Przegląd techniczny samochodu jest obowiązkowym badaniem, które ma za zadanie m.in. ocenić stan techniczny pojazdu. Jednak zdarza się, że niekiedy zapominamy o terminowej wizycie na stacji diagnostycznej. Czy jeśli zauważymy w dowodzie rejestracyjnym brak przeglądu, możemy wykupić polisę OC?
Jednym z warunków dopuszczenia pojazdu do ruchu drogowego jest jego sprawność. Z kolei ją potwierdza dowód rejestracyjny, do którego wydania potrzebny jest pozytywny wynik badania technicznego ze stacji kontroli pojazdów. To obowiązkowe badanie ma za zadanie ocenić stan techniczny pojazdu i potwierdzić, że spełnia on wymogi bezpieczeństwa oraz ochrony środowiska. W naszym kraju przeglądy techniczne są regulowane przez prawo, a ich częstotliwość jest zależna od rodzaju pojazdu i czasu, jaki upłynął od jego pierwszej rejestracji. I tak na przykład pierwszy przegląd techniczny samochodu osobowego lub motocykla przeprowadza się 3 lata po pierwszej rejestracji pojazdu. Kolejne badania wykonuje się co 2 lata (czyli 5 i 7 lat po pierwszej rejestracji). Natomiast po 8 latach od pierwszej rejestracji oraz w każdym kolejnym roku samochód musi być poddany przeglądowi technicznemu co rok. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że brak przeglądu technicznego może nieść ze sobą poważne konsekwencje, takie jak grzywna, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego, a nawet odpowiedzialność za szkodę w razie wypadku.
Istotne jest to, że ubezpieczenie OC można wykupić nawet bez ważnego przeglądu technicznego pojazdu. Wynika to z tego, że ustawodawca nie dopuszcza możliwości, w której nawet niesprawne auto wyjeżdża na drogę publiczną nieubezpieczone. Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi jasno, że jeśli pojazd jest zarejestrowany, musi mieć OC.
Uzależnienie zakupu OC od ważnego badania technicznego istnieje w sytuacji, gdy ubezpieczamy pojazd przed jego rejestracją, np. przy zakupie nowego auta z salonu. Artykuł 29 Ust. 2 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych mówi, że:
„Jeżeli umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest zawierana przed rejestracją pojazdu, o którym mowa w art. 2 pkt 10 lit. a, posiadacz pojazdu mechanicznego, na żądanie zakładu ubezpieczeń, jest obowiązany przedstawić zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego tego pojazdu albo świadectwo zgodności, świadectwo zgodności WE, dopuszczenia jednostkowego pojazdu, decyzji o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwa dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu”.
Warto podkreślić, że nawet wówczas, gdy posiadacz pojazdu z ubezpieczeniem OC nie ma aktualnego przeglądu technicznego, ubezpieczyciel wciąż jest zobowiązany do pokrycia szkód wyrządzonych osobom trzecim. Ale uwaga! Brak ważnego przeglądu technicznego może być podstawą do odmowy wypłaty odszkodowania w ramach ubezpieczenia AC (autocasco), jeśli ten fakt był przyczyną spowodowania lub powiększenia rozmiaru szkody.
Jak już wyżej wspominaliśmy brak ważnego przeglądu technicznego może być przyczyną odmowy wypłaty odszkodowania w ramach ubezpieczenia autocasco. Dzieje się tak wówczas, gdy zły stan techniczny pojazdu był przyczyną spowodowania szkody. Dodatkowo po stronie ubezpieczyciela opowiada się art. 362 Kodeksu cywilnego, który brzmi:
„Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron”.
Co oznacza, że jeśli stan techniczny pojazdu poszkodowanego przyczynił się do zwiększenia szkody, towarzystwo ubezpieczeniowe może obniżyć wysokość odszkodowania.
A jeśli jesteśmy poszkodowani a nasz samochód nie ma ważnego przeglądu? Wówczas otrzymamy odszkodowanie z OC sprawcy. Musimy mieć jednak na uwadze to, że gdyby w toku likwidacji szkody wyszło, że nie mamy tego obowiązkowego badania, a stan techniczny naszego auta przyczynił się do powstania szkody, możemy zostać uznani za współwinnego. Co oznacza, że zostaniemy obciążeni szkodą i stracimy zniżki.
Niewątpliwie warto zadbać o terminowe wykonanie przeglądu. Dzięki temu unikniemy kłopotów nie tylko w razie wypadku, ale też i w przypadku kontroli drogowej.
Źródło: LINK4
Ferie zbliżają się wielkimi krokami i pomimo tego, że póki co na horyzoncie nie widać…
Ubezpieczenia to bardzo ważny element ochrony rolnika i jego działalności. A dodatkowa ochrona od ryzyk niewymienionych…
Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem…
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…