Ubezpieczenie autocasco, to rodzaj dobrowolnego ubezpieczenia komunikacyjnego, którym możesz objąć swój samochód oraz jego wyposażenie. Osoby, które korzystały już z polisy AC wiedzą, że ubezpieczenie bywa finansowym ratunkiem wielu nieprzewidzianych zdarzeniach. Nawet tych, które powstają z naszej winy. Jednak czasami odszkodowanie z AC nie jest przyznane np. za uszkodzony silnik. Z czego to wynika? Podpowiadamy poniżej.

Odszkodowanie z AC – kiedy jest przyznawane?

Polisa AC umożliwia otrzymanie odszkodowania w razie wypadku, uszkodzenia czy kradzieży pojazdu lub jego części. Tak naprawdę sytuacji, w których można otrzymać finansową rekompensatę jest bardzo dużo. Szczególnie, gdy polisa zawarta jest w formule all risks, czyli udziela ochrony ubezpieczeniowej od wszystkich ryzyk. Jednak warto pamiętać, że ubezpieczyciele stosują też wyłączenia, które uniemożliwiają wypłatę odszkodowania w ściśle określonych sytuacjach. Wszystkie te zdarzenia opisane są w ogólnych warunkach ubezpieczenia, które powinniśmy przeczytać przed zakupem polisy AC. Wówczas w razie szkody na pewno nic nas nie zaskoczy.

Kiedy zatem odszkodowanie z AC jest przyznawane? Najczęściej polisa AC zadziała, gdy:

  • do kolizji dojdzie z naszej winy,
  • auto zostało uszkodzone na skutek losowych przypadków tj. powódź, pożar, nawałnica itp.,
  • do zniszczenia pojazdu doszło przez przypadek,
  • auto zostało skradzione,
  • pojazd został zniszczony przez nieznanych sprawców.

I uwaga! Ubezpieczenie autocasco chroni także od skutków naszej lekkomyślności, jednak pod warunkiem, że nie było to rażące niedbalstwo.

W jakich sytuacjach nie otrzymamy odszkodowania z autocasco?

Tak jak wcześniej wspominaliśmy w ogólnych warunkach ubezpieczenia możemy znaleźć wyłączenia. Określają one szczegółowo sytuacje, w których nie otrzymamy odszkodowania z ubezpieczenia AC. Rzadziej te kwestie są poruszane w oddzielnych regulaminach czy załącznikach. Co możemy znaleźć w tych zapisach? Najczęściej są to typowe przypadki rażącego niedbalstwa lub braku odpowiedzialności. Wynika to z tego, że AC nie zwalnia nas z dbania o własne bezpieczeństwo i racjonalnych zachowań. Powodem odmowy wypłaty odszkodowania z AC jest np. szkoda spowodowana pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Polisa nie zadziała też, gdy bez uzasadnionej przyczyny oddalimy się z miejsca wypadku. Z kolei niedbalstwem w przypadku kradzieży będzie sytuacja, której zostawimy kluczyki i dokumenty samochodu w ogólnodostępnym miejscu lub wewnątrz pojazdu. W wyłączeniach stosowanych przez ubezpieczycieli znajduje się też wina umyślna w przypadku przestępstwa lub wykroczenia.

Uszkodzony silnik a odszkodowanie z ubezpieczenia AC

Z uwagi na dobrowolność ubezpieczenia AC każde towarzystwo ubezpieczeń stosuje własne wyłączenia. Czasami są one bardziej, lub mniej restrykcyjne. Jednak w jednym przypadku ubezpieczyciele mają tożsame podejście. Teoretycznie, gdy dojdzie do uszkodzeni silnika możemy liczyć na odszkodowanie. Są jednak sytuacje, w których nie dojdzie do wypłaty. Mowa tu o zassaniu wody. Jak to wygląda w praktyce? Gdy dojdzie do zalania samochodu np. w wyniku powodzi, możemy liczyć na odszkodowanie w ramach AC. Chyba, że próbowaliśmy uruchomić silnik i zassał on wodę. Wówczas większość zakładów ubezpieczeń odmówi nam wypłaty odszkodowania za usterkę jednostki napędowej. Warto też uważać z olejem. Np. wjeżdżając w dużą dziurę na drodze możemy uszkodzić miskę olejową. Nie zawsze szybko zauważymy ten problem, na skutek, czego może dojść do zalania silnika olejem. W takiej sytuacji również możemy mieć problem z odszkodowaniem.

Reasumując, wypłata pieniędzy z AC za uszkodzony silnik nie zawsze jest oczywista. Zazwyczaj zgodnie z OWU otrzymamy odszkodowanie, chyba, że po zalaniu silnika dojdzie do jego uruchomienia.

I pamiętajmy, że w wielu sytuacjach np. gdy proces likwidacji będzie się przedłużał na ubezpieczyciela możemy złożyć skargę do Rzecznika Finansowego.

Źródło: Beesafe.pl