Categories: Aktualności

Czy karta EKUZ jest dobrą alternatywą dla ubezpieczenia turystycznego?

Czym jest karta EKUZ? Jakie świadczenia są dostępne w jej ramach? Czy dokument ten stanowi dobrą alternatywę dla ubezpieczenia turystycznego? Niewątpliwie przed planowaną podróżą warto zaznajomić się z tym tematem. 

Karta EKUZ – czym jest? 

Pomimo tego, że większość z nas zdaje sobie sprawę z tego czym jest karta EKUZ warto przypomnieć, że karta ta jest dokumentem unijnym potwierdzającym prawo do bezpłatnego leczenia. W ramach Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego możemy uzyskać pomoc za granicą w przypadku choroby lub nagłego wypadku. Dokument ten przyda nam się podczas zagranicznych wyjazdów i to niezależnie od tego, czy wybieramy się za granicę w celu pracy, nauki czy odpoczynku. 

Jednak należy pamiętać, że zakres leczenia z kartą EKUZ jest ograniczony. Pomimo tego, że dokument ten uprawnia do świadczeń zdrowotnych za granicą, obejmuje tylko te, które są niezbędne dla naszego aktualnego stanu zdrowia i są niezaplanowane. Dzięki karcie uzyskamy pomoc np. gdy złamiemy nogę, przy zatruciu pokarmowym lub w przypadku przeziębienia. Co istotne, EKUZ działa w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej kraju, w którym się znajdujemy. Czyli leczenie w ramach karty oparte jest na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju np. jeżeli należy pokryć część kosztów za wizytę u specjalisty, to my również będziemy musieli zapłacić. Dlatego przed planowaną podróżą warto zapoznać się z informacjami o zasadach dostępu do opieki zdrowotnej kraju, do którego się wybieramy. 

Jakie świadczenia są niedostępne na kartę EKUZ? 

Nie każdy wie, że w wielu krajach karta EKUZ nie pokryje kosztów związanych z akcją ratunkową. Np. w Austrii pomoc, której udzielają ratownicy po wypadku na nartach, traktowana jest jako świadczenie prywatne i należy zapłacić za nią z własnej kieszeni. Podobnie wyglądają kwestie związane z kosztami powrotu do kraju w związku z nagłym zachorowaniem – wówczas płatność również leży po naszej stronie. Wyjątek stanowi tu sytuacja, w której leczenie w ramach EKUZ okaże się długie i kosztowne. Wtedy, jeżeli transport do Polski okaże się tańszy, możemy złożyć wniosek o pokrycie kosztów powrotu do domu w celu dalszego leczenia. Należy także podkreślić, że karta EKUZ dotyczy ubezpieczenia zdrowotnego, dlatego nie można z niej skorzystać w przypadku opóźnienia lotu lub utraty bagażu. W takich przypadkach przydatne będzie ubezpieczenie turystyczne. 

Karta EKUZ – jak ją uzyskać? 

Kartę EKUZ wyrobimy bezpłatnie i możemy to zrobić, aż na pięć sposobów: 

  • osobiście w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ, 
  • za pośrednictwem ePUAP (elektroniczna skrzynka podawcza), 
  • za pomocą Internetowego Konta Pacjenta, 
  • pocztą tradycyjną 
  • pocztą elektroniczną (dotyczy tylko pracowniczych wniosków o EKUZ). 

W przypadku osobistego składania wniosku, kartę otrzymamy od ręki. Miejmy wówczas przy sobie dowód osobisty, bo możemy zostać poproszeni o jego okazanie. W pozostałych sytuacjach na kartę poczekamy około 5 dni ( w okresie wakacyjnym czas ten może być nieco wydłużony). 

Uwaga! W ubiegłym roku NFZ otworzył punkt obsługi klienta na lotnisku Chopina w Warszawie. Dzięki temu osoby, które nie miały czasu zająć się tą sprawą wcześniej mogą uzyskać kartę EKUZ od ręki. 

Kto może używać karty EKUZ? Dokument ten może otrzymać każdy, kto jest osobą uprawnioną do świadczeń zdrowotnych w Polsce tj.: 

  • osoby ubezpieczone (np. pracujące, na emeryturze), 
  • osoby nieubezpieczone, które mają prawo do leczenia na podstawie szczególnych uprawnień (np. dzieci do lat 18, które nie zostały zgłoszone do ubezpieczenia). 

Dodajmy, że karta EKUZ honorowana jest w takich krajach, jak: 

  • wszystkie państwa UE i EFTA (Islandia, Norwegia, Dania, Szwajcaria, Lichtenstein), 
  • Wielka Brytania i Irlandia Północna, 
  • terytoria zamorskie: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St. Pierre-et-Miquelon, Gujana Francuska, Azory, Madera, Majorka i Wyspy Kanaryjskie. 

Dokument ten nie obowiązuje na Wyspach Normandzkich, wyspie Man, w Monaco, San Marino i Watykanie. 

Niewątpliwie wybierając się w zagraniczną podróż, warto zadbać o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W ramach tego dokumentu uzyskamy pomoc w przypadku choroby lub nagłego wypadku. Pamiętajmy jednak, że karta EKUZ nie zastąpi nam ubezpieczenia podróżnego, które zazwyczaj zawiera szeroką gamę świadczeń i możliwości. 

Źródło: Europ Assistance Polska 

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

UNIQA ubezpieczy startujących na imprezach IRONMAN w Polsce

Zawodnicy, którzy wystartują w 2024 roku na zawodach serii IRONMAN w Polsce, zostaną objęci ochroną ubezpieczeniową UNIQA. Polisa obejmuje ryzyko następstw…

21 godzin ago
  • Top temat

Zakaz wykonywania zawodu, tysiące złotych kary, wieloletnie procesy – to grozi za brak OC zawodowego

Przedstawiciele niektórych profesji m.in. zarządcy nieruchomości, przedsiębiorcy wykonujący działalność z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych czy osoby wykonujące czynności agencyjne…

22 godziny ago
  • Aktualności

Ubezpieczenia obowiązkowe dla właściciela pojazdu

Który rodzaj ubezpieczenia jest obowiązkowy dla właściciela pojazdu w Polsce? Kwestie te reguluje ustawa z 22 maja 2003 roku o…

23 godziny ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie na życie a choroby współistniejące

Osoby cierpiące na różne schorzenia czasami zastanawiają się, czy ubezpieczenie na życie w ich przypadku może stanowić ochronę. W jaki…

23 godziny ago
  • Aktualności

Assistance – niezbędny towarzysz w podróży

Assistance to ubezpieczenie przydatne podczas podróży samochodem. Dlaczego? Produkt ten zapewnia kompleksową ochronę w razie awarii pojazdu, wypadków czy innych nieprzewidzianych…

2 dni ago
  • Prawo

Jaka jest różnica między ubezpieczeniem kredytu hipotecznego a ubezpieczeniem domu?

Zakup nieruchomości często wiąże się z koniecznością jej ubezpieczenia. Szczególnie, jeśli chcemy właściwie zabezpieczyć swoją inwestycję. Na czym dokładnie polega…

2 dni ago