Niektórych z nas może zastanawiać czy agenci ubezpieczeniowi są zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej. Tym bardziej, że podczas zawierania umów ubezpieczenia uzyskują od swoich klientów wiele poufnych informacji np. tych dotyczących stanu zdrowia czy posiadanego majątku. Czym różni się tajemnica zawodowa od tajemnicy ubezpieczeniowej?
Na początku warto wyjaśnić, że każdy agent ubezpieczeniowy jest zobowiązany do zachowania w poufności zarówno informacji objętych tajemnicą ubezpieczeniową, o której mowa w art. 19 ustawy o działalności ubezpieczeniowej, jak i tajemnicą zawodową regulowaną w ustawie o pośrednictwie ubezpieczeniowym (art. 13 ust. 1 pkt 3). Czym jednak różnią się te kwestie? Otóż tajemnica zawodowa agenta ubezpieczeniowego obejmuje swoim zakresem informacje uzyskane w następstwie wykonywania czynności agencyjnych, zaś tajemnica ubezpieczeniowa dotyczy informacji dotyczących danej umowy ubezpieczenia.
Przypomnijmy, że o obowiązku zachowania tajemnicy ubezpieczeniowej mówi art.35 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Przepis ten wskazuje, że osoby i podmioty, za pomocą których zakład ubezpieczeń wykonuje czynności ubezpieczeniowe, są obowiązane do zachowania tajemnicy dotyczącej poszczególnych umów ubezpieczenia. W praktyce oznacza to, że w sytuacji, gdy osoby postronne chcą uzyskać informacje na temat posiadanej przez kogoś polisy agent ubezpieczeniowy nie ma prawa ich udzielić. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady, które także są regulowane przez ustawę.
W konkretnych sytuacjach wymienione w ustawie podmioty mogą uzyskać informacje na temat posiadanych przez klienta ubezpieczeń czy wypłat odszkodowania. I tak obowiązek zachowania tajemnicy ubezpieczeniowej nie dotyczy między innymi informacji udzielanych na wniosek:
Warto podkreślić, że regulacje dotyczące zachowania tajemnicy zawodowej oraz tajemnicy ubezpieczeniowej mają za zadanie chronić dobra osobiste osoby ubezpieczonej, a także budują wzajemne zaufanie. Co w przypadku pośrednictwa ubezpieczeniowego ma kluczowe znaczenie.
Źródło: Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej
Cyberbezpieczeństwo, ubezpieczenia online i konwersacyjna sztuczna inteligencja – tym zajmują się nowe startupy, z którymi współpracę nawiązał PZU. Przypominamy, że…
W seminarium zorganizowanym przez Euresa Association, które odbyło się pod koniec października w Madrycie uczestniczyli pracownicy Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”. Podczas wydarzenia…
Wybierając się w zagraniczną podróż własnym autem warto zdawać sobie sprawę, że ubezpieczenie OC nie w każdym kraju będzie honorowane.…
Rozpoczęła się kampania kinowa Allianz Polska, której celem jest promocja ubezpieczeń na życie i zdrowie oraz wzmocnienie wizerunku marki. Działania…
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…