Jak wiadomo umowy ubezpieczenia dotowanego można zawierać w zakładach ubezpieczeń, które podpisały umowy z Ministrem Rolnictwa. Jednym z takich ubezpieczycieli jest VH POLSKA, oferujące kompleksowe ubezpieczenia upraw z dopłatami. Jak wygląda oferta ubezpieczyciela?
Dotowane ubezpieczenia upraw to produkt majątkowy skierowany do producentów rolnych. Dofinansowanie z budżetu państwa pozwala na to, by rolnicy zabezpieczyli swoje gospodarstwa przed skutkami nieprzewidzianych zdarzeń losowych, takich jak grad, huragan czy przymrozki wiosenne, płacąc jedynie część składki. Państwo pokrywa aż do 65% składki ubezpieczeniowej, co sprawia, że ochrona tego typu jest bardziej dostępna finansowo.
Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, ochroną mogą być objęte następujące rodzaje upraw:
Rolnicy mogą także ubezpieczyć swoje gospodarstwa od ryzyk związanych z hodowlą zwierząt, takich jak bydło, konie, owce, kozy, drób i świnie.
Co istotne, ubezpieczenie upraw rolnych jest obowiązkowe dla producentów, którzy otrzymują dopłaty bezpośrednie. Muszą oni objąć ochroną co najmniej 50% swoich upraw przed jednym z ryzyk wskazanych w ustawie. Dodatkowo, rolnicy mają obowiązek ubezpieczenia:
Brak spełnienia tych wymogów skutkuje karą w wysokości 2 euro za każdy hektar nieubezpieczonej ziemi.
Ubezpieczenia dotowane zapewniają ochronę przed wieloma ryzykami, które mogą poważnie zagrozić plonom lub zwierzętom. Są to m.in.:
Istnieje również możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia od ryzyka ognia, jednak na zasadach komercyjnych, gdyż uzyskanie ochrony ubezpieczeniowej od tego ryzyka jest dobrowolne. W tym przypadku ochroną objęte są szkody powstałe na skutek działania ognia, który przedostał się poza palenisko lub powstał bez paleniska i rozprzestrzenił się o własnej sile.
Dopłaty z budżetu państwa do ubezpieczeń przysługują producentom rolnym, którzy spełniają określone w ustawie warunki, m.in.:
Pamiętajmy, że wysokość dopłat zależna jest od sumy ubezpieczenia i taryfy ubezpieczeniowej. Państwo pokrywa do 65% składki w przypadku standardowych ryzyk. Jeśli jednak taryfa przekracza ustalone limity, dopłaty są pomniejszane proporcjonalnie, a różnicę pokrywa rolnik.
Niewątpliwie zmieniające się warunki klimatyczne zwiększają ryzyko strat w rolnictwie. Z tego powodu dotowane ubezpieczenia upraw to dobry sposób, by zapewnić sobie ochronę finansową i bezpieczeństwo prowadzonej działalności.
Źródło: VH Polska
TUW PZUW w swojej strategii na 2025 rok stawia na transformację energetyczną i inwestycje infrastrukturalne,…
Od połowy listopada Europ Assistance Polska znajduje się w nowej siedzibie – kompleksie biznesowym myhive…
Niewątpliwie dobór odpowiednich odmian roślin ma istotne znaczenie dla rolników – zwłaszcza w obliczu zmian…
28 listopada w siedzibie Generali Polska w Warszawie odbyła się konferencja, która podejmowała tematykę kluczowych wyzwań…
Końcówka roku dla wielu rolników wiąże się z koniecznością ubezpieczenia gospodarstwa rolnego. Właśnie teraz jest…
TUW „TUW” wprowadziło do ubezpieczenia „Bezpieczna Zagroda” klauzulę dotyczącą ubezpieczenia OC, która obejmuje ochroną ryzyko związane ze sprzedażą…