Czasami wystarczy kilka sekund nieuwagi, przypadek lub zwykły pech, by doszło do kolizji. W stresie często nie wiemy co robić dalej. Dlatego przypominamy, że w pierwszym kroku należy spisać oświadczenie sprawcy kolizji. Co powinno się w nim znaleźć? Czy zawsze wzywać policję? Podpowiadamy.

Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji?

Oświadczenie sprawcy kolizji można spisać samodzielnie lub skorzystać z gotowego druku. Istotne jest to, by dokument ten posiadał wszystkie ważne elementy. A osoba, która doprowadziła do zdarzenia podpisała oświadczenie sprawcy kolizji drogowej. Dzięki temu, że okoliczności stłuczki nie będą wzbudzały podejrzeń, poszkodowany szybciej otrzyma odszkodowanie. Za zatem powinno znaleźć się w oświadczeniu o kolizji drogowej? W dokumencie tym musimy zawrzeć takie elementy jak:

  • Dane osobowe kierowców tj. imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania oraz właścicieli samochodów, bowiem kierowca nie zawsze musi być właścicielem auta;
  • Wskazanie sprawcy i poszkodowanego w zdarzeniu;
  • Dane pojazdów tj. numer rejestracyjny, numer VIN, marka, model i typ samochodu;
  • Dane ubezpieczenia OC sprawcy tj. numer polisy, nazwa ubezpieczyciela. Pamiętajmy także o tym, by sprawdzić ważność umowy OC na dzień kolizji.
  • Data, dokładny czas i miejsce zdarzenia;
  • Precyzyjny opis okoliczności, z uwzględnieniem np. znaków drogowych, do których nie dostosował się sprawca wypadku. Przy objaśnianiu można stosować rysunki pomocnicze;
  • Dokładny opis zniszczeń pojazdów;
  • Informacje na temat możliwych uszkodzeń innych przedmiotów znajdujących się w pojeździe podczas stłuczki;
  • Dane świadków zdarzenia wraz z ich podpisami;
  • Czytelne podpisy uczestników kolizji drogowej.

Warto pamiętać o tym, że im więcej informacji znajdzie się w oświadczeniu, tym łatwiej ubezpieczyciel będzie mógł określić okoliczności zdarzenia. Tym samym cały proces likwidacji szkody przebiegnie sprawnie. Żeby po kolizji nie zapomnieć o szczegółach, które muszą być zawarte w dokumencie można wozić ze sobą wzór oświadczenia kolizji. Taki gotowy formularz będzie pomocny w stresującej sytuacji, jaką jest niewątpliwie kolizja drogowa a także zagwarantuje, że nie pominiemy żadnych ważnych informacji.

TUTAJ POBIERZESZ OŚWIADCZENIE SPRAWCY KOLIZJI DO DRUKU

Spisane oświadczenie o kolizji – co dalej?

Po podpisaniu oświadczenia o kolizji należy zgłosić szkodę do ubezpieczyciela sprawcy. Jeśli jednak mamy możliwość skorzystania z likwidacji szkody w ramach tzw. Bezpośredniej Likwidacji Szkody to zdarzenie możemy zgłosić do swojego ubezpieczyciela. I to on zajmie się wszystkimi formalnościami związanymi z procesem likwidacji szkody.

Jeżeli już jesteśmy uczestnikami jakiegoś zdarzenia drogowego pamiętajmy także o innych rodzajach ubezpieczeń, jakie posiadamy. Bardzo pomocne może się wówczas okazać ubezpieczenie assistance, które zagwarantuje holowanie pojazdu lub samochód zastępczy na czas naprawy.

Po dokonaniu zgłoszenia ubezpieczyciel uruchomi procedurę likwidacji szkody. W kolejnych krokach ustali okoliczności zdarzenia, wyceni szkodę oraz wyda decyzję o wypłacie. Odszkodowanie może być wypłacone bezpośrednio poszkodowanemu lub ubezpieczyciel rozliczy się bezpośrednio z warsztatem, który naprawiał uszkodzone auto.

Oświadczenie o kolizji – kiedy trzeba wezwać policję?

Spisanie oświadczenia o zdarzeniu drogowym jest możliwe bez wzywania policji. Warunkiem jest tu to, by wszyscy uczestnicy kolizji zgadzali się co do przebiegu wersji wydarzeń.

Kiedy jednak bezpieczniej jest zadzwonić po policję podczas zdarzenia drogowego? Możemy to zrobić, gdy:

  • sprawca kolizji uciekł z miejsca zdarzenia,
  • nie wiemy, który z uczestników zdarzenia był jego sprawcą,
  • wersje obu stron są rozbieżne,
  • mamy podejrzenie, że drugi kierowca może być nietrzeźwy,
  • mamy wątpliwości co do dokumentów drugiego kierowcy,
  • ktoś z uczestników wypadku został ranny lub w inny sposób ucierpiał na zdrowiu.

Pamiętajmy o tym, że jednak warto jest się mimo wszystko porozumieć z drugą stroną zdarzania, bowiem wezwanie policji może wiązać się z nałożeniem mandatów na obie strony np. gdy zderzyliśmy się lusterkami i nie jest możliwe wskazanie sprawcy.

Źródło: Aviva