Niektórych z nas może zastanawiać czy agenci ubezpieczeniowi są zobowiązani do zachowania tajemnicy zawodowej. Tym bardziej, że podczas zawierania umów ubezpieczenia uzyskują od swoich klientów wiele poufnych informacji np. tych dotyczących stanu zdrowia czy posiadanego majątku. Czym różni się tajemnica zawodowa od tajemnicy ubezpieczeniowej?
Na początku warto wyjaśnić, że każdy agent ubezpieczeniowy jest zobowiązany do zachowania w poufności zarówno informacji objętych tajemnicą ubezpieczeniową, o której mowa w art. 19 ustawy o działalności ubezpieczeniowej, jak i tajemnicą zawodową regulowaną w ustawie o pośrednictwie ubezpieczeniowym (art. 13 ust. 1 pkt 3). Czym jednak różnią się te kwestie? Otóż tajemnica zawodowa agenta ubezpieczeniowego obejmuje swoim zakresem informacje uzyskane w następstwie wykonywania czynności agencyjnych, zaś tajemnica ubezpieczeniowa dotyczy informacji dotyczących danej umowy ubezpieczenia.
Przypomnijmy, że o obowiązku zachowania tajemnicy ubezpieczeniowej mówi art.35 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Przepis ten wskazuje, że osoby i podmioty, za pomocą których zakład ubezpieczeń wykonuje czynności ubezpieczeniowe, są obowiązane do zachowania tajemnicy dotyczącej poszczególnych umów ubezpieczenia. W praktyce oznacza to, że w sytuacji, gdy osoby postronne chcą uzyskać informacje na temat posiadanej przez kogoś polisy agent ubezpieczeniowy nie ma prawa ich udzielić. Istnieją jednak wyjątki od tej zasady, które także są regulowane przez ustawę.
W konkretnych sytuacjach wymienione w ustawie podmioty mogą uzyskać informacje na temat posiadanych przez klienta ubezpieczeń czy wypłat odszkodowania. I tak obowiązek zachowania tajemnicy ubezpieczeniowej nie dotyczy między innymi informacji udzielanych na wniosek:
Warto podkreślić, że regulacje dotyczące zachowania tajemnicy zawodowej oraz tajemnicy ubezpieczeniowej mają za zadanie chronić dobra osobiste osoby ubezpieczonej, a także budują wzajemne zaufanie. Co w przypadku pośrednictwa ubezpieczeniowego ma kluczowe znaczenie.
Źródło: Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…