W jakich przypadkach możemy liczyć na zwrot składki OC? Jak wygląda procedura zwrotu? Z pewnością warto wiedzieć, kiedy z takiej możliwości możemy skorzystać. Tym bardziej, że rozwiązanie to pozwala nam zaoszczędzić całkiem sporą sumę za niewykorzystaną część składki ubezpieczeniowej.
Większość z nas już wie, że ze swojej polisy OC nie można zrezygnować w dowolnym momencie jej trwania. Możliwe jest to tylko w kilku ściśle określonych przez prawo przypadkach. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek wykonać zwrot składki OC, gdy:
Obok powyżej opisanych sytuacji możemy się spotkać także z przypadkiem dotyczącym np. tych modeli samochodów, które nie weszły jeszcze do masowej produkcji lub takich, które zostały stworzone przez amatorów, tak zwanych SAM. W związku z tym, że do rejestracji auta konieczne jest posiadanie polisy OC a taki wniosek może zostać odrzucony, właściciel pojazdu ma prawo odstąpić od umowy ubezpieczeniowej. I właśnie na tej podstawie należy się zwrot niewykorzystanej części składki ubezpieczeniowej.
Doświadczenie pokazuje, że do najczęściej spotykanych przypadków należy zwrot OC po sprzedaży samochodu lub jego wyrejestrowaniu oraz rozwiązanie umowy zawartej na odległość. I to właśnie tym sytuacjom przyjrzymy się dokładniej. Jakie zatem formalności należy spełnić i gdzie się udać, by należne pieniądze jak najszybciej znalazły się na koncie? Jak już wspominaliśmy zwrot OC po sprzedaży samochodu jest zależny od decyzji nowego właściciela. Jeśli zdecyduje on o kontynuowaniu polisy, to niestety nie otrzymamy zwrotu składki. Praktyka pokazuje, że większość osób jednak wybiera zawarcie nowej rocznej umowy ubezpieczeniowej już na swoje nazwisko. Dzięki temu otrzymanie zwrotu składki za niewykorzystany okres będzie możliwe. Nie zapominajmy, że w ciągu 14 dni od daty sprzedaży pojazdu musimy o tym fakcie poinformować swojego ubezpieczyciela. Jeżeli nowy właściciel wypowie dotychczasową umowę ubezpieczeniową, to w ciągu kolejnych 14 dni otrzymamy na swoje konto zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczeniowej. Warto dodać, że jeżeli składka OC opłacana była w ratach, to sprzedający otrzyma tylko zwrot niewykorzystanej części uregulowanej już opłaty.
Zwrot niewykorzystanej składki należy nam się także wówczas, gdy dochodzi do wyrejestrowania lub trwałej utraty samochodu. Pamiętajmy, że by go otrzymać, najpierw musimy udać się do wydziału komunikacji, gdzie dokonamy wyrejestrowania pojazdu na podstawie posiadanych dokumentów. Może to być np. notatka Policji dotycząca kradzieży, zaświadczenie o demontażu lub zezłomowaniu. Następnie decyzję o wyrejestrowaniu oraz inne potrzebne dokumenty przekazujemy do swojego zakładu ubezpieczeń.
Kolejnym powodem ubiegania się o zwrot składki jest wypowiedzenie umowy zawartej na odległość. Warto wiedzieć, że bez podania przyczyny możemy poinformować swojego ubezpieczyciela o woli rozwiązania umowy. Wówczas wystarczy wysłać do firmy ubezpieczeniowej formularz wypowiedzenia umowy zawartej na odległość. Możemy to zrobić za pośrednictwem tradycyjnej poczty lub za pomocą internetowego formularza – dołączając skan odstąpienia od umowy.
Jak widać, wszystkie opisane powyżej przypadki nie wymagają skomplikowanego i długotrwałego postępowania. Wynika to w dużej mierze z tego, że ubezpieczyciele zapewniają obecnie wysoki poziom obsługi. Pamiętajmy też, że im szybciej zgłosimy się do swojej firmy ubezpieczeniowej, tym prędzej otrzymamy pieniądze na swoje konto. Dlatego nie warto zwlekać. Szczególnie, że skorzystanie z takiej możliwości pozwoli nam odzyskać, chociaż część zainwestowanej w ubezpieczenie kwoty.
Źródło: Link4
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…