Ostatnio w mediach pojawiły się informacje odnośnie turystyki, która postanowiła wspiąć się na Babią Górę w garderobie nadającej się raczej na letni spacer niż zimową wyprawę na szczyt. I choć hartowanie organizmu ma wiele zalet w tym przypadku konieczna okazała się specjalistyczna pomoc ratowników. Dlatego przypominamy, że wybierając się w góry warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie, które swoją ochroną będzie obejmowało także koszty przeprowadzenia akcji ratowniczej.
Jak ostrzegają ratownicy GOPR obecnie w górach panują bardzo trudne warunki pogodowe. Intensywne opady śniegu spowodowały, że wiele szlaków turystycznych wymaga męczącego torowania trasy. Dodatkowo niskie temperatury obligują nas do tego, by przed wyprawą zaopatrzyć się we właściwy ubiór oraz dodatkowe wyposażenie.
Dlatego bez względu na to czy preferujemy zagraniczne szlaki, czy szybkie wypady w kraju warto zadbać o odpowiednie ubezpieczenie w góry. Mając dobrze dopasowaną polisę turystyczną nie będziemy musieli troszczyć się o dodatkowe wydatki związane nagłym wypadkiem lub koniecznością przeprowadzenia akcji ratowniczej na zagranicznych szlakach. Przypominamy, że zakres polis podróżnych obejmuje swoim zakresem najczęściej koszty leczenia, usługi assistance (na które składają się koszty ratownictwa czy transportu poszkodowanego), następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej.
Jednak pamiętajmy o tym, że polisa w góry nie zawsze zadziała. Ubezpieczenie turystyczne obejmuje swoim zakresem zawsze określone zdarzenia. Ich lista jest szczegółowo określona w OWU i zależy od indywidualnych warunków poszczególnych ubezpieczycieli.
Kiedy więc ubezpieczenie podróżne nie zadziała? Na pomoc ubezpieczyciela nie będziemy mogli liczyć najczęściej w przypadku, gdy:
W generalnych wyłączeniach ubezpieczeń turystycznych bardzo często pojawiają się też zapisy, które uwalniają ubezpieczyciela od odpowiedzialności jeżeli szkoda:
Jak widać modne w ostatnim czasie „górskie morsowanie” można zaliczyć do rażącego niedbalstwa. Dlatego w sytuacji, gdy konieczne byłoby zorganizowanie akcji ratunkowej np. na Słowacji lub w Czechach jej koszty mogłyby być dla nas dużym obciążeniem finansowym.
W przypadku wypadku w górach ogromne znaczenie ma miejsce, w którym do niego doszło. I o ile w przypadku krajowych gór, przeprowadzenie akcji ratowniczej jest bezpłatne, to już inaczej wygląda to choćby u naszych południowych sąsiadów. Warto o tym pamiętać, bowiem czasami nawet nieświadomie możemy przekroczyć granicę. Szczególnie, gdy warunki pogodowe będą trudne.
Ile zatem wynoszą koszty ratownictwa Gorskiego?[1]
Jak widać koszty ratownictwa w górach mogą być bardzo wysokie, dlatego warto odpowiednio wcześnie zadbać o ubezpieczenie podróżne. Tym bardziej, jeśli planujemy zdobywanie szlaków tuż przy naszej południowej granicy.
Źródło: OWU TU
[1] Źródło: gorydlaciebie.pl
Niezależnie od tego ile mamy lat, jaki zawód wykonujemy czy też jaki styl życia prowadzimy może się nam przytrafić nieszczęśliwy…
Po ubezpieczenia od utraty dochodu sięgają nie tylko zamożni – potwierdza to analiza przeprowadzona przez Leadenhall Insurance. Z danych firmy wynika,…
Niestety kradzież roweru to sytuacja, której nie przewidzimy, a do której dochodzi stosunkowo często. Warto jednak dawać sobie sprawę, że…
Sezon narciarski 2024/2025 zbliża się wielkimi krokami, a już niebawem zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki wypełnią się miłośnikami sportów…
Jak wiadomo, posiadacze pojazdów zobligowani są do posiadania ważnej polisy OC. Jednak praktyka pokazuje, że czasami dochodzi do sytuacji, gdy…
Listopad to miesiąc, w którym od lat zwraca się szczególną uwagę na problem męskich nowotworów, a także dobrostanu psychicznego. Dla…