Zastanawiasz się jak działają fundusze ubezpieczeniowe? Jesteś kierowcą? A może wybierasz się na zorganizowany wyjazd zagraniczny? Sprawdź, co to UFG oraz TFG i przekonaj się, że z ich pomocą możesz odzyskać swoje pieniądze.
Na początku warto przypomnieć, czym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Instytucja ta zajmuje się wypłatą świadczeń poszkodowanym w wypadkach samochodowych spowodowanych przez uczestników ruchu nieposiadających obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC), a także nieubezpieczonych rolników. Co więcej, na wsparcie UFG możemy także liczyć, gdy będziemy uczestnikami wypadku spowodowanego przez innego kierowcę, który uciekł z miejsca zdarzenia, przez co nie udało się go w żaden sposób zidentyfikować. Fundusz pomoże nam odzyskać pieniądze również w sytuacji, gdy nie możemy uzyskać świadczenia od zakładu ubezpieczeniowego, ponieważ ogłosił on upadłość – to do UFG zgłosimy szkodę.
Musimy być świadomi tego, że UFG stosuje pewne ograniczenia co do wysokości wypłacanych świadczeń. W przypadku świadczeń z tytułu ubezpieczenia OC możemy liczyć na otrzymanie 100% należnej kwoty, jednak w przypadku ubezpieczeń na życie będzie to jedynie 50%. Istnieje również ograniczenie kwotowe – maksymalna kwota, jaką możemy otrzymać to równowartość 30 tys. euro.
Jednak z pewnością większość z nas kojarzy UFG z nieco inną funkcją. To właśnie ta instytucja uprawniona jest do kontrolowania obowiązku posiadania OC przez właścicieli pojazdów mechanicznych i rolników. Jeśli więc jesteśmy właścicielami samochodu, który nie ma ważnej polisy OC, musimy liczyć się z tym, że UFG będzie mógł nas skontrolować i nałożyć wysoką karę za brak OC. Pamiętajmy też, że w przypadku przerwy w ubezpieczeniu OC i otrzymania wezwania od UFG konsekwencje finansowe mogą być dla nas bardzo dotkliwe – będziemy, bowiem musieli zapłacić nie tylko karę za brak ubezpieczenia, ale i poniesiemy wszelkie koszty w razie spowodowania wypadku bez posiadania ważnego ubezpieczenia OC.
UFG prowadzi także bazę wszystkich sprzedanych polis komunikacyjnych OC – jest ona dostępna za darmo dla każdego. By sprawdzić ważność polisy ubezpieczeniowej konkretnego pojazdu i poznać nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, które zapewnia ochronę, wystarczy podać numer rejestracyjny lub numer VIN pojazdu.
Natomiast Turystyczny Fundusz Gwarancyjny został utworzony w UFG i jest przez niego obsługiwany. Instytucja ta stanowi dla nas dodatkowe zabezpieczenie (oprócz gwarancji bankowej, gwarancji ubezpieczeniowej lub umowy ubezpieczenia na rzecz podróżnych) na wypadek niewypłacalności przedsiębiorców turystycznych. Nie każdy wie, że TFG może pokryć koszty kontynuacji naszego wyjazdu lub powrotu do domu, jeśli organizator wycieczki nie zapewnia nam tych rzeczy, bo np. ogłosił upadłość. Możemy też liczyć, że TFG zwróci nam pieniądze za wycieczkę, która z winy jej organizatora się nie odbyła, albo część zapłaconych przez nas pieniędzy, gdy np. zapłacimy za wycieczkę fakultatywną, a ona się nie odbędzie z przyczyn zależnych od organizatora.
Nie każdy wie, że szkodę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego można zgłosić za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeniowego, który posiada w swojej ofercie ubezpieczenia OC dla kierowców. Co ważne, taki ubezpieczyciel nie ma prawa odmówić przyjęcia zgłoszenia. Jego likwidator ma obowiązek zweryfikować roszczenie, zaproponować wysokość świadczenia, a następnie akt szkody przekazać do UFG, który rozpoczyna procedurę po swojej stronie i kończy ją wypłatą świadczenia dla poszkodowanego.
Jednak w przypadku TFG sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeśli utkniemy poza granicami kraju, w pierwszej kolejności musimy skontaktować z urzędem marszałkowskim, który uruchamia gwarancje ubezpieczeniowe posiadane przez organizatora wyjazdu. Dopiero, jeśli okażą się one niewystarczające, sięga się po środki zgromadzone przez TFG. Uwaga! Wszelkie informacje o procedurze postępowania może nam udostępnić konsulat.
By skutecznie zabezpieczyć się przed konsekwencjami wielu nieprzyjemnych zdarzeń podczas zagranicznego wyjazdu warto zadbać o ubezpieczenie turystyczne. Dzięki polisie będziemy mogli liczyć na wsparcie ubezpieczyciela w wielu trudnych sytuacjach. Koszty ewentualnego leczenia, niezbędne wsparcie w przypadku problemów z samochodem, bagażem czy sprzętem sportowym oraz wypłata świadczenia w momencie szkód spowodowanych osobom trzecim to tylko niektóre świadczenia, jakie możemy uzyskać w ramach posiadanej umowy ubezpieczenia. Co ważne, ubezpieczyciel zwróci nam koszty także, gdy będziemy zmuszeni odwołać lub skrócić swój wyjazd.
Źródło: Nationale-Nederlanden
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…