Ubezpieczenie autocasco, to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, którym możesz objąć swój samochód oraz jego wyposażenie. Osoby, które korzystały już z polisy AC wiedzą, że ubezpieczenie bywa finansowym ratunkiem wielu nieprzewidzianych zdarzeniach. Nawet tych, które powstają z naszej winy. Jednak czasami odszkodowanie z AC nie jest przyznane np. za uszkodzony silnik. Z czego to wynika? Podpowiadamy poniżej.
Polisa AC umożliwia otrzymanie odszkodowania w razie wypadku, uszkodzenia czy kradzieży pojazdu lub jego części. Tak naprawdę sytuacji, w których można otrzymać finansową rekompensatę jest bardzo dużo. Szczególnie, gdy polisa zawarta jest w formule all risks, czyli udziela ochrony ubezpieczeniowej od wszystkich ryzyk. Jednak warto pamiętać, że ubezpieczyciele stosują też wyłączenia, które uniemożliwiają wypłatę odszkodowania w ściśle określonych sytuacjach. Wszystkie te zdarzenia opisane są w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które powinniśmy przeczytać przed zakupem polisy AC. Wówczas w razie szkody na pewno nic nas nie zaskoczy.
Kiedy zatem odszkodowanie z AC jest przyznawane? Najczęściej polisa AC zadziała, gdy:
I uwaga! Ubezpieczenie autocasco chroni także od skutków naszej lekkomyślności, jednak pod warunkiem, że nie było to rażące niedbalstwo.
Tak jak wcześniej wspominaliśmy w ogólnych warunkach ubezpieczenia możemy znaleźć wyłączenia. Określają one szczegółowo sytuacje, w których nie otrzymamy odszkodowania z ubezpieczenia AC. Rzadziej te kwestie są poruszane w oddzielnych regulaminach czy załącznikach. Co możemy znaleźć w tych zapisach? Najczęściej są to typowe przypadki rażącego niedbalstwa lub braku odpowiedzialności. Wynika to z tego, że AC nie zwalnia nas z dbania o własne bezpieczeństwo i racjonalnych zachowań. Powodem odmowy wypłaty odszkodowania z AC jest np. szkoda spowodowana pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Polisa nie zadziała też, gdy bez uzasadnionej przyczyny oddalimy się z miejsca wypadku. Z kolei niedbalstwem w przypadku kradzieży będzie sytuacja, której zostawimy kluczyki i dokumenty samochodu w ogólnodostępnym miejscu lub wewnątrz pojazdu. W wyłączeniach stosowanych przez ubezpieczycieli znajduje się też wina umyślna w przypadku przestępstwa lub wykroczenia.
Z uwagi na dobrowolność ubezpieczenia AC każde towarzystwo ubezpieczeń stosuje własne wyłączenia. Czasami są one bardziej, lub mniej restrykcyjne. Jednak w jednym przypadku ubezpieczyciele mają tożsame podejście. Teoretycznie, gdy dojdzie do uszkodzeni silnika możemy liczyć na odszkodowanie. Są jednak sytuacje, w których nie dojdzie do wypłaty. Mowa tu o zassaniu wody. Jak to wygląda w praktyce? Gdy dojdzie do zalania samochodu np. w wyniku powodzi, możemy liczyć na odszkodowanie w ramach AC. Chyba, że próbowaliśmy uruchomić silnik i zassał on wodę. Wówczas większość zakładów ubezpieczeń odmówi nam wypłaty odszkodowania za usterkę jednostki napędowej. Warto też uważać z olejem. Np. wjeżdżając w dużą dziurę na drodze możemy uszkodzić miskę olejową. Nie zawsze szybko zauważymy ten problem, na skutek, czego może dojść do zalania silnika olejem. W takiej sytuacji również możemy mieć problem z odszkodowaniem.
Reasumując, wypłata pieniędzy z AC za uszkodzony silnik nie zawsze jest oczywista. Zazwyczaj zgodnie z OWU otrzymamy odszkodowanie, chyba, że po zalaniu silnika dojdzie do jego uruchomienia.
I pamiętajmy, że w wielu sytuacjach np. gdy proces likwidacji będzie się przedłużał na ubezpieczyciela możemy złożyć skargę do Rzecznika Finansowego.
Źródło: Beesafe.pl
VeloBank udostępnił swoim klientom nową ofertę, którą przygotował dzięki partnerstwu z Allianz Partners. Pakiet Medyczny, który umożliwia dostęp do wizyt…
W ostatnich dniach odbył się wielki finał ogólnopolskiego turnieju „Z Orlika na Stadion”. Sponsorem generalnym wydarzenia był PZU. Zwycięzcami rozgrywek…
Wystartowała nowa kampania online UNIQA dla Biznesu z udziałem klientów korporacyjnych ubezpieczyciela. Przedstawione są w niej historie czterech firm, które…
Ubezpieczenie Dom Max oferowane przez InterRisk to produkt, który kompleksowo obejmuje ochroną budynki i lokale mieszkalne a także inne mienie…
„Między Nami” i „Między Nami Gold” to pierwsze produkty wprowadzone na rynek przez połączoną Vienna Life. Nowe grupy otwarte wyróżniają się m.in. wyższymi niż w innych…
Pod hasłem "Dbanie o zdrowie przynosi korzyści" ruszyła nowa kampania Generali. W jej ramach ubezpieczyciel promuje zdrowy styl życia oraz zachęca…