Zielona Karta to dokument potwierdzający ważność ubezpieczenia OC naszego samochodu. I o ile wjazd do wielu krajów bez paszportu jest możliwy, to bez Zielonej Karty możemy mieć trudność z tym, by potwierdzić status naszej polisy OC. Kiedy zatem jest nam potrzebny ten dokument i jak go uzyskać?
Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że Zielona Karta pozwala na poświadczenie ważności ubezpieczenia OC naszego samochodu, np. podczas podróży. Jest to międzynarodowy standard, który w razie zdarzenia w ruchu drogowym umożliwia nam potwierdzenie statusu naszej polisy OC. W praktyce oznacza to, że w sytuacji, gdy spowodujemy kolizję lub inny uczestnik ruchu spowoduje kolizję z naszym udziałem to ubezpieczyciel pokryje szkodę. A Zielona Karta obowiązuje w 48 krajach. Co ważne w czternastu z tych państw jej posiadanie jest obowiązkowe.
Zielona Karta będzie nam potrzebna w: Albanii, Azerbejdżanie, Białorusi, Bośni i Hercegowinie, Czarnogórze, Iranie, Izraelu, Macedonii Północnej, Maroku, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji, Ukrainie i Wielkiej Brytanii.
Jak już wyżej wspominaliśmy Zielona Karta zabezpiecza nas, np. w momencie kolizji drogowej. Jednak zagraniczna podróż to także potencjalne ryzyko wielu innych zdarzeń, choćby tych o charakterze zdrowotnym. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa przed wyjazdem powinniśmy również zadbać o odpowiednie ubezpieczenie turystyczne.
Jeżeli wybieramy się w podróż do kraju, w którym Zielona Karta jest nam potrzebna musimy wiedzieć jak ją uzyskać. Dlatego w pierwszym kroku najlepiej zapytać o ten dokument swojego agenta ubezpieczeniowego lub ubezpieczyciela, u którego mamy zakupione ubezpieczenie OC pojazdu. Z doświadczenia wiemy, że zazwyczaj Karta jest darmowa. Musimy jedynie wcześniej złożyć wniosek, który w obecnych czasach dostępny jest także online.
Co ciekawe o ile u większości ubezpieczycieli Zielona Karta jest bezpłatna, to specyficzne warunki jej uzyskania obowiązują w Warcie. Tu bowiem nie mamy ani zagwarantowanej bezpłatnej Zielonej Karty, ani ustalonej z góry opłaty (jak ma to miejsce np. w Allianz czy Ergo Hestii). Składka bazowa wynosi od 0 do 10 500 PLN, a jej wysokość jest ustalana indywidualnie. Pamiętajmy również o tym, by opłacić składkę przed przekroczeniem granicy państwa, do którego się udajemy. Może się okazać, że towarzystwo ubezpieczeniowe będzie nas chroniło tylko wówczas, gdy składka będzie opłacona.
O Zieloną Kartę najlepiej zadbać przed wyjazdem, ponieważ nie można jej wykupić na granicy. Jak już pisaliśmy trzeba to zrobić wcześniej, najlepiej na kilka tygodni przed podróżą.
Pamiętajmy o tym, że jeśli nie mamy Zielonej Karty to będziemy musieli wykupić ubezpieczenie graniczne. A jego koszty są znacznie wyższe (od kilku euro w krajach takich jak Mołdawia aż po prawie sto euro np. w Maroku).
I mimo tego, że wśród wielu popularnych kierunków na podróż samochodem znajdują się takie kraje jak Czechy, Węgry czy Szwajcaria, gdzie Zielona Karta nie jest nam potrzebna, to nie zapominajmy, że choćby przejeżdżając przez Czarnogórę, Bośnię albo Macedonię Północną dokument ten będzie nam niezbędny.
Przed podróżą warto też zorientować się, co dzieje się w danym kraju, jaka jest w nim sytuacja epidemiczna, polityczna czy społeczna, bowiem musimy być przygotowani na różne nieprzewidziane zdarzenia.
By czuć się pewnie i bezpiecznie zadbajmy również o ubezpieczenie turystyczne. Bowiem w obecnych czasach dokument ten jest tak samo ważny, jak paszport czy dowód osobisty, które uprawniają do przekraczania granic, a także ułatwiają nam wiele nagłych sytuacji.
Źródło: Europa Ubezpieczenia
Pomimo tego, że jazda na rowerze to przyjemna i zdrowa forma aktywności to niestety czasami…
Nowy projekt edukacyjny, który powstał dzięki współpracy Fundacji Zaczytani.org i Grupy PZU to innowacyjne narzędzie…
Compensa została wyróżniona za najciekawszą innowację w branży finansowej. Kapituła konkursu „Liderów Świata Bankowości i…
Unum wystartowało z nowym programem edukacyjnym „U lekarza”. Akcja ma za zadanie zwiększać świadomość zdrowotną…
TUZ Ubezpieczenia wprowadziło nowe udogodnienie dla swoich klientów. Od kwietnia ubezpieczyciel umożliwił wnioskowanie online o…
Compensa wprowadza na rynek nowy produkt ubezpieczeniowy – Compensa Oświata. To kompleksowe ubezpieczenie szkolne, które…