Szef WOŚP na konferencji prasowej w ostatnim, trzecim festiwalu podkreślił, że absolutnie nie zgadza się z tym co mówi policja. Według danych policji na festiwalu bawi się około 200 tys. osób. Cyt.: „Jest nas tutaj ponad 700 tysięcy! Stworzyliśmy na kilka dni trzecie co to wielkości miasto w Polsce! I to mimo wycofania pociągów oraz krążących hiobowych wieści, które mówiły, że nie wiadomo, czy Pol’and’Rock w ogóle się odbędzie”. Jak się okazało wieczorem uczestników ostatniego nocnego koncertu było milion osób… W mediach huczało o zgonach.
W sobotę równo o godzinie 15 szef WOSP wyszedł na scenę i potwierdził informację o kolejnym, drugim zgonie na festiwalu. Apeluje: „Dbajcie o siebie, nie pijcie wysokoprocentowych napojów, nie przywoźcie wynalazków – nie dajmy satysfakcji tym, którzy nas nie lubią!” Pamięć zmarłych uczczono minutą ciszy. „Pamiętajcie, że 24-godzinny rajd po festiwalu żąda odpoczynku, picia wody i chronienia się przed wysokimi temperaturami. Dbajcie o siebie” – prosi ze sceny Owsiak.
Pokojowy Patrol sprawdza, czy uczestnicy nie wnoszą na teren festiwalu wysokoprocentowych alkoholi. „Patrole pojawią się na polach leśnych, gdzie siłą rzeczy widzimy trochę mniej, co tam się dzieje” – powiedział Owsiak. I przypomniał, że za łamanie regulaminu można zostać wyrzuconym z terenu festiwalu.
„Dziękuję policji za to ile pracy wkłada w bezpieczeństwo festiwalu. Policja działa bardzo dobrze. Jest tutaj 750 tys. ludzi, a odnotowano mniej niż 90 przestępstw, w tym 55 związanych z posiadaniem narkotyków”- tłumaczy Owsiak. Według danych na dzień 3 sierpnia w szpitalu polowym praca idzie pełną parą, jednak na tylu uczestników, odnotowano 1.3 tys. interwencji – tu należy podkreślić, że odnotowywane są wszystkie zgłoszenia, nawet te najdrobniejsze.
W ostatnim dniu festiwalu koncerty na Dużej Scenie rozpoczęły się apelem Jurka Owsiaka. Szef WOSP nawiązał do dwóch przypadków śmiertelnych, jednocześnie prosząc o rozwagę i o to by dbać o siebie i innych. „Jest nas tutaj 750 tys. ludzi. Stworzyliśmy na parę dni trzecie co do wielkości miasto w Polsce. (…) Mierzcie siły na zamiary. Jeśli macie napoje wysokoprocentowe — wylejcie je teraz. Taki alkohol jest tutaj nielegalny. Będziemy bezwzględnie kontrolowali, opuszczacie teren imprezy jeśli go znajdziemy. Nasz Festiwal ma być po prostu piękny. — mówił z Dużej Sceny o godzinie 15.00 do zebranych festiwalowiczów”. Jak się miało okazać, około godziny 18 na festiwalowym polu bawiło się około milion osób.
„Zarejestrowane zostały 131 przestępstwa i 134 wykroczenia, doszło do 541 interwencji, zatrzymano 97 osób” – wylicza rzecznik lubuskiej policji Marcin Maludy. Statystyki dotyczą okresu od 29 lipca od godziny 8.00 do 5 sierpnia do godziny 5:00. Policja podaje, że w kulminacyjnym momencie w festiwalu brało udział 285 tysięcy osób (w zeszłym roku było 250 tys.). Innego zdania jest Owsiak, który mówił o 750 tysiącach uczestników, (wieczorem liczba miała wzrosnąć do jednego miliona osób). Policjanci podkreślają, że jak na ponadtygodniową akcję i tłum porównywalny z największymi polskimi miastami, liczby wcale nie są aż takie szokujące. Większość przestępstw dotyczyła narkotyków – głównie posiadania środków odurzających.
Było też sporo kradzieży – przede wszystkim dokumentów i pieniędzy z namiotów. Oprócz tego w podsumowaniu mamy takie przestępstwa jak m.in. utrwalenie wizerunku nagiej osoby, dwie inne czynności seksualne wobec kobiet czy trzy naruszenia ograniczenia lotów w przestrzeni powietrznej (uczestnicy rejestrowali imprezę z dronów). Wśród uczestników wydarzenia znalazła się również osoba, która poinformowała policję o tym, że na terenie festiwalu znajduje się bomba. Działania służb pozwoliły na zidentyfikowanie wśród kilkusettysięcznej publiczności podejrzanego i jego zatrzymanie. Okazał się nim 20-latek ze Śląska. Usłyszał już zarzut. Grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności. Sieć obiegły też nagrania z nagim mężczyzną atakującym funkcjonariusza drogówki. Policjant w wyniku tego zdarzenia został ranny. Niestety odnotowano również dwa zgony – pierwsze zwłoki znaleziono na terenie festiwalu już 1 sierpnia. Należały do 35-letniego mężczyzny bez stałego miejsca zamieszkania. Drugi zgon nastąpił dzień później: do szpitala w Kostrzynie przetransportowano 54-letniego mężczyznę bez funkcji życiowych.
Przypominamy rozmowę z Krzysztofem Dobies – Rzecznikiem WOŚP, dotyczącą przygotowań do Pol’and’Rock
Tutaj druga część rozmowy z Rzecznikiem WOŚP
Źródło: www.lubuska.policja.gov.pl
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…