazdów uczestniczących w kolizji drogowej, w tym marki i modele, numery rejestracyjne, informacje o właścicielach znajdujące się w dowodach rejestracyjnych samochodów. 
  • Dane dotyczące polisy OC sprawcy kolizji, w tym nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, numer ubezpieczenia oraz okres jego ważności. 
  • Treść oświadczenia. 

Każdy z nas może też zaopatrzyć się w gotowe oświadczenie sprawcy kolizji. Wzór tego dokumentu znajdziemy w internecie. Istnieją również aplikacje, które pozwolą nam skorzystać z gotowych do wypełnienia dokumentów. Jedną z nich jest aplikacja „Na Wypadek”. Oświadczenie powinno zawierać również dokładny opis sytuacji – okoliczności kolizji, miejsce oraz przebieg zdarzenia.  

Oprócz tego w dokumencie należy umieścić: 

  • opisy uszkodzeń pojazdów – zarówno poszkodowanego, jak i sprawcy, 
  • informacje o uszkodzeniu mienia, które znajdowało się w samochodzie podczas kolizji, 
  • dane świadków zdarzenia drogowego wraz z ich podpisami, 
  • podpisy poszkodowanego oraz sprawcy. 

Co zrobić z oświadczeniem sprawcy kolizji? 

Zazwyczaj spisane oświadczenie w formie skanu przesyłamy do ubezpieczyciela sprawcy. Można tego dokonać za pomocą specjalnego formularza, który zazwyczaj dostępny jest na stronie towarzystwa ubezpieczeniowego. Jeżeli nie posiadamy danych polisy OC sprawcy, możemy skorzystać ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Po wpisaniu odpowiednich informacji dowiemy się, czy sprawca na dany dzień posiadał polisę, jaki jest jej numer oraz w którym towarzystwie ubezpieczeniowym została zawarta. Należy zwrócić uwagę, że przebieg i długość procedury wypłaty odszkodowania są zależne od wielkości doznanej szkody. Czasami, w przypadku dużych uszkodzeń, niezbędne są oględziny samochodu dokonane przez rzeczoznawcę. A gdy szkoda okazuje się niewielka, towarzystwo ubezpieczeniowe może zaproponować nam uproszczoną likwidację szkody. Odbywa się ona zdalnie, bez udziału rzeczoznawcy. Opcja ta znacznie skraca czas oczekiwania na odszkodowanie. 

Co istotne, nie musimy zgadzać się na uproszczoną likwidację szkody zaproponowaną przez firmę ubezpieczeniową. Szczególnie, gdy zaproponowane odszkodowanie nie jest dla nas satysfakcjonujące. Wówczas mamy prawo domagać się od ubezpieczyciela przeprowadzenia oględzin samochodu przez rzeczoznawcę. 

A co w sytuacji, gdy sprawca zdarzenia, pomimo sporządzenia dokumentu, wycofa się później ze swojej decyzji? W takim przypadku niezbędne będzie przedstawienie innych dowodów – np. nagrań czy zdjęć z miejsca zdarzenia albo zeznań świadków. Dodajmy, że po wystąpieniu zdarzenia drogowego i spisaniu oświadczenia sprawcy kolizji mamy 3 lata na skontaktowanie się z ubezpieczycielem. Warto jednak zrobić to od razu, bowiem znacznie ułatwi to nam uzyskanie odszkodowania. 

Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...
Share
Published by
Obau.pl

Recent Posts

Ponad milion osób oszczędza na emeryturę z TFI PZU SA 

Liczba osób oszczędzających na emeryturę z TFI PZU wynosiła w połowie kwietnia ponad milion. Co…

1 dzień ago

Ubezpieczenia robót budowlano-montażowych InterRisk w kontekście zmian klimatycznych 

Do wyzwań współczesnej gospodarki śmiało możemy zaliczyć zmiany klimatyczne. Wpływają one zarówno na życie codzienne,…

1 dzień ago

Ubezpieczenie dla rowerzystów od TUW „TUW” 

Pomimo tego, że jazda na rowerze to przyjemna i zdrowa forma aktywności to niestety czasami…

3 dni ago

Fundacja Zaczytani.org i Grupa PZU z nowatorskim projektem edukacyjnym dla firm 

Nowy projekt edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Fundacji Zaczytani.org i Grupy PZU to innowacyjne narzędzie…

3 dni ago

Compensa z nagrodą za najciekawszą innowację w branży finansowej 

Compensa została wyróżniona za najciekawszą innowację w branży finansowej. Kapituła konkursu „Liderów Świata Bankowości i…

3 dni ago

„U lekarza” – Unum rusza z nowym programem edukacyjnym 

Unum wystartowało z nowym programem edukacyjnym „U lekarza”. Akcja ma za zadanie zwiększać świadomość zdrowotną…

3 dni ago