Niedawno w mediach pojawiła się informacja na temat jednego z produktów jakoby miał zawierać składniki mające działanie rakotwórcze. Producent jednak zdementował doniesienia prasy i zapewnił, że jego produkt jest bezpieczny dla zdrowia. Czy ubezpieczyciel ma wpływ na przyszłość firmy?
Co prawda owa firma wyszła z sytuacji „obronną ręką” , jednak w przeszłości bywały takie przedsiębiorstwa, które musiały w wyniku różnych sytuacji, wycofać swoje produkty ze światowego rynku. Nie trzeba być wybitnym matematykiem, aby zdać sobie sprawę ile strat dla firm powodują wycofania produktów za rynku sprzedaży.
Na czym polega pomoc ubezpieczyciela?
Opisana wyżej firma, w odpowiedzi na zarzuty jakoby w jednym z jej produktów znajdowały się rakotwórcze substancje zorganizowała kampanię dementującą doniesienie rynku. I tu pomocna okazuje się polisa, która pomaga w finansowaniu kampanii. Polisa CPI (Contaminated Product Insurance) wspomaga działania mające na celu tzw. odwrócenie niekorzystnego rozgłosu („Adverse publicity”).
Dzięki ubezpieczeniu CPI koszty wycofania pokrywa nasze ubezpieczenie
Gdyby okazało się, że kampania pomoże uleczyć wizerunek marki i dzięki niej do wycofania produktów nie dojdzie, to wsparcie oferowane przez Ubezpieczyciela ulega tzw. zawieszeniu. Jeśli z kolei okaże się, że Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności doprowadzi do wydania nakazów wycofania produktu przez lokalne Sanepidy w krajach członkowskich, wtedy wielkość kosztów wycofania produktu wchodzi na znacznie wyższy poziom.
Od czego chroni polisa CPI?
W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy są bardziej narażeni na rozgłos, który nie zawsze musi być zgodny z prawdą. Krzywdzące wypowiedzi na portalu społecznościowym może bardzo negatywnie wpłynąć na wizerunek firmy, w ekstremalnych przypadków może przyczynić się do utracenia płynności finansowej. Odpowiedzią na oczekiwania właścicieli firm w zakresie minimalizowania tego rodzaju kosztów jest ubezpieczenie na wypadek skażenia produktu spożywczego pod nazwą Contaminated Product Insurance (CPI). Polisa CPI ma na celu zapewnienie ochrony przeciwko szkodom katastroficznym, a jej głównym celem jest zapewnienie ochrony przedsiębiorstwa (producenta, importera, sprzedawcy) przed bankructwem w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej. W przypadku zaobserwowania skażenia, przedsiębiorca zobowiązany jest do podjęcia działań w zakresie wycofania niebezpiecznego produktu z rynku, co wiąże się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. W razie niekorzystnego rozgłosu koszty te to przede wszystkim wydatki związane z ochroną wizerunku i przeprowadzaniem odpowiedniej kampanii marketingowej.
Źródło: www.polskatimes.pl
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…