Działania ograniczające wpływ koronawirusa na sektor ubezpieczeniowy

Wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 coraz bardziej wpływa na światowe gospodarki, w tym także usługi finansowe. W najbliższych miesiącach Ubezpieczyciele będą musieli zmierzyć się z narastającymi trudnościami związanymi z niełatwymi warunkami rynkowymi, utrzymaniem działalności przy jednoczesnym podejmowaniu działań mających na celu ochronę pracowników i klientów.

Zadania dla zachowania ciągłości działań

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA), przy współpracy z Europejskimi Urzędami Nadzoru oraz Europejską Radą ds. Ryzyka Systemowego (ERRS) wskazał główne zadania mające na celu zminimalizowanie wpływu koronawirusa na sektor ubezpieczeń. Należą do nich:

  • Wdrażanie niezbędnych środków zapewniających ciągłość działań zakładów ubezpieczeń w celu utrzymania świadczeń usług na rzecz Klientów,
  • Elastyczność właściwych organów krajowych w odniesieniu do terminów przekazywania sprawozdań w celach nadzorczych,
  • Ograniczenie przez EIOPA wniosków o udzielenie informacji i konsultacji z sektorem do kwestii niezbędnych, koniecznych do oceny i monitorowania obecnej sytuacji rynkowej,
  • Wydłużenie przez EIOPA terminu na przeprowadzenie kompleksowej oceny skutków na potrzeby systemu Wypłacalność II w 2020 roku do 1 czerwca 2020.

Wypłacalność i pozycja kapitałowa

Na podstawie dyrektywy Wypłacalność II europejskie zakłady ubezpieczeń muszą posiadać wystarczające dopuszczalne środki własne, którymi pokryją swój kapitałowy wymóg wypłacalności. Zapewni to pokrycie strat i zapewni ubezpieczających oraz beneficjentów o tym, że płatności będą zrealizowane w momencie ich wymagalności.

Dyrektywa Wypłacalność II określa również stopniowe działania nadzorcze między kapitałowym wymogiem wypłacalności a minimalnym wymogiem kapitałowym, który zapewnia minimalny poziom bezpieczeństwa, poniżej którego środki finansowe zakładu ubezpieczeń nie powinny się znaleźć. Zapewnia to elastyczność w sytuacjach wyjątkowych np. wydłużając okres naprawy w przypadku ubezpieczycieli, których dotyczy (art. 138 dyrektywy Wypłacalność II).

System posiada także narzędzia, które mogą być wykorzystane w celu ograniczenia ryzyka i negatywnych skutków dla sektora ubezpieczeń zapewniając utrzymanie stabilności finansowej i ochrony ubezpieczającym. Zaleca się również, by ubezpieczyciele podjęli działania na rzecz wyrównania ochrony swojej pozycji kapitałowej z ochroną ubezpieczonych.

Źródło: KNF

Obau.pl

Disqus Comments Loading...

Recent Posts

  • Aktualności

Ubezpieczenie do Grecji – co warto wiedzieć?

Grecja od lat cieszy się popularnością wśród turystów. Jeśli planujemy wyjazd do tego kraju powinniśmy poznać kilka kluczowych informacji, które…

3 godziny ago
  • Aktualności

PZU zachęca do zakupu ubezpieczenia podróżnego

Większość z nas, wybierając się na zagraniczny wyjazd, odczuwa niepewność związaną z podróżowaniem. Najlepszą receptą na te obawy jest ubezpieczenie…

3 godziny ago
  • Aktualności

TUW PZUW sfinansował zakup sprzętu pożarniczego dla leśników

TUW PZUW chroni lasy przed pożarami. Ubezpieczyciel sfinansował właśnie zakup sprzętu gaśniczego dla Nadleśnictwa Ruszów na Dolnym Śląsku. To właśnie…

3 godziny ago
  • Aktualności

Ubezpieczenie samochodu przy wyjeździe zagranicznym

Przed nami długi weekend majowy. Część z nas korzystając z tego okresu wybierze się za granicę własnym samochodem. Pamiętajmy jednak,…

3 dni ago
  • Top temat

Wyjazd do Wielkiej Brytanii – jakie ubezpieczenie turystyczne kupić?

Wyjazd do Wielkiej Brytanii to dobry pomysł zarówno na dłuższy, jak i krótszy urlop. Jednak przed podróżą powinniśmy zadbać przede…

3 dni ago
  • Aktualności

Bez AC będzie trudno o odszkodowanie po kolizji z dzikiem…

W 2023 roku doszło w Polsce do 174 wypadków po najechaniu na zwierzęta, zginęło w nich 8 osób, a 202 zostały…

3 dni ago