Ubezpieczenie zdrowotne w NFZ daje prawo do korzystania z powszechnej opieki medycznej na terenie całego kraju. Oznacza to, że pacjent udając się do lekarza pierwszego kontaktu, specjalisty czy przebywając w szpitalu, nie ponosi opłat za wizytę i otrzymane świadczenia. Zatrudnienie stanowi bardzo częste, ale niejedyne źródło ubezpieczenia zdrowotnego. Istnieje szereg możliwości posiadania opieki medycznej poza zatrudnieniem. Na czym polegają i jak mieć ubezpieczenie bez pracy? Odpowiadamy!
Zgodnie z przepisami każda osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Pracodawca ma obowiązek zgłosić pracownika do ZUS i odprowadzać należne składki. Bezpłatnie z powszechnej opieki medycznej mogą korzystać także osoby współpracujące na podstawie umów zlecenia, ponieważ ta forma świadczenia pracy, podobnie jak etat, obliguje do zgłoszenia współpracownika do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Wyjątkiem są osoby do 26. roku życia posiadające status ucznia bądź studenta. Dodatkowo wiele firm oferuje możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej.
Przeczytaj więcej o prywatnym ubezpieczeniu zdrowotnym w pracy https://cuk.pl/porady/prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne-w-pracy-wspolfinansowanie-opieki-z-pracodawca.
Czy może przydarzyć się sytuacja, kiedy w teorii umowa o pracę trwa, ale pracownik jednak nie ma prawa do bezpłatnej opieki medycznej? Dzieje się tak, kiedy pracownik przebywa na urlopie bezpłatnymdłużej jak 30 dni. Urlop bezpłatny powoduje zawieszenie stosunku pracy. Podobnie, jak w sytuacji, gdy ustaje tytuł do ubezpieczenia w wyniku np. zakończenia umowy, tak i w przypadku urlopu bezpłatnego przez pierwsze 30 dni bezpłatne korzystanie z opieki medycznej jest możliwe. Powyżej tego okresu ubezpieczenie zdrowotne wygasa.
Aby nabyć status osoby bezrobotnej, wobec braku zatrudnienia i innej pracy zarobkowej, należy zarejestrować się w miejscowym urzędzie pracy. Wszystkie osoby zgłoszone w urzędzie jako bezrobotne, nieposiadające innego tytułu do ubezpieczenia, zyskują prawo do korzystania z powszechnej opieki medycznej. Ubezpieczenie zdrowotne bezrobotni nabywają od dnia zarejestrowania się w urzędzie pracy. Mają też możliwość zgłoszenia członków rodziny, np. dziecka czy żony lub męża, jeśli taka osoba nie posiada innego tytułu do ubezpieczenia. W przypadku utraty statusu osoby bezrobotnej, prawo do bezpłatnej opieki medycznej obowiązuje jeszcze przez 30 dni.
Zarejestrowanie się w urzędzie pracy daje jak widać pewne przywileje. Nie jest jednak jedynym sposobem, aby mieć ubezpieczenie zdrowotne bez pracy. Można dopisać się do ubezpieczenia bliskiej osoby jako członek rodziny, ubezpieczyć indywidualnie w NFZ albo zdecydować się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne.
Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego jako osoba bezrobotna lub jako członek rodziny nie generuje dla ubezpieczonych dodatkowych kosztów. Inaczej jest w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia w NFZ. Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne bez pracy, jeśli ktoś wybiera indywidualną umowę z NFZ? Wysokość miesięcznej składki wynosi 9%,a podstawę stanowi deklarowany miesięczny dochód, nie może być jednak niższa od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w danym kwartale. Przykładowo w drugim kwartale 2024 r. składka nie może być niższa niż 726,93 zł miesięcznie. Trzeba też liczyć się z opłatami dodatkowymi.
Zakup indywidualnej polisy z reguły wiąże się z dużo niższymi składkami. Koszt ubezpieczenia zależy od zakresu opieki, ilości specjalistów, z pomocy których można korzystać, rodzaju badań, dobranego z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb. Praktyka pokazuje, że pacjenci mimo ubezpieczenia w NFZ, często korzystają z wizyt prywatnych, które nie kosztują mało. Dodatkowe ubezpieczenie otwiera dostęp do standardów prywatnej opieki medycznej przy jednoczesnej optymalizacji kosztów.
Artykuł partnera
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…