Domek letniskowy to doskonała alternatywa na letni wypoczynek. Posiadając tego typu nieruchomość powinniśmy także pomyśleć o jej odpowiednim ubezpieczeniu. Czy jednak można to zrobić w ramach ubezpieczenia mieszkania lub domu?
Na początku warto wyjaśnić, że domek letniskowy to nieruchomość, której budowa ma na celu zamieszkanie czasowe, okazjonalne albo letnie. Zazwyczaj obiekty tego typu stawia się np. na działkach rekreacyjnych. Jak wiadomo, domek letniskowy pełni przede wszystkim rolę obiektu do rekreacyjnego użytkowania, a nie stałego zamieszkania. Co istotne, po spełnieniu określonych warunków można go wznieść bez pozwolenia. Nie każdy jednak wie, że przekształcenie domku letniskowego na całoroczny jest jak najbardziej możliwe. Wymaga to jednak weryfikacji, czy będzie to zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. By to sprawdzić należy udać się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta i poprosić o wydanie warunków zabudowy.
Domek letniskowy możemy wybudować na działce ROD bez pozwolenia – warunkiem jest to, by miał powierzchnię do 35 m2 oraz wysokość do 5 m (w przypadku dachu pochyłego) lub 4 m (w przypadku dachu płaskiego). Regulaminy rodzinnych ogrodów działkowych przewidują również możliwość budowania altan, urządzeń rekreacyjnych dla dzieci, a nawet ogrodzeń (o wysokości do 1 m i ażurowej strukturze).
Jeśli jesteśmy posiadaczami domku letniskowego powinniśmy także zadbać o kilka kwestii, takich jak bezpieczeństwo. Odpowiednie zamki, które nie tylko ochronią przed włamaniem, ale również będą stanowiły podstawę do ubezpieczenia budynku to podstawa. W niektórych przypadkach istotne mogą być także specjalne blokady oraz zabezpieczenia na drzwi i okna, w tym rolety i szyby antywłamaniowe, okiennice zamykane od wewnątrz, a nawet kraty.
Gdzie możemy ubezpieczyć domek letniskowy? Na przykład Compensa oferuje ubezpieczenie mieszkania, w ramach którego można również dokupić ubezpieczenie domku letniskowego na działce rekreacyjnej albo na terenie rodzinnych czy pracowniczych ogródków działkowych. Polisa ta swoim zakresem obejmuje zniszczenie lub uszkodzenie budynku powstałe w wyniku działania ognia oraz innych zdarzeń losowych, a także aktów terroru, przepięcia czy wandalizmu. Co więcej, przedmiot ubezpieczenia mogą stanowić także ruchomości domowe, znajdujące się w domku letniskowym. Mowa tu między innymi o meblach, urządzeniach, odzieży, sprzęcie sportowym, turystycznym i rehabilitacyjnym, a nawet zwierzętach domowych. Niewątpliwie rozwiązanie to zapewni nam dodatkowy poziom bezpieczeństwa.
By wykupić ubezpieczenie domku letniskowego warto skontaktować się z agentem ubezpieczeniowym, który doradzi nam przy wyborze polisy i dostosuje ją do naszych potrzeb. Wówczas zyskamy pewność, że ubezpieczenie spełni nasze oczekiwania.
Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group
Wiosenne przymrozki, które nawiedziły Polskę w ostatnich tygodniach, stanowiły poważne wyzwanie dla rolników. VH Polska,…
Grupa Generali opublikowała swoje wyniki finansowe na 31 marca 2025 roku. Spółka w tym okresie…
W obliczu coraz większych wyzwań związanych z dostępem do publicznej służby zdrowia, wiele rodzin poszukuje…
Remont mieszkania wiąże się nie tylko z wyborem właściwych materiałów budowlanych czy też przygotowaniem harmonogramu…
Link4 podsumował swoje wyniki finansowe w pierwszym kwartale 2025 r. Spółka po raz pierwszy od dwóch…
Posiadanie ważnego ubezpieczenia OC to nie tylko wymóg prawny, ale również realna ochrona przed ogromnymi…